Nabídku na prestižní místo dostal během bojů v nadstavbové skupině A2 Mattoni NBL od levického Petera Bálinta a kývl na ni. Své zkušenosti bude ve slovenské reprezentaci uplatňovat už při kvalifikaci na mistrovství Evropy 2013 ve Slovinsku.

Kdy se objevila nabídka na místo asistenta reprezentačního trenéra družstva Slovenska?

Po utkání nadstavby skupiny A2 jsem zůstával v Bratislavě a sešel se s reprezentačním trenérem Peterem Bálintem. Při kávě mi nastínil poměry ve slovenském basketbale a současně se mě zeptal, zda bych šel s ním do toho. Po společném působení v Prostějově nemohla moje odpověď znít jinak než ano. A že to bude pro mě čest pracovat zase s ním ve stejném týmu.

Jaké zkušenosti máte doposud se slovenským basketbalem, pomineme-li poznatky ze zápasů se celky Interu Bratislava a Astrumu Levice v české lize?

Slovenskou ligu nám zmapovanou velmi slušně. Sleduji průběžně statistiky i některá utkání na internetu. Mám o lize dobrý přehled a navíc sleduji nejenom slovenské hráče v lize, ale i jinde po Evropě.

Hraje ve slovenské lize více cizinců než v české Mattoni NBL?

Slovenská liga má méně účastníků, celkem devět. Působí v ní zhruba padesát legionářů. Její úroveň sice není taková, jakou má česká liga, ale vůbec bych ji nepodceňoval. Naopak si myslím, že slovenská liga nabízí díky diváckému zájmu zábavu pro lidi a je vyrovnanější než česká.

Půjde skloubit práci jednoho z trenérů ve Svitavách se slovenskou reprezentací?

Ano, a tímto musím poděkovat vedení klubu, že mi vyšlo vstříc. Budu sice chybět asi tři týdny ze začátku letní přípravy, ale po dohodě s hlavním trenérem a managementem klubu mi bylo dovoleno zúčastnit se práce realizačního týmu pro kvalifikaci na mistrovství Evropy 2013. Pro klub je to také velký benefit. Ve skupině, kterou jsme v kvalifikaci na mistrovství vyfasovali, se utkáme s vyspělými basketbalovými zeměmi: Srbskem, Černou Horou, Izraelem a k tomu s Estonskem a Islandem. To jsou zkušenosti, které člověk může zúročit rovněž na klubové scéně.

Hrál při rozhodnutí, zda nabídku přijmete, roli i fakt, že vaše žena byla slovenskou volejbalistkou?

Moje manželka je ráda, že budu reprezentovat její vlast, za kterou ona také nastupovala v reprezentačním dresu. Při rozhodování to však žádnou roli nehrálo. Spíše to je shoda okolností.

Znáte přibližný časový plán, kdy budete na Slovensku? Kdy vás čeká první trénink, soustředění?

Předběžně vím, že příprava začne v polovině července a kvalifikace 15. srpna v Estonsku. Pak systémem doma – venku do 11. září, takže vydatná porce dvou měsíců. Na práci se těším a věřím, že družstvo bude kompletní i konkurenceschopné na evropské scéně. Že se vytvoří tým lidí, kteří půjdou za společným cílem. To je, myslím, motivace nejen pro hráče, ale pro celý realizační tým.

(pá)