Mládí vpřed

Slovan Bohnice – Basketbal Svitavy 88:74 (42:44).

Body: Sabol 19, Němeček 17, Lepold 13, Havránek 10, Jirsák 7, Nohal 4, Harašta 2, Březina 2

Svitavští nastoupili k zápasu bez pardubických posil a s osmi hráči ročníku 1988 a mladšími. Taktika rozložit minutáž mezi všechny hráče hostům svědčila a domácí byli odvážnou hrou svitavských mladíků zaskočeni. Hosté si vypracovali až šestibodový náskok, když se mohli v prvním poločase opřít o velmi dobrou úspěšnost tříbodových hodů.

Ve druhém poločase je střelecká muška opustila a umožnili domácím přejít do vedení, přesto ještě v závěru třetí části prohrávali jen 65:66. Koncovku však nezvládli takticky a dovolili soupeři zvýšit na rozdíl sedmi bodů, který si v závěru pohlídal.

„Příležitost dostalo všech 11 hráčů a výkony rozhodně nezklamali. Stínem utkání bylo zranění zkušeného Dvořáka.O výsledku rozhodla střelba trojek, po sedmi úspěšných z první půle přišla mizérie v podobě jedné trojky ze čtrnácti pokusů,“ uvedl kouč Pavel Špaček.

BA Sparta Praha – Basketbal Svitavy 107:88 (61:45).

Body: Němeček 25, Sabol 21, Fröhde 12, Březina 12, Lepold 6, Harašta 5, Havránek 3, M. Špaček 2, Nohal 2.

Proti lídrovi nastoupili Svitavští bez respektu a po šesti minutách prohrávali jen 19:15. V dobrém výkonu pokračovali i nadále, ale domácí neomylnou střelbou odstup zvyšovali. Výsledkem oboustranně útočné hry byl divoký poločasový výsledek 61:45.

Po přestávce se Svitavští mohli spolehnout na přesnou ruku zkušeného Sabola, k němuž se přidali dorostenec Fröhde (prvních dvanáct druholigových bodů v životě) a nejlepší střelec Němeček.

„Za výsledek se nemusíme stydět, druhou půli jsme prohráli jen o tři body. Náš výkon ocenil i kouč Sparty Geršl, který přiznal, že jsme je potrápili více než v sobotu Žďár nad Sázavou,“ hodnotil svitavský trenér Špaček.

Hosté zaznamenali celkem 11 trojek a udrželi si výbornou víkendovou statistiku trestných hodů (dali 27 z 33 šestek). „Mladí hráči v těchto dvou zápasech potvrdili, že se v průběhu sezony výrazně zlepšili a jsou schopni odehrát vyrovnaná utkání s mnohem zkušenějšími týmy.

Obtížnou roli středního rozehrávače zvládl v obou zápasech na výbornou Libor Havránek, kterému sekundoval Martin Špaček,“ dodal trenér.

Horší neděle

LIGA KADETI U16:

TJ Sokol Žižkov – Basketbal Svitavy 41:86 (21:47), BC Kolín – Basketbal Svitavy 68:64 (37:31).

K prvním zápasům skupiny o udržení cestovali svitavští mladíci na palubovky soupeřů. V Praze nedali domácím nejmenší šanci. „Zcela opačné utkání sehráli v Kolíně, byť tento soupeř je na úrovni Žižkova. Rozdíl byl patrný v nasazení.

V Praze žila celá lavička, hoši se povzbuzovali, v Kolíně to tak nebylo. Nevyrovnali se s kvalitní obranou, mysleli, že po dobré sobotě přijde dobrá neděle sama, a to se nestalo,“ řekl kouč Dušan Sabol. Záchranu zaručí první místo, Svitavy mají stejně bodů jako vedoucí N. Jičín.

(špa, sab, rh)