Pořadatelům z Autoklubu v AČR Horní Újezd se ve čtyřech kategoriích prezentovalo 90 motokrosařů, kteří prošli technickou přejímkou. To nebyla tak vysoká účast, jakou by si hornoújezdští organizátoři představovali, na zajímavé závody však bylo zaděláno.

Za ideálního počasí se někteří jezdci svými výkony překonávali a tabulky šampionátu se tak znovu vyrovnaly.

65 CCM: Nejmladší motokrosaři předvedli opět krásné souboje. V Horním Újezdu zaznamenal svoji první letošní prohru maďarský talent a vedoucí jezdec seriálu Adam Kovács (Motosport Chýnov v AČR). Po horším startu dojel v úvodní jízdě třetí. Chuť si však spravil ve druhé rundě, ve které dominoval a nakonec mu to ještě dalo druhou příčku na „bedně" (45 bodů). Triumfoval jeho krajan Kristof Jakob (47), jemuž se starty nadmíru dařily, do cíle dojel první a druhý, což mu bohatě stačilo na celkový primát. Stupně vítězů doplnil nejlepší z českých mladíků Radek Větrovský (40) jedoucí za BoAutoprofi GlassGo Team. Bramborová pozice zůstala na Petra Rathouského z litomyšlského Orionu (36). Ten upadl po startu v první jízdě, ale v následující zase zdatně bojoval.

Pořadí MMČR: 1. Kovács 245 bodů, 2. Jakob 221, 3. Rathouský 181.

85 CCM: Mezi 24 borci se hned v kvalifikačním tréninku blýskl nejrychlejším časem Martin Vondrášek (JD 191 KTM-MRG Racing) a naznačil, že mu trať v Cikově svědčí. První rundu také ovládl, ovšem ve druhé se z vítězství radoval dobře jedoucí slovenský zástupce Šimon Jošt (Osička-Pfeil MX Team) a bral zlatý věnec (47). Stříbrný byl Vondrášek (47) a bronzový Rakušan René Hofer (38, Motosport Chýnov v AČR). Lídr šampionátu Petr Polák dojel čtvrtý.

Pořadí MMČR: 1. Polák 290, 2. Jošt 288, 3. Vondrášek 225.

125 CCM JUNIOR: Tato kubatura měla asi největší zápletku a diváci se při zápolení dvaceti motokrosařů nenudili. Po součtu dvou rozjížděk nasbíral nejvíce bodů Slovák Tomáš Kohút (47), zatímco vítěz kvalifikace Dušan Drdaj (Mňuk Motokros Team Vysoké Mýto) bral druhé místo (43) a mrzet ho musel špatný úvod první jízdy, jinak by útočil na zlato. Skvěle jel i Jakub Terešák (Motosportklub Málkov v AČR), který favoritům hodně zatápěl a nakonec dosáhl na třetí pozici (40). Velký favorit závodu Polák Gabriel Chetnicki (40) v Cikově na stupně vítězů těsně nedosáhl.

Pořadí MMČR: 1. Chetnicki 222, 2. Kohút 219, 3. Drdaj 212.

MX2 JUNIOR: Mezi 31 startujícími se čekala bitva mezi vedoucím jezdcem seriálu Václavem Kovářem (HT Group Racin Team) a závodníkem z nedalekého mohelnického týmu SZA Racing Martinem Krčem. Kvalifikaci pro sebe po přetahované v závěru získal Kovář, ale režii celého zápolení měl ve svých rukou Krč (50). Pro Kováře byly důležité body i za druhé místo (42), třetí Jonáš Nedvěd (38, Buksa/Ados KTM Team) na sebe upozornil druhým místem v úvodní rozjížďce. Polák Tomasz Wysocki (38) drtil ve druhé jízdě všechny soupeře, ale jury ho po závodu kvůli vyššímu naměřenému hluku motocyklu odsunula o dvě pozice dozadu a tím mimo stupně vítězů.

Pořadí MMČR: 1. Kovář 232, 2. Krč 222, 3. Nedvěd 168.

Poslední podnik juniorského seriálu se uskuteční 11. října v na trati v Horažďovicích a ten už musí přinést rozhodnutí v kláních o mistrovské tituly.

(kov, rh)