Jak vyhrát zápas, v jehož průběhu je družstvo ve vedení přesně sedmatřicet sekund? To byl rébus, jaký řešili svitavští Tuři v utkání Kooperativa NBL proti BK Lions. Nevyřešili ho a z vítězství se radoval soupeř, jenž na tom byl ve skóre lépe více než šestatřicet minut hry.

BOHEMILK Tuři Svitavy –  BK Lions Jindřichův Hradec 75:80 (16:25, 34:38, 51:59)

Body: Jones 32, Teplý 21, Bašta 12, Barker 4, Doaks 3, Vaňák 3 – Nofflet 25, Vošlajer 20, Lamar 17, Zuzák 9, Novák 4, Melski 3, White 2. Rozhodčí: Hošek, Nejezchleb, Jedlička. Fauly: 20:20. Doskoky: 36:43. Trojky: 13:9. Trestné hody: 18/14 – 15/9. Diváci: 580. Hráč zápasu: Vošlajer (Jindřichův Hradec).

Domácí vedli po trojkách Jonese a Teplého 3:2 resp. 6:4 a nikoho v hale by v tu chvíli nenapadlo, že je to naposledy v utkání. Potom už dokázali jen dvakrát vyrovnat, a to na 31:31 (16. minuta) a 72:72 dvě minuty před koncem. Jinak byli neustále pozadu a nevyšla jim ani koncovka. Z tohoto pohledu byl výsledek zasloužený.

„Rozhodla první čtvrtina. My jsme jako domácí tým chtěli dostat soupeře pod tlak tím, že se dostaneme do vedení, třeba i malého, a budeme ho držet. Bohužel to dopadlo úplně obráceně, pod tlak jsme se dostali my, museli dotahovat a hráli jsme v útoku hrozně bojácně," zlobil se kouč Stanislav Petr.

Jihočeši sice nechali svitavským střelcům dost prostoru na perimetru (třináct trojek bylo perfektních), jenže o to více se soustředili na obranu pod košem. A tam dokázala dvojice Vošlajer – Zuzák skoro „vygumovat" Doakse, který dal jen tři body, navíc ani další pivoti Barker, Jaroš a Vaňák na tom nebyli lépe.

Hosté se v útoku zpod koše sami velice dobře prosazovali, což patřilo k rozhodujícím faktorům celého utkání. Ve svitavském dresu se vůbec nedařilo Špačkovi (0 bodů, užitečnost minut devět), takže tíha stahování náskoku zůstávala často pouze na výborném Jonesovi podporovanému výrazněji jen Teplým, což bylo na produktivní jindřichohradecké trio Nofflet – Vošlajer – Lamar málo.

„Pustili jsme se do trojkových střel, někdy volných, někdy ne, ale slušně jsme je proměňovali. Takhle jsme ale měli hrát od začátku a nebát se," konstatoval svitavský lodivod.

Právě Nofflet vzal v závěru odpovědnost na sebe, za stavu 72:72 trefil klíčovou trojku, po dvou minutých trojkových pokusech Barkera a Teplého proměnil dva trestné hody a půl minuty před koncem vystihl svitavskou rozehrávku z autu a po sólu zatloukl poslední hřebík do rakve Turů. „Myslím, že tam bylo jasné držení za dres od Noffleta na Teplého, což rozhodčí neviděl. Za to se dává nejen faul, ale i něco jiného. To nám ale ten zápas neprohrálo," uznal trenér Petr.

„Ten kámen, který mi spadl ze srdce, byl asi slyšet hodně daleko. Po osmi porážkách je velmi příjemný pocit zažít zase vítězství. Myslím, že si ho všichni hráči zaslouží, protože jsme valnou většinu zápasu byli ve vedení a pro výhru jsme udělali více než soupeř," hodnotil jindřichohradecký kormidelník Karel Forejt.

Věci, které dovedly jeho tým k úspěchu, pojmenoval trefně: „Podařilo se nám eliminovat podkošovou sílu domácích, což bylo asi rozhodující. Trápily nás krátkodobé výpadky v koncentraci, kdy jsme tři čtyři trojky dostali naprosto zbytečně. Závěr mohl být pro nás ve větším klidu. Ale teď už je to úplně jedno, beru jakékoli vítězství a jsem za něj šťastný," usmíval se Forejt.

Zatímco Lions po osmi nezdarech přerušili černou sérii, tak Svitavští tu svoji natáhli na pět porážek v řadě. Nepřipustit tu šestou, to bude velmi složitý úkol. V pátek ve 20 hodin totiž přijede do Svitav k televiznímu utkání silné družstvo Opavy.

Další výsledky:

12. kolo: Ariete Prostějov – NH Ostrava 71:63, USK Praha – SLUNETA Ústí nad Labem 82:64, BK Opava – BK JIP Pardubice 86:75,  BK ARMEX Děčín – GEOSAN Kolín 86:64.

Pořadí:

1. BK ARMEX Děčín (90.9), 2. BK Opava (72.7), 3. ČEZ Basketball Nymburk (66.7), 4. BK JIP Pardubice (66.7), 5. Ariete Prostějov (66.7), 6. BC GEOSAN Kolín (45.5), 7. BOHEMILK Tuři Svitavy (45.5), 8. NH Ostrava (40.0), 9. USK Praha (36.4), 10. SLUNETA Ústí nad Labem (30.0), 11. BK Lions Jindřichův Hradec (25.0), 12. mmcité Brno (20.0).