V útulném prostředí „Dřeváku“ na dobřanském závodišti se hned po skončení posledního závodu uskutečnilo slavnostní vyhodnocení motoskijöringového mezinárodního mistrovství ČR – Orion Shiva KTM Cupu 2012.

Předsedou VV Svazu motokrosu AČR Jiřím Charvátem byli dekorováni Josef Sládek s Petrem Čížkem z týmu Dukla Racing, kteří obhájili titul. Ze zlata se radovali třikrát a v počtu titulů dostihli své největší soupeře bratry Šrolerovi. Sládek s Čížkem dokázali zajet nejen na rychlých zmrzlých okruzích, ale i na těžkých tratích s rozbředlým sněhem při posledních dvou závodech.

Premiérové triumfy

Své příznivce a hlavně i sami sebe potěšili Lukáš Mohaupt s lyžařem Václavem Hotovým (jinak úspěšným spolujezdcem při závodech v sajdkárkrosu). Těm se konečně podařilo po sedmi letech vyhrát mistrovský závod, a to v Nekoři. A další den svůj výkon zopakovali v Dobřanech. Jejich perfektní závěr sezony je tím posunul až na druhou pozici, když měli pouhých pět bodů ztrátu na letošní staronové mistry. O titul tak přišli kvůli jedinému horšímu umístění v Horním Městě, kde byli po kolizi devátí.

Podobně jako Mohauptovi s Hotovým se podařilo poprvé vyhrát i Josefu Mňukovi s Filipem Langrem. I oni dokázali vítězství zopakovat. A když jim vyšel poslední závod v Dobřanech, kde dojeli druzí, v celkovém hodnocení se dostali na cenný bronzový stupínek.

V porovnání s předchozím rokem se o jednu příčku zlepšili nejúspěšnější jezdci historie motoskijöringu bratři Šrolerové. Dokázali vyhrát jeden závod a ještě před závěrečným podnikem měli teoretickou šanci na titul. Ale závod jim nevyšel podle představ, když do finálové jízdy ani neodstartovali po kolizi.

Mládí promluvilo

V letošním ročníku se výrazně prosadili mladí jezdci. Do listiny vítězů se premiérově zapsali dokonce tři jezdci. Kromě dvojnásobných vítězů Mohaupta s Hotovým a J. Mňuka s Langrem dokázali vyhrát v jihočeské Rodné i velcí bojovníci Marcel Hock s Jonášem Bergerem. Ti se během sezony zlepšovali a jejich konečné páté místo v seriálu je jejich nejlepším společným umístěním. První šestici uzavřeli jezdci Orion Teamu Litomyšl Michal Roušavý s Lukášem Marešem.

Byla škoda, že pro zranění zkušeného Pavla Kunce v prvním závodu ve Studeném nemohla startovat elitní dvojice Orionu i celého českého šampionátu Kunc – Pross, jež patřila k aspirantům na primát.

Řada ocenění

V Dobřanech však nebyli vyhodnoceni pouze noví mistři republiky v motoskijöringu. Jako pořadatel roku byl po anonymní anketě jezdců oceněn Jaroslav Lipenský za podnik ve Studeném, jako osobnost roku Josef Švorc z AMK Dobřany v Orlických horách a jako skokan roku byl vyhodnocen Jindřich Lux, který po 14. místě v roce 2011 obsadil letos sedmou pozici, a to přitom vystřídal celkem tři lyžaře.

Opět to počasí

Sezona 2012 patřila mezi nejdramatičtější v historii. Pořadatelům zkomplikovalo práci počasí, které hlavně v lednu vůbec nepřálo. V plánovaném termínu se odjely závody pouze ve Studeném, Klášterci nad Orlicí a v Horním Městě. Ostatní museli různě překládat termíny v závislosti na počasí.

Závody se nepodařilo uskutečnit pro nedostatečné sněhové podmínky v Olešnici v Orlických horách. V Horním Městě členové místního klubu dokonce uspořádali dva závody, když kromě toho svého nahradili odvolaný v Rýmařově.

Kvalita vs. kvantita

Byla škoda, že startovalo poměrně málo posádek. Ale potěšitelný byl přístup těch nejlepších dvojic. Vždyť kompletně celý seriál odjeli jezdci na konečném 1. až 11. místě.

Organizátorům se osvědčilo zařazovat do programu také další závody „hobby“ jezdců, které byly hlavně v Klášterci nad Orlicí a Nekoři i divácky zajímavé a početně obsazené.

Pořadatelé seriálu teď chtějí prosadit určité změny, které by zkvalitnily seriál v příštích sezonách. Především hodlají umožnit start i dalším jezdcům, kteří dosud vlastnili typy licencí, které jim neumožnily v seriálu startovat. (vaš, dr)