Dva závody na severu Moravy, kam se mistrovství ČR v motoskijöringu vrátilo po několika letech, měly napovědět, kdo půjde do finiše sezony s největší nadějí na titul. Letošní nesmírně vyrovnaný Orion Shiva KTM Cup nemá favorita a i barvy litomyšlského družstva byly díky dvojici Kunc – Pross vysoko.

V sobotu se závodilo v Rýmařově na krátkém, ale zajímavém okruhu o délce 470 metrů. Sítem kvalifikačních rozjížděk prošli tentokrát nejlépe bratři Šrolerové z Klášterce nad Orlicí. Kunc si také zajistil přímý postup do áčkového finále, ale zdravotní problémy motokrosaře Kunce (zraněné koleno) se na výkonu podepsaly a dvojice byla klasifikována ne desáté pozici se ztrátou tří okruhů. Bratři Šrolerové potvrdili svoji formu z kvalifikace a vyhráli finále stylem start – cíl, díky čemuž se zase vrátili do boje o mistrovský primát. Druzí dojeli vítězové z Litomyšle Marek a Navrátil, třetí místo z minulého závodu pak obhájili Mencák s Bergerem.

Na druhý den se účastníci přesunuli do krásného areálu v Horním Městě. Zdejší 750 metrů dlouhá trať byla divácky velmi atraktivní, měla úseky rychlé i technické a dalo se na ní dobře předjíždět. V kvalifikaci toho opět nejlépe využili Patrik a Miroslav Šrolerovi, ani další favorizované posádky neměli tentokrát s postupem do finále A větší starosti. Pavel Kunc si ho zajistil vítězstvím v poslední rozjížďce, ale jeho jízdy byly ještě více limitovány zraněním. Do finále sice dobře odstartoval, po startu se držel v popředí jezdeckého pole, ale postupně se začal propadat do jeho hloubi a v osmém okruhu byl přinucen ze závodu odstoupit.

Trať v Horním Městě nejvíce seděla obhájcům titulu z roku 2009 Sládkovi s Čížkem, jež proťali cílovou pásku dříve než druzí Šrolerovi a třetí Švorc s Marešem. Lídři šampionátu Marek s Navrátilem v posledním kole upadli, dojeli až pátí a jejich náskok na čele (123 bodů) se ztenčuje. Šroler (115), Sládek (114) a Mencák (107), budou ve dvou zbývajících podnicích útočit, snad se dá i Pavel Kunc do pořádku.
Zbylí zástupci Orionu (Froněk, Roušavý) v moravských dílech seriálu nejeli.

(rh, vaš)