Jakými úspěchy se můžete chlubit?
Skončil jsem celkově sedmý v Moravském poháru, což je seriál dvaceti závodů, šestnáctý na Maraton Cupu, který čítá šest závodů v délce 170 až 250 km a zúčastňují se ho i jezdci z Polska, Slovenska nebo Německa. Tam mě stál lepší umístění fakt, že jsem jednou vynechal. Na Beskyd Tour jsem dojel patnáctý, na Králi Šumavy, nejtěžším závodu v ČR, dvacátý. Čtyřikrát jsem vyhrál v Open závodech, z toho třikrát v časovce.

To je slušná bilance. Která svoje vystoupení berete jako „top“?

Každý rok je to jasně Král Šumavy a letos jsem si ještě přidal profi závod Praha – Karlovy Vary – Praha.

Takže popořadě, co Král Šumavy?
To je opravdu síla, hlavně co se převýšení týká. Kdo by si to chtěl vyzkoušet, radím – nepodcenit přípravu a počasí. To druhé se mi letos bohužel povedlo. Celou cestu jsem šíleně mrznul a do cíle dojel jen silou vůle. Z tohoto pohledu je 20. místo úspěchem, i když ono je úspěch to vůbec dojet.

Co obsahuje příprava na závod?

To si vezmu dovolenou a jedu třeba ze Svitav na Praděd a zpět. Moc pěkný výlet, všem vřele doporučuji.

Aha. A pro zajímavost, váš nejdelší tréninkový výšlap?
No, letos Svitavy – Praha – Svitavy, ale stihl jsem ujet jen 300 kilometrů. Zpátky jsem pro tmu musel ve Vysokém Mýtě z kola sesednout.

Tím se dostáváme k závodu Praha – Karlovy Vary – Praha (262 km).

Ten jsem jel za výběr Moravy a na startu byl první nebo druhý nejstarší. Přestože jsem nedokončil, moc jsem si to užil. Je to zážitek, jedná se o nejsledovanější profi závod u nás. Na startu stojí vynikající závodníci, třeba Kreuziger či Raboň. Jel jsem moc brzy po Králi Šumavy a neměl čas na odpočinek. Tady se jezdí fakt rychle a v kontrolách po 90 kilometrech nesmíte být hůře než dvacet minut za vedoucím jezdcem. Neničí vás kopce, ale otevřená krajina, kde strašně fouká. Byl to jediný závod v sezoně, který jsem nedojel.

Jaké jsou vaše další plány?

Mám za sebou sedm sezon, podle všeho ta příští bude poslední. Cíle? Dojet vždycky do cíle, nekončit ve sběrném autobuse. Ale vážně, chci se pokusit vyhrát nějaký silniční maraton a hlavně bojovat o mistra Evropy Masters ve Žďáru nad Sázavou.

Kde berete motivaci do trénování?
Hrozně mě pořád baví toulat se na kole přírodou, krásně si pročistím hlavu. Ono nás je víc. Jsme takoví osamělí jezdci. Jako se u rybníku setkávají rybáři, potkávají se na silnicích osamělí cyklisté.