Neskutečné drama v boji o postup do semifinále první ligy florbalistů mělo pro svitavský FbK smutný konec. Na rozhodující pátý zápas zavítalo do hlediště sportovní haly Na Střelnici více než osm stovek fanoušků (což je samozřejmě návštěvnický rekord ligy) a zažili večer, na jaký nezapomenou.

Na jeho konci byly kladenská radost a svitavské zklamání. Zklamání tím větší, že dvakrát v průběhu utkání vedli domácí florbalisté o dva góly, ale takový rozdíl ve skóre v tomto sportu obvykle mnoho neznamená a znovu se to prokázalo.

FbK Svitavy – FBC Kanonýři Kladno 5:6 PP

Branky: 27. Musil (Říha), 30. Richter (Prudil), 46. König (Říha), 47. Pakosta (Musil), 54. Pakosta (Říha) – 40. Nushart (Klápa), 42. Leipner, 44. Přívara (Klápa), 54. Louvar (Přívara), 58. Klápa (Louvar), 68. Klápa (Nushart). Rozhodčí: Drápal – Pospíšil. Vyloučení: 1:3. Využití: 2:0. Diváci: 836. Střely na branku: 35:38. Třetiny: 0:0, 2:1, 3:4 – 0:1. Konečný stav série: 2:3, postupuje Kladno.

Svitavy: Skácelík – Štancl, Kalhaus, Zach, Nonn, Jedlička, Říha, Šivák – Sauer, Prudil, Brýdl, Šmarda, Richter, Bečvář, König, Pakosta, Kolena, Doseděl, Musil, Čížek.

Šedesát minut přitom bylo oběma týmům málo, aby jeden či druhý rozhodl. Hned od první části se rozpoutal neúprosný boj o každý centimetr hrací plochy. O zajímavé situace nebyla nouze, o góly ale dlouho ano.

Před polovinou utkání se dokázali přece jen z přesilových her prosadit Musil s Richterem a nakročili žádaným směrem.

Škoda pro Svitavské byla, že soupeř dal kontaktní branku na 2:1 ještě ve druhé dvacetiminutovce, a to přesně třináct sekund před jejím vypršením.

Ve třetí třetině se otevřela gólová stavidla a vypukla přestřelka, z níž bylo publikum u vytržení.

Kanonýři nejprve dokonali obrat (2:3), jenže domácí odpověděli úplně stejnou mincí a König s Pakostou jim dvěma trefami vrátili vedení – 4:3.

Kliku od semifinálových bran pak svitavští florbalisté doslova drželi v rukou od času 53:06. To totiž Pakosta pohotově tečoval Říhovu střelu a skóre bylo 5:3!

V ten moment už všichni diváci viděli domácí borce v dalším kole.

Jenomže byl tu ještě soupeř disponující excelentní ofenzivní eskadrou a ten se nehodlal jen tak vzdát. Což předvedl prakticky okamžitě, ještě dříve, nežli dozněla euforie v ochozech.

Pouze čtyřicet vteřin po Pakostově zásahu korigoval při hře čtyři na čtyři Louvar a hosté byli zase v kontaktu – 5:4.

A mohli se tím pádem ještě vrhnout dopředu. Svitavští dělali v obraně, co mohli, ale soustředěnému náporu rivala neodolali. V čase 57:35 překonal Skácelíka Klápa.

Vyrovnáno!

Co může být více než pátý zápas čtvrtfinále? Prodloužení pátého zápasu. A aktéři ho příznivcům skutečně nabídli, smírný stav se do sirény nezměnil.

Prodloužení se v play off hraje deset minut a končí náhlou smrtí, o infarktové stavy hráčů i diváků bylo tedy postaráno.

Gól mohl padnout na jedné či druhé straně. Florbalový osud Svitav se naplnil v 68. minutě. Po souhře kladenských hvězd Klápa – Nushart zůstal Skácelík proti střele prvního jmenovaného bezmocný a byl konec.

Konec mimořádného zápasu a mimořádné série dvou vyrovnaných soupeřů.

Oba by si zasloužili postoupit, dokázat to mohl jen jeden. Štěstí se usmálo na Kanonýry, ale i Svitavští se mohou za čtvrtfinálovými duely ohlédnout s hrdostí. Jejich výkony ocenila i zaplněná hala.

„Těžko se mi takový závěr komentuje. Prodloužení bylo vyvrcholením celé série, která byla neskutečně vyrovnaná a férová. V takové kulise, jaká tu byla, se nedal vypustit jediný souboj," uvedl trenér Svitav Ladislav Štancl, jenž do rozhodujícího zápasu naskočil opět i jako hráč.

„Rád bych poděkoval celému týmu za vynikající sezónu, ve které jsme dokázali více, než jsme si na jejím začátku dokázali představit," dodal trenér Štancl po vyřazení z play off ve vpravdě heroické bitvě.