Lépe, než si před zápasem asi sami představovali, dopadlo pro sálové fotbalisty VPS Novabrik první čtvrtfinále celostátní ligy v Jilemnici. Vítězství 5:2 je před domácí odvetou velmi slibné.

„Výhra o tři branky je nádherná. Průběh utkání byl však poměrně zvláštní, takže to pro nás mohlo skončit hůře, ale také ještě lépe,“ ohlíží se za prvním čtvrtfinálovým soubojem trenér Poličky František Švec.

Jilemnice – Polička 2:5

Fakta – branky: 26. Kraus, 36. M. Král – 23. a 35. Dostál, 8. Kovář, 26. L. Král, 38. Netolický. ŽK: 2:4 (Kraus, Havel – O. Dittrich, Šmeral, Kučera, L. Král). Chyby: 7:10. Rozhodčí: Daněk, Frajt. Poločas: 0:1.

SK SICO Jilemnice: Kos – Kraus, Paulů, Kuřík, Havel – Němec, Král, Koudelka, Illner, Šlechta, Žoček.
VPS Novabrik Polička: O. Dittrich – Kovář, L. Král, Šmeral, Kroulík, Novák – V. Král, Kučera, Netolický, Dostál.

Začátek byl pro VPS jako z „říše snů“, ovšem v hodně velikých uvozovkách. Ve 3. minutě pustili soupeře do brejku, který O. Dittrich zastavil ve vápně „žlutým“ faulem a byla z toho penalta. Exekutor Němec ji ale kopl špatně a nechal vyniknout brankáře hostů.

„Kdo ví, jak by se zápas vyvíjel, kdyby soupeř pokutový kop využil. Byl zpočátku dravější, více útočil, my byli takoví zabrždění, ale postupně se naše hra začala lepšit,“ popisuje poličský trenér Švec.

Hostům pomohla šťastná vedoucí trefa z 8. minuty, když balon tečoval zády do branky Kovář. „První gól je v těchto zápasech velice důležitý, takže jsme se pak přece jen uklidnili,“ komentuje to Švec.

První poločas už podstatnější vzruch nenabídl, po přestávce to ovšem byla jiná káva. V jeho úvodu zvýšil po pohledné kombinaci Dostál (0:2), avšak domácí kontrovali Krausem.

Očekávání, jestli dříve domácí vyrovnají nebo hosté pojistí náskok, ukončil ve 26. minutě L. Král a když se pět minut před koncem trefil Dostál, vypadalo pro Poličku všechno dobře. Až na to, že dlouho hrála pod hrozbou šestého faulu.

Emoce pak vzbudilo snížení Jilemnice. Ne ani tak umístěná střela domácího kanonýra M. Krále, jako situace, která jí předcházela, což byl podle poličského mínění otočený aut. A ve 37. minutě přišlo to, co se dalo čekat, totiž šestá chyba Poličky. „Při devítce nás opět podržel Ondra Dittrich, který znovu použil svoji oblíbenou zbraň a nečekaně rychle vyběhl proti střelci. Ten ho nedokázal překonat,“ pochválil František Švec gólmana.

Na Jilemnici padla deka a v závěru toho využil Netolický (2:5). Nemuselo ale zůstat jen u toho a právě závěrečné tři minuty hosty mrzí. „Propásli jsme tady šanci soupeře dorazit. Několikrát jsme šli do přečíslení, i jsme ho dobře vyřešili, ale trefili jsme buďto tyč, nebo brankáře, případně hráče na čáře. Byla to škoda, ale na druhou stranu o takovém výsledku jsme před utkáním spíše jen snili,“ uznal Švec.

Zápas měl být kromě jiného bitvou elitních kanonýrů celostátní ligy M. Krále a V. Krále. Tak zcela to neplatilo, protože domácí Miroslav se trefil jednou a hostující Vojtěch se neprosadil vůbec. „Zahrál dobře, ale střelecké štěstí, které měl v základní části, ho tentokrát opustilo. Bylo však velmi důležité, že ho dokázali nahradit ostatní kluci,“ uvedl trenér.

Čtvrtfinálová matematika je jasná. Polička je nyní opravdu blízko k postupu na finálový turnaj. V sobotní domácí odvetě, která začíná v hale gymnázia v 17 hodin, si může dovolit prohrát i o dva góly a přesto si zahraje Final Four. To je dobrá výchozí pozice, ale rozhodnuto samozřejmě není.

„My jsme specialisté na to, jak si v utkání sami zavařit,“ usmívá se František Švec, který se bude soustředit zejména na to, aby z hlav svých hráčů vytloukl případný dojem, že se nemůže nic stát. „Sami víme, jak lehce se dají inkasovat dva tři góly. Otázkou je, jak k odvetě přistoupí soupeř, ale nedá se čekat, že by ji snad zabalil. My musíme jít do zápasu s maximální koncentrací, se zodpovědností a bojovností. Jenom to nám může přinést úspěch, ke kterému máme tak blízko,“ pronesl trenér Švec.

V ostatních dvojicích si před odvetami zajistily velice slibnou pozici favorizované celky Stonavy a Chemcomexu Praha. Pouze Zlín se nechal venku zaskočit nasazením nováčka z Vamberka, ale jednogólový rozdíl nechal vše otevřené.

Zbývající výsledky: SK Strabag Lubryco Prachatice – Chemcomex Praha 1:3 (1:1). Branky: Zlatohlávek – Fichtner 3. SF Trivel Klatovy – SC Premium Stonava 1:3 (1:1). Branky: Toman – Kilnar 2, Hnilo. Bomby k tyči Vamberk – SMR Plus Zlín 3:2 (2:0). Branky: Chochola 2, Kaplan – Ulman, Janoušek.