Využili svoji příležitost a celkovým čtvrtým místem si zajistili stříbro v závěrečném hodnocení. Klíčem pro úspěch byla vydařená první rozjížďka, kterou dokončili jako třetí, ve druhé pak už kontrolovali situaci. Závod v Březové i celý šampionát vyhráli bratři Čermákovi. JAROSLAV KŘÍŽ mohl hodnotit s viditelnou spokojeností závod i letošní sezonu.

Třetí pozice v první jízdě vám prakticky zajistila celkové stříbrné umístění. Jak jste tuto část závodu viděl?

Mluvili jsme už před závodem o tom, jestli jet na jistotu nebo na výsledek. Vyšel nám ale start a nebylo o čem přemýšlet. Nejeli jsme úplně na maximum, Milan má trochu zdravotní problémy a ke konci už nestíhal, ale to, že se povedl start, nám hodně pomohlo. Jeli jsme třetí, pak nás dojel Wanger, tlačil nás před sebou, ještě jsme trochu přidali a třetí nakonec dojeli i do cíle.

Ve druhé rozjížďce jste tak nemuseli riskovat a stačilo v poklidu dojet…

Udělal jsme menší chybu na startu, nějak jsem prořadil, vyjeli jsme ve středu pole. Dotáhli jsme se na páté šesté místo, jeli jsme opravdu na to udržení. Pořád jsem měl před očima ten loňský rok a nechat si ujít doma druhé místo v celkovém pořadí by byla velká škoda. Chtěl jsem samozřejmě na bednu, ale Wanger dojel druhou jízdu před námi. Chvilku jsme se drželi jeho tempa, ale v závěru to nešlo.

Pokud se ohlédnete za celou sezonou letošního mezinárodního mistrovství republiky případně dalších závodů, které jste jel, jste spokojen?

Sezona byla v pořádku, dobře rozjetá, jen v Jiníně jsme měli technické problémy s motorem. Snažili jsme se ho na závod doladit a šli přitom špatným směrem. To byl černý puntík v sezoně, jinak jsem spokojen. Jak s českým mistrákem, tak s dvanáctým místem v německém šampionátu. Výsledky považuji za dobré.

Zahraničním vrcholem pro vás měl být start na mistrovství Evropy družstev ve Sverepci, které se však utopilo v bahně. Co byste k tomuto klání řekl, jak jste ho prožíval?

Když jsem se dozvěděl, že se družstva pojedou ve Sverepci, kde jsem v roce 1999 vyhrál závod mistrovství republiky, hrozně jsem se těšil a chtěl jsem tam jet, protože trať vyhovuje jezdcům, kteří nemají rádi pískové okruhy, i když zázemí není optimální. Byl to vlastně můj hlavní cíl v sezoně. V sobotu bylo počasí ideální, v neděli začalo pršet a opravdu se všechno topilo v blátě. Zkrátili nám rozjížďku na 20 minut, asi v patnácté minutě to zastavili. Bylo pět dvojic, které v tu chvíli jezdily, my mezi nimi. Takový terén mám rád. V posledním kole, než jízdu odmávli, jsme zůstali stát v hluboké koleji a bylo to v takovém bahně, že jsme nebyli schopni motorku sami zdvihnout. Tři čtvrtě hodiny jsme ji pak dostávali do depa, protože nešla nastartovat. Samozřejmě mě hodně mrzí, že jsme si nezazávodili.

V letošním roce jste změnil motorku. Splnil nový stoj vaše očekávání?

Řekl bych, že nad očekávání. Koncepce motorky, kterou jsem měl předtím, byla deset let stará, rám osm let. Každý se divil, že to ještě funguje. Finanční náklady byly veliké, ale podařilo se mi dát všechno dohromady. Jde o holandský podvozek WSP, který vyrábí otec několikanásobného mistra světa Willemsena. Motorka je úplně jinak postavená, když jsme na ni poprvé sedli, by to pro nás hodně nezvyklé. Je hodně vysoká, vratká, dobře zatáčí, je to úplně něco jiného, než na co jsme bývali zvyklí. Jsme velmi spokojeni.

Jaké máte plány do budoucnosti? Po takovém úspěchu, jakým stříbro je, se většinou plánuje optimističtěji.

Jak se to vezme. Dojel jsem sezonu, jedeme teď ještě na rozlučkovou akci do Německa a, abych řekl pravdu, zatím nevím, co bude dál. Chci závodit, mám novou techniku, zázemí, ale jestli s Milanem nebo s někým jiným, to je otázka. Nemám v současné době rozmyšleno, co bude. Ale i to druhé místo mě zavazuje, abych pokračoval dál.

Výsledky z Březovských strání

MMČR side – 1. jízda: 1. Lukáš Černý – Přemysl Novotný (Mefo Jawa, AMS Jawa Racing Team), 2. Tomáš Čermák – Ondřej Čermák (Mefo Jawa, AMS Jawa Racing Team), 3. Jaroslav Kříž – Milan Gažík (WSP MTH, SMS Pardubice), 4. Anton Wanger – Michal Gábor (EML MTH, SMS Nepomuk), 5. Jan Krotil – Vladimír Ochtábec (VMC MTO, Qama Motorsport Klub v AČR).

2. jízda: 1. T. Čermák – O. Čermák, 2. Černý – Novotný, 3. Wanger – Gábor, 4. Milan Jiroušek – Lukáš Sejk (Mefo MTH, Qama Motorsport Klub v AČR), 5. Jan Válek – Radek Musil (Mefo Husaberg).

Celkové výsledky závodu: 1. T. Čermák – O. Čermák 47 bodů, 2. Černý – Novotný 47, 3. Wanger – Gábor 38, 4. Kříž – Gažík 35, 5. Jiroušek – Sejk 31.

Konečná klasifikace seriálu: 1. T. Čermák – O. Čermák 356, 2. Kříž – Gažík 256, 3. Černý – Březina (Novotný) 245, 4. Václav Rozehnal – Marek Rozehnal (VMC Zabel, SMS Morava) 244, 5. Jiroušek – Sejk 223.

MMČR čtyřkolek – celkové výsledky závodu: 1. David Tušl (Yamaha, KRTZ IV) 50, 2. Martin Liška (Yamaha, ASP Group Racing Team Klub v AČR) 44, 3. Jan Jasanský (Yamaha, ASP Group Racing Team Klub) 38. Klasifikace: 1. David Tušl 374, 2. Martin Liška 346, 3. Lukáš Studený (KTM, Quad Team Meat Fly) 245.

Pohár ČR čtyřkolek – celkové výsledky závodu: 1. Jiří Kašpar (Yamaha, SMS Praha) 50, 2. Martin Rehák (Suzuki, Slov.) 42, 3. Lukáš Miler (Suzuki, SMS motokrosu supermoto) 36. Klasifikace: 1. Jiří Kašpar 309, 2. Radek Procházka (KTM, SMS Nepomuk) 234, 3. Jan Rejholec (KTM, SMS Praha) 220.

Pohár ČR čtyřkolek – Junior 1 – celkové výsledky závodu: 1. Matěj Jendrišák (Apex, SMS severní Morava) 47, 2. Lukáš Kolpek (Access DRR, ASP Group Racing Team Klub v AČR), 3. Marek Fischer (Access DDR, ASP Group Racing Team Klub v AČR) 39. Klasifikace: 1. Marek Fischer 364, 2. Lukáš Kolpek 313, 3. Vojtěch Kroutil (Access, ASP Group Racing Team Klub v AČR) 285.

Pohár ČR čtyřkolek – Junior 2 – celkové výsledky: 1. Michal Fischer (Yamaha, ASP Group Racing Team Klub v AČR) 47, 2. Marian Klíč (Yamaha, AMK Autodoprava K + K) 47, 3. Matěj Saňa (Yamaha, SMS Benátky nad Jizerou) 40. Klasifikace: 1. Tomáš Cífka (Yamaha, SMS Praha) 339, 2. Matěj Saňa 328, 3. Dominik Vávrů (Yamaha, SMS Kaplice) 281.