Opět hojně obsazen běžci z města a jeho bližšího i vzdálenějšího okolí. A bylo jich dobrých 350 z celého věkového spektra, od nejmenších ani ne dvouletých „špuntů“ až po nejstaršího účastníka závodu, devětasedmdesátiletého Jindřicha Tomíška.

Hlavní trasa obnáší čtyři kolečka městským parkem okolo Synského rybníka a vede téměř úplně po rovině, což ovšem neznamená, že by běžci dostali umístění na stupních vítězů „zadarmo“. Často se jednalo o napínavé souboje do posledních metrů.

Ostatně podobně tomu bylo i letos. Favoritem byl loni stříbrný Jáchym Kovář, odchovanec litomyšlské atletiky hájící barvy Dukly Praha. Ten chtěl zužitkovat absence vítěze z roku 2017 Jana Friše a doběhnout si pro vítězství. Do cesty ke splnění tohoto záměru se mu postavili dva zdatní soupeři: Jakub Smetana (Salomon/Suunto) a Patrik Vebr (Vencl Tým Ústí nad Orlicí).

Tahle trojice se velice záhy vzdálila zbytku pole, její tempo po většinu času diktoval Kovář, v posledním kole jej vystupňoval a ani jeden z konkurentů ho nezachytil. Jáchym Kovář si tak bezpečně doběhl pro prvenství před Vebrem a Smetanou.

Nejrychlejším účastníkem ze Svitavska byl Tomáš Fliedr (F-Bike Club Sádek), jenž v absolutní klasifikaci doběhl šestý a navíc zvítězil v hodnocení kategorie muži B. „Céčkařům“ kraloval podle předpokladů Aleš Stránský, „déčkařům“ Ivan Januška a mezi nejstaršími běžci nad 70 let proběhl cílem vítězně hlinecký Petr Leszkow, jenž za sebou nechal více než desítku mladších závodníků.

V ženském klání kralovala u poličských hradeb Petra Kotlíková z Pacova a její čas 16:49 stojí určitě za zaznamenání, vždyť by se s ním mezi muži pohodlně vešla do poloviny druhé desítky! A to přitom věkově náleží do kategorie B.

Mezi mladšími ženami si triumf připsala Hana Homolková z Nového Města na Moravě, Anna Krátká z pardubické Hvězdy byla nejlepší v kategorii C a Ivana Pešlová ze Svitav vládla veteránkám.

Muži A (20 – 39 let, 4,4 km): Jáchym Kovář (Dukla Praha) 14:09.
Muži B (40 – 49 let, 4,4 km): Tomáš Fliedr (F-Bike Club Sádek) 15:43.
Muži C (50 – 59 let, 4,4 km): Aleš Stránský (Iscarex Česká Třebová) 16:44.
Muži D (60 – 69 let, 4,4 km): Ivan Januška (Šanov) 18:58.
Muži E (nad 70 let, 4,4 km): Petr Leszkow (MK Hlinsko) 22:49.
Ženy A (20 – 34 let, 4,4 km): Hana Homolková (TJ Nové Město na Moravě) 17:08.
Ženy B (35 – 44 let, 4,4 km): Petra Kotlíková (TJ Banes Pacov) 16:49.
Ženy C (45 – 54 let, 4,4 km): Anna Krátká (Hvězda Pardubice) 19:27.
Ženy D (nad 55 let, 4,4 km): Ivana Pešlová (TJ Svitavy) 24:22.
Junioři (2,2 km): Jiří Brychta (TJ Nové Město na Moravě) 7:36.
Juniorky (1,1 km): Kateřina Pulgretová (TJ Nové Město na Moravě) 3:56.
Dorostenci (2,2 km): Jiří Kabrda (Sokol Kolín) 7:26.
Dorostenky (1,1 km): Michaela Šilarová (Activity Lanškroun) 4:16.
Starší žáci (1,1 km): Dominik Vebr (Vencl Tým Ústí nad Orlicí) 3:29.
Starší žákyně (0,9 km): Vendula Stránská (Jiskra Ústí nad Orlicí) 3:14.
Mladší žactvo (0,9 km): Josef Bureš (Iscarex Junior Team) 3:08 a Adéla Horákovská (Atletika Nové Město na Moravě) 3:25.
Nejmladší žáci II (0,9 km): Jan Krištof (Atletika Polička) 3:21.
Nejmladší žákyně II (840 m): Barbora Steklá (TJ Svitavy) 3:13.
Nejmladší žáci I (840 m): Lubomír Řehák (Activity Lanškroun) 3:10.
Nejmladší žákyně I (420 m): Elen Koubová (Iscarex Junior Team) 1:51.
Ročník 2011 (420 m): Nicolas Grubhoffer (Polička) 1:39 a Natálie Němcová (Jiskra Litomyšl) 1:48.
Ročník 2012-2013 (80 m): Filip Svoboda (Sebranice) 0:15 a Eliška Gregorová (Žichlínek) 0:15.
Ročník 2014 a ml. (80 m): Kristián Cvrček (Planeta Země) 0:19 a Viola Žofie Preslerová (Česká Třebová) 0:23.