Na dobře připravené hornoújezdské trati se o „bednu“ bojovalo ve čtyřech vypsaných kategoriích. Kromě české špičky přijeli závodníci ze Slovenska, Rakouska, Německa a Polska a tisícovce přítomných diváků předvedli dramatický motokros.

Hlavními postavami byli lídr tuzemského šampionátu Martin Michek (Buksa ADOS KTM Team) a jeho konkurent z domácího seriálu Václav Kovář, který na tomto podniku výjimečně „hostoval“ v barvách Orion Racing Teamu Litomyšl.

O KAŽDÝ METR TRATĚ

Od ranních tréninků bylo vidět, že tito dva borci si to v kubatuře MX1 rozdají na „férovku“ mezi sebou, a to systémem tří rozjížděk, když každá se jela na 15 minut plus dvě kola. V první rundě „zaspal“ na startu Kovář a musel dotahovat, naopak jako raketa vystřelil zkušený matador Petr Bartoš (Orion Racing Team), jenže hned v úvodním kole upadl. Toho všeho bez větších problémů využil Michek a cílem projel zaslouženě jako první před dobře jedoucím Rudolfem Weschtou (Hulho Motokros Team), Kovář stihl být třetí.

Ve druhém představení prodal získané zkušenosti z mistrovství Evropy EMX 300 Kovář, vyhrál před Michkem a všem motokrosovým příznivcům bylo jasné, že rozhodne třetí závěrečná bitva!

A byla to opravdu řežba hned od začátku, kdy jezdil na čele Michek, ale těsně za nim byl připraven zaútočit Kovář. „Ten se asi v polovině závodu přece jen dostal do čela, byla na něm vidět chuť konečně v celkovém pořadí rivala zdolat. Ovšem Martin se jenom tak vzdát nechtěl, stále byl nalepen na zadním blatníku Vaškovy KTM a čekal na vhodnou příležitost k finálnímu útoku. Jenže tři kola před koncem někde na trati lehce zachyboval a přímý kontakt na lídra v tu chvíli ztratil. To nakonec rozhodlo a vedoucí jezdec závodu nepustil nabídnutou šanci z rukojeti plynu. Diváci byli v tu chvíli v transu, takový motokros chtěli vidět,“ popsal strhující dění na trati v Cikově manažer Orion Teamu a duchovní otec programu Orion Taurus Trans 2018 Petr Kovář.

V celkovém pořadí třídy MX1 zvítězil Václav Kovář (70 bodů) před Martinem Michkem (69) a Rudolfem Weschtou (Suzuki, 60), Petr Bartoš byl na KTM pátý (48).

V kategorii MX2 dominovali zahraniční jezdci. Svým agresivním stylem závodění se vytáhl osmnáctiletý Rakušan Ronald Edelbacher, loňský šampión své země v této třídě, který pro tuto příležitost oblékl dres Orionu Litomyšl (72 bodů). Jen v první rundě ho porazil celkově druhý Polák Gabriel Chetnicki (65), z českých zástupců byl nejlepší „Orioňák“ Jonáš Nedvěd na bronzovém stupínku (58, všichni KTM).

NĚMECKÁ SPANILÁ JÍZDA

Mezi ženami si v tréninkovém tempu přijela pro suverénní vítězství trojnásobná mistryně světa Steffi Laierová (Buksa/Ados KTM Team), zajímavější souboj o druhou příčku pro sebe rozhodla Barbora Laňková (Orion Racing Team, Suzuki) na úkor Kristýny Vítkové (Yamaha Čepelák Racing Team).

Motokrosaři ve třídě Hobby to neměli úplně jednoduché, neboť se přihnala bouřka a na na některé to kladlo velké úsilí. Ale porvali se s tím, nejrychlejší byl Pavel Křížek před domácím Petrem Fulíkem (oba KTM) a Jiřím Havelkou (Yamaha).

„Orion Taurus Trans 2018 je minulostí a rád bych poděkoval všem partnerům, kteří se na jeho organizaci podíleli, jezdcům za předvedené výkony, divákům, že dorazili v hojném počtu po oba dny a i když v jednu chvíli zapršelo, tak přesto vydrželi do konce. Chci také vyzdvihnout úsilí Autoklubu Horní Újezd při přípravě dráhy,“ uvedl Petr Kovář.