Před sezonou přivedlo vedení svitavských basketbalistů několik mladých hráčů s perspektivou získávání zkušeností a budoucího uplatnění v týmu. Ukázalo se, že to byla dobrá volba, mladíci svoji šanci chytili za pačesy a zaujali dobrými výkony. Jedním z nich je čerstvě sedmnáctiletý LUBOŠ KOVÁŘ, který prožívá snový start mezi dospělými. Velký talent českého basketbalu aktuálně zapisuje 3,2 bodu a 3,2 doskoku na zápas v Kooperativa NBL a po boku ostřílených parťáků v týmu se otrkává v mezi basketbalovou elitou.

Luboši, už jste si uvědomil, že patříte do svitavského mužstva, které hraje nejvyšší českou basketbalovou soutěž?

Ano, už jsem si to uvědomil a je to báječný pocit, o tomhle jsem ani nesnil. Rozhodně však nemůžu usnout na vavřínech a musím na sobě pořád pracovat.

Jak těžký byl přechod z mládežnické kategorie do mužů?

Když jsem začal trénovat ve Svitavách, tak jsem měl největší problém hlavně na obranné polovině. Hráči byli rychlejší, silovější a zkušenější. Teď si myslím, že se začínám pomalu, ale jistě vyrovnávat ostatním, ale ty zkušenosti mi pořád chybí.

Těší vás, že do vás vkládá trenér Růžička velkou důvěru?

Do Svitav jsem přišel s tím, že tu budu jenom trénovat. Nikdy bych ani nečekal, že budu sedět na lavičce a už vůbec ne, že dostanu nějaké minuty v NBL a budu hrát. Tohle jsou pro mě obrovské zkušenosti. Vůbec jsem nepředpokládal, že mi bude trenér tolik věřit.

Jsou podle vás tréninky v mužské kategorii náročnější?

Rozhodně. Každý trénink je úplně jiný. Jednou je zaměřený na individuální činnosti, podruhé zase na střelbu nebo hru pět na pět.

Současně také hrajete za B mužstvo a juniory Nymburka. Jak je těžké všechno stíhat?

Je to velice náročné hlavně na čas, jelikož každý víkend hraji minimálně dva zápasy, ale už se mi také stalo, že jsem během tří dnů odehrál čtyři utkání. A to jsem byl úplně vyřízený, když jsem pak přijel domů.

V minulých dnech si liga vybrala reprezentační pauzu. Změnil se pro Dekstone Tury nějak tréninkový program?

Program se vůbec nezměnil, stále pracujeme na sto procent. Už se připravujeme na těžký zápas proti Olomoucku. Všichni děláme maximum pro to, abychom napravili prohru z Ostravy.

Kdo ze starších hráčů vám předává v šatně nejvíce rad?

Rozhodně náš nejzkušenější hráč Luboš Stria, který mi vždycky poradí, co jsem udělal špatně nebo co bych měl zlepšit. Taky mě dokáže pěkně seřvat, když je potřeba… Kolem sebe mám hodně zkušených spoluhráčů, kteří mi pomáhají každý den.

Ve čtvrtek vás čeká nováček soutěže BK Olomoucko. Jaká je v šatně nálada po prohře v Ostravě a čeho se musíte v tomto duelu zejména vyvarovat?

Po zápase v Ostravě, který byl z naší strany otřesný, jsme se oklepali a teď už nemyslíme na nic jiného než na výhru. Jestli chceme uspět proti Olomoucku, tak nejdůležitější bude si pohlídat obranu jeden na jednoho a hlavně obranný doskok. Všichni bychom si přáli, aby nás do Prostějova přijelo podpořit co nejvíce fanoušků. S jejich velkou podporou tam určitě vyhrajeme. (ste)