Diváci, kteří přijdou do hlediště, budou zvědavi nejen na výsledek a průběh, ale i na představení hráčů, které si dobře pamatují ze svitavského dresu. Vedle Luboše Moravce jím bude i LUKÁŠ KOTAS, který je pro Svitavy největším tahákem. Právě on zval na toto atraktivní klání na plakátech a jeho účast by se měla postarat o plnou sportovní halu.

Na návrat na svitavskou palubovku se bezesporu těšíte. Co od náročného utkání očekáváte?

Bude to pro mě samozřejmě hodně speciální zápas. Nenapadlo by mě, že bych si někdy mohl zahrát ligový zápas na „domácí palubovce“. Trošku mě mrzí, že tam budeme hrát proti Nymburku, který je suverénem posledních několika let. Hrát proti týmu, se kterým bojujeme o play ff, věřím, že by nám svitavské publikum hodně pomohlo.

Jak hodnotíte dosavadní průběh sezony v podání USK Praha? Odpovídá nynější umístění vašim výkonům, vládne spokojenost nebo zklamání?

Začátek se nám povedl a my se dostali na třetí místo, což však asi nebylo úplně reálné vzhledem k síle soupeřů. Jak soutěž pokračovala, všechny týmy se více sehrávaly a většina ještě posílila kádr. My jsme bohužel měli ve druhé čtvrtině dlouhou sérii porážek a propadli jsme se až na deváté místo. Tabulka je ale hodně vyrovnaná a od pátého místa nás dělí pouze dva body. Kdybychom měli o dvě vítězství víc, tak mohl bych říct, že jsme spokojeni.

Pohybujete se na rozhraní osmičky pro play off, co bude podle vašeho názoru rozhodující ve zbytku sezony, abyste se do čtvrtfinále dostali?

Každopádně musíme zvládat domácí zápasy. Pokud ale chceme uspět v boji o play off, musíme vyhrát i nějak utkání na palubovce soupeře.

Kam by, pokud by se vám dařilo ideálně podle představ, mohly sahat letošní ambice vašeho celku?

Ideálně bychom mohli být šestí. Cíl pro sezonu je jednoznačný, postup do play off.

Jste vy osobně spokojen v družstvu pražských vysokoškoláků, jak pokud jde o podmínky, tak s pozicí v týmu?

Myslím, že jít do USK byl dobrý krok. Když jsem přišel, dostal jsem hned šanci a to je hodně důležité. Během tří let jsem si tam vytvořil poměrně dobrou pozici, mám důvěru trenéra a jsem rád, že dostávám takový prostor ve hře.

Ve svitavském utkání proti Nymburku je soupeř jasným favoritem. Vidíte nějakou šanci, že by váš tým mohl odehrát vyrovnanou partii?

Nám se teď nepovedlo utkání v Kolíně, který je předposlední, čeká nás duel proti jasně nejlepšímu týmu NBL… Bylo by dobré, kdyby se nám zápas podařilo udržet vyrovnaný co nejdelší dobu, už kvůli svitavským fandům, kteří, doufám, budou na naší straně. Snad se to povede.

Na co by se měl těšit divák, který v sobotu zavítá do svitavské haly, v čem vidíte silné stránky soupeřů?

Pro diváky ve Svitavách to je určitě akce, kterou by si neměli nechat ujít. Nymburk je naším jediným zástupcem v Eurocupu, druhé nejprestižnější evropské klubové soutěži. Stabilně předvádí výborné výkony, má velkou útočnou sílu a precizní obranu. Náš tým je složen převážně z mladých hráčů, to znamená, že se budeme chtít prezentovat hlavně bojovností a nasazením. Dalším důvodem, proč přijít na tento zápas, je ten, že diváci budou moci na vlastní oči vidět teprve sedmnáctiletého Tomáše Satoranského, který je jedním z největších talentů českého basketbalu a v nedávné anketě o nejlepšího mladého basketbalistu Evropy skončil na osmém místě.

V loňském roce jste se dostal také do české reprezentace. Jaké pocity jste si odnesl a co spojení Lukáš Kotas – národní tým v budoucnu?

Byla to velmi cenná zkušenost. Musím přiznat, že jsem moc nepočítal s tím, že bych se dostal z širšího kádru do finální sestavy pro kvalifikaci na mistrovství Evropy. Když jsem se to dozvěděl, měl jsem velkou radost. Hrát proti hráčům z NBA nebo hvězdám pravidelně nastupujícím v Eurolize pro mě byl opravdu nezapomenutelný zážitek. Samozřejmě bych se chtěl v reprezentaci udržet, ale konkurence je tam velká, takže uvidíme, jak to dopadne.

Když se řekne svitavský basketbal, co se vám nejdříve vybaví, jaké máte vzpomínky na vaše začátky a působení ve zdejším klubu?

První, co si vybavím, je tělocvična gymnázia, ve které se hrálo ještě před postavením nové haly. Tam jsem poprvé viděl basket naživo a chtěl ho vyzkoušet. Vzpomínky mám jenom dobré, například na soustředění na Svratouchu nebo na postup s týmem mužů do třetí ligy.

Určitě v současnosti sledujete výsledky druholigového družstva Svitav. Co říkáte jeho výkonům a aktuálně vedoucímu umístění v soutěži?

Ano, vím že se pohybují na špici druhé ligy. Když máme s USK volno a jsem ve Svitavách, tak se chodím koukat na zápasy. Do týmu pendluje poměrně dost hráčů z Pardubic, což je dobré pro umístění, ale možná trošku škoda pro svitavské odchovance.

Váš vzkaz pro svitavské fanoušky, kteří se chystají na sobotní zápas?

Chtěl bych jim popřát skvělý basketbalový zážitek. My se budeme snažit udělat vše pro to, aby se jim utkání líbilo. Doufám, že přijdou v co největším počtu a vytvoří atmosféru, kterou ze svitavské haly všichni známe. (rh)

Další informaceo utkání najdete zde.