Českotřebovský cyklomaraton napsal v loňském roce svoji poslední kapitolu. Tedy minimálně za pořadatelství Vladimíra Vaňka, je samozřejmě možné, že by na jím založenou tradici navázal někdo další.

„Ano. Po čtrnácti ročnících definitivně končím. Pořádat cyklomaratony na delších tratích, a u nás je okruh 40 kilomterů, je v současnosti tak náročné, že si to nikdo neumí ani představit. Zasahuje do řady obcí, jede se po silnicích, státních lesích, soukromých lesích, všude žádáte o povolení. Vybrat, připravit a zajistit tak dlouhý okruh není jednoduché,“ vysvětluje manažer Vaněk.

„Mívali jsme okolo dvou stovek závodníků, v poslední době to kleslo na 150 nebo 170. Na tenhle počet musím mít 75 pořadatelů. A teď trnete, aby se nikomu nic nestalo. Musím říci, že za těch čtrnáct let mi přálo opravdu štěstí, že v České Třebové nedošlo k vážnějšímu úrazu. Když si vezmu, co se dnes děje, jak se lidí soudí, tak to nemám zapotřebí. To jste jednou nohou u soudu,“ říká Vladimír Vaněk.

Trailem dolů z Pekláku směrem k cíli. | Video: Radek Halva

„Dotace z města byla v roce 2023 o téměř dvacet tisíc nižší než při prvním ročníku v roce 2009, nebylo o čem přemýšlet. Na tradici může navázat někdo jiný, na horském kole ve městě pár lidí jezdí. Jde o to, aby nemysleli jen na sebe a chtěli udělat něco pro druhé. Držím jim palce,“ říká Vladimír Vaněk.

„Uplynulých čtrnácti ročníků Českotřebovského cyklomaratonu se zúčastnilo kolem 2500 bikerů z Česka, Slovenska, Polska a Velké Británie. Závod má dva trojnásobné vítěze. V letech 2009, 2010 a 2012 triumfoval olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý. Na něj navázal Filip Adel, který byl nejrychlejší v letech 2013, 2014 a 2018. Pouze tři borci absolvovali všech čtrnáct ročníků: Miroslav Orlich a Petr Klumpar z České Třebové a Vladimír Vaněk junior z Hradce Králové. Závod měl vynucenou přestávku v roce 2020 kvůli mé operace,“ dodal manažer.