Česká reprezentace, jejímž členem byl i závodník Slovanu Moravská Třebová Lukáš Kolouch, zamířila na jih s cílem potvrdit pozice z minulých šampionátů a tedy s medailovými ambicemi. Naplnila je, získala pět cenných kovů.

Program v Itálii započal superobřím slalomem, v němž se stala vicemistryní světa pardubická Adéla Kettnerová, která ve svém závodu nestačila pouze na Slovenku Barbaru Míkovou. V početné mužské konkurenci čtyřiačtyřiceti travních lyžařů, která dokazovala, že tento sport dávno není výsadou několika málo nadšenců, zafungovala znalost trati v podání domácích jezdců. Zvítězil Mattia Arrigoni před Fausto Cerentinem. Češi Jan Němec a Martin Štěpánek zůstali těsně pod stupni vítězů čtvrtý resp. pátý, Lukáš Kolouch obsadil ve vyrovnaném pořadí jedenácté místo.

Druhý den přišla na řadu superkombinace a ta se ukázala být parádní disciplínou Jana Němce. Ten si vyjel svůj v pořadí čtrnáctý titul světového šampiona ve velkém stylu poté, co vedl už po super-G a ve slalomu si náskok zkušeně pohlídal, když vyhrál před Rakušanem Stockerem a Švýcarem Hueppim. Lukáš Kolouch v této disciplíně uzavřel TOP 10. Mezi ženami triumfovala opět Míková, Adéla Kettnerová nedokončila slalomovou část.

Třetí soutěží v rámci letošního mistrovství světa byl slalom a ten se českým mužům náramně vydařil. Němec i Štěpánek byli mezi elitním trojlístkem už po prvním kole a ve druhém na svoje výborné jízdy navázali. Jan Němec bral stříbro a Martin Štěpánek bronz. Jejich jediným přemožitelem se stal Rakušan Michael Stocker, který coby poslední startující ve druhém kole udržel nervy na uzdě a zajel bezchybně. Lukáš Kolouch rozjel mistrovský slalom nadějným výkonem v úvodním kole, druhé se mu nepovedlo dle představ, ale přesto udržel desátou pozici. Mezi ženami zvítězila s náskokem skoro sekundy a půl Japonka Maedaová.

Šampionát v Tambre vyvrcholil obřím slalomem a i v něm to české výpravě medailově „cinklo", a to zásluhou koho jiného než Jana Němce, jenž zkompletoval bronzem medailovou sbírku. Rychlejší byla pouze dvojice jeho velkých soupeřů: zlatý Cerentin a stříbrný Stocker. Na Martina Štěpánka zbyly znovu nepopulární „brambory". Prvních patnáct borců v cíli se vešlo do dvou vteřin, Lukáš Kolouch uzavřel svoje působení v Itálii třináctou příčkou a potvrdil svoje postavení české trojky. V obřím slalomu žen slavila třetí titul Slovenka Míková.

„Jsem nadmíru spokojený, zopakovat medailový zisk z minulého šampionátu v Japonsku je veliké překvapení," zhodnotil mistrovství pro oficiální web českého svazu reprezentační trenér Daniel Mačát. (rh)