Nejlepší travní lyžaři planety se sešli ve středisku Atzmännig-Goldingen ve Švýcarsku na mistrovství světa juniorů a seniorů.

Reprezentace České republiky získala pět medailí mezi dospělými a třináct v závodech mládeže. Juniorským zlatem a stříbrem přispěl do této sbírky jezdec Slovanu Moravská Třebová Lukáš Kolouch.

Nejúspěšnější sportovec regionu Svitavska za rok 2010 letos dokázal obhájit titul šampióna v super–G, do něhož nastupoval po dvou předešlých nepovedených kláních.

„Byl jsem trochu nervózní, ale také zdravě naštvaný, že se mi předtím dva starty nepovedly. Prásknul jsem do koní a ono to vyšlo. Velmi těsné vítězství mě opravdu těší. Štěstí přeje připraveným a my jsme v tréninku nenechali nic náhodě,“ hodnotí Lukáš Kolouch závod, v němž zdolal druhého Rakušana Resta o sedm setin.

Druhý cenný kov vybojoval v obřím slalomu juniorů, kde naopak na Jacoba Resta osm setinek sekundy ztratil.

A nemuselo zůstat jenom u dvou medailí, ale v některých dalších závodech měl třebovský travní lyžař smůlu. Zlato mu uniklo ve slalomu juniorů, kde byl sice v obou kolech nejrychlejší, ale pro protestu rakouské výpravy byl za neprojetí jedné z branek diskvalifikován.

I ve slalomu mužů útočil na cenný kov, po prvním kole byl druhý, jenže labyrintem druhého, které vytyčil švýcarský trenér Clemens, se nepropletl. „V prostřední části trati se dostal do záklonu a ve vysoké rychlostí se pak nevešel do trojbrány,“ popsal reprezentační trenér Daniel Mačát.

Nejlepšího výsledku v seniorských závodech tak Kolouch dosáhl v superkombinaci. Tu dokončil na výborné šesté pozici jako druhý nejlepší Čech.

Česká výprava byla se 17 medailemi na prvním místě v pořadí států. A to navíc očekávaný favorit Jan Němec vyhrál „jen“ super–G, o další tituly se mezi muži podělili Ital Frau (2 x) a Švýcar Senn ve slalomu, který byl pohřebištěm hvězd. Mezi ženami šokovala dvěma tituly Slovenka Míková, třetí přidala v super–G juniorek.

Na české travní lyžaře včetně světového šampióna Lukáše Koloucha teď čeká poslední vrchol letošní mezinárodní sezony, kterým je finále světového poháru v italském Forni di Sopra. V říjnu se poté ještě vydají do Japonska.

(dm, rh)