Při víkendovém klání světového poháru se pětatřicetiletý závodník dokázal nejlépe popasovat s trémou na domácím svahu, jenž je považován za jeden z nejnáročnějších na světě. Osminásobný vítěz světového poháru a desetinásobný světový šampion potvrdil letošní dominanci a s náskokem 46 setin sekundy porazil druhého Rakušana Stockera.

„Víkend pro mě dopadl výborně a jsem maximálně spokojený. Na mém bývalém tréninkovém kopci, kde jsem před více než dvaceti lety poprvé přičichl k travnímu lyžování, se mi podařilo zvítězit. Na to, že nebylo příliš hezké počasí, přišlo i hodně přátel, kteří mě hnali dopředu,“ svěřil se Němec po čtyřiašedesátém triumfu v závodě World Cupu.

Životní závod zajel v Předklášteří Lukáš Kolouch. Jezdec Slovanu Moravská Třebová se poprvé v kariéře dostal mezi dospělými na stupně vítězů. Nejúspěšnější sportovec Svitavska za rok 2010 a loňský juniorský světový šampión zaostal za vítězným Němcem o 1,82 vteřiny a vybojoval třetí místo. „Jel velmi agresivně a dynamicky, vyrovnává se absolutní špičce,“ chválil jej na oficiálních stránkách českých travních lyžařů reprezentační trenér Daniel Mačát. Kolouch je v celkové klasifikaci SP průběžně na jedenácté pozici.

Do elitní desítky se v tomto slalomu vešli ještě tři další Češi (Jerošek, Pohl a Vecheta).

Ostřílený vítěz, který jasně vede celkové pořadí, cítil před začátkem trému. „Ostatně tak jako vždy. Nervy mám vždycky,“ přiznal Němec, podle něhož byla trať extrémně záludná. „Když je sucho, jsou na ní tvrdé hrboly. Tentokrát po dešti zase strašně klouzala. Plno favoritů proto vypadlo v prvním sobotním kole. I já jsem při něm jednou zaváhal, což mě stálo drahocenné setinky. Naštěstí jsem se ze druhého místa dokázal v neděli posunout až na vrchol,“ komentoval zlepšení, kdy porazil druhého Stocketa o 61 setin.

Světový pohár pokračuje o víkendu v San Sicariu.

(atl, rh)