Je to už tradice posledních kol. V klíčových utkáních sezony chybí svitavským basketbalistům některá z hlavních postav. Když už mohli v Kolíně hrát Bruinsma, Špaček i Doaks, tak zase nebyl k dispozici Jones. Pravda, jednou se už Turům bez rozehrávače povedlo vyhrát, a to v Jindřichově Hradci, jenže Kolín není Jindřichův Hradec. Přes bojovný výkon Svitav měli Středočeši vývoj pod kontrolou a definitivně si zajistili postup do play off ze šestého místa.    

Geosan Kolín – Bohemilk Tuři Svitavy 88:75

Body: Skinner 15, Bakić 13, Aušprunk 11, McEachin 11, Horák 10, Machač 10, Ličartovský 9, Hunt 4, Vocetka 3, Glover 2 – Barker 15, Doaks 15, Teplý 12, Bruinsma 7, Špaček 7, Vaňák 7, Bašta 6, Jaroš 6. Rozhodčí: Matějek, Kurz, Kec. Trojky: 6:8. Trestné hody: 18/16 – 18/15. Doskoky: 37:35. Fauly: 26:20. Pět chyb: 34. Bruinsma, 40. Bašta (oba Svitavy). Diváci: 560. Vývoj po čtřvrtinách: 21:15, 45:32, 64:53. Nejlepší hráč utkání: Aušprunk (Kolín).

„Pro nás to bylo velmi důležité utkání. Byl tu tlak, chtěli jsme vyhrát a zůstat tak na šestém místě. A nejhorší je hrát utkání, která jsou podle tabulky vyhraná předem v hlavách hráčů," uvedl trenér Kolína Predrag Benáček.

„Gratuluji domácím k vítězství. Myslím, že na tuto sezonu poskládali tým velmi dobře. Každému soupeři dělají problémy. Na domácí palubovce jsou výborníý a venku se výsledky také dostavily. Osobně věřím, že je to celek, který může hrát o medaile," konstatoval kouč Svitav Stanislav Petr.

Kolín před vlastními fanoušky ukázal svoji sílu. Ani jednou neprohrával, občas sice zahazardoval s luxusním náskokem, soupeře ale neustále držel na distanc. Ten sice v průběhu zápasu předvedl dvě desetibodové šňůry, nikdy to však nestačilo k tomu, aby vývoj obrátil.

Ze strany Kolína to bylo opět kolektivní představení. Všichni hráči, kteří se dostali na palubovku, skórovali. Šest z nich dokonce dosáhlo na dvouciferný počet bodů.

Nejvyšší rozdíl ve skóre byl necelých šest minut před koncem, kdy Kolín vedl o 19 bodů (79:60). Po zásluze se tak radoval z osmé domácí výhry v řadě.

„Utkání jsme začali dobře. Navíc jsme využili toho, že nehrál Jones, hlavní rozehrávač Svitav. Musely jej nahradit ostatní hráči. Z toho vyplynulo 25 ztrát, ale my z těch ztrát nedokázali dávat lehké koše. Hosté odehráli zápas dostatečně dobře a pro nás to byl nepříjemný soupeř. Určitě umíme hrát lépe než jsme předvedli," dodal Benáček.

„V utkání jsme postrádali našeho prvního rozehrávače Jonese a od toho se vše odvíjelo. Prostě a jednoduše kluci, kteří zastávali jeho pozici, na to nejsou zvyklý a z toho plynulo velké množství ztrát. Co se týká střeleckých procent, byl zápas celkem vyrovnaný, ale vinou našich ztrát měli domácí o patnáct střel více než my, což prakticky rozhodlo. Nemohu hráčům vytknout, že by nebojovali, ale bez klasického rozehrávače to jde složitě," podotkl Stanislav Petr.

„Chtěli jsme vyhrát, abychom si udrželi šesté místo. Ze začátku se nám moc nedařilo eliminovat útočný doskok Svitav a zápas byl takový vyrovnaný. Ve druhém poločase se to ale zlepšilo. Odskočili jsme jim a drželi si náskok deseti a více bodů," řekl autor hráč utkání Karel Aušprunk.

„Bez hlavního rozehrávače se hraje těžko, když my na křídlech nejsme zvyklí pořád rozehrávat. Z toho pramenily jednoduché ztráty a Kolín z toho dal jednoduché koše. Nedal jich ale tolik, kolik jich dát mohl a tím nás vlastně držel pořád ve hře. Takže vlastně porážka o třináct bodů s pětadvaceti ztrátami není tak hrozná. My pořád bojujeme o play off a jeli jsme sem s tím, že se pokusíme překvapit, ale v takovém složení a s tímto množstvím ztrát to prostě nešlo," posteskl si svitavský křídelník Tomáš Teplý.

Turům zbývají do konce základní části dva duely, zatímco rivalům z Ostravy a Ústí nad Labem tři. A právě Sluneta má nyní všechno ve svých rukou, protože pokud třikrát zvítězí, skončí osmá ona bez ohledu na další výsledky. V sobotu od 17 hodin hostí Svitavy Brno a jediné vítězství je udrží reálně ve hře o čtvrtfinále proti Nymburku. (vol, rh)