Pro Svitavy byl poslední listopadový víkend úspěšný na sto procent. Litomyšl se přes všechnu snahu neprosadila.

Svitavy – Hradec Králové 5:4

Branky: Malý 2, Prudil, Doseděl, Richter.

Jednalo se o důležitý zápas sousedů v pořadí a cíl Svitav v něm byl jasný. „V minulé sezoně jsme na Hradec nenašli recept, ale nyní, i díky trenérovi a pomoci diváků, ho chceme zdolat a předběhnout v tabulce,“ řekl před utkáním svitavský kapitán Petr Čáp.

Jeho tým také na hosty vletěl a po třiadvaceti sekundách otevřel skóre Prudil. Solidně zaplněná hala sledovala kvalitní florbal hraný ve vysokém tempu a podruhé jásala v 9. minutě po střele Doseděla.

V prostřední části se Hradci podařilo snížit, ale následně předvedl svoji šikovnost Malý. Nejdříve se prosadil z nacvičené přesilovky a poté obešel dva hráče a z ostrého úhlu prostřelil brankáře. Před závěrečnou třetinou byl stav 4:2.

Hosté dali ještě jednou kontaktní gól, ovšem necelé čtyři minuty před koncem uklidnil spoluhráče Richter – 5:3. Hradec pak odvolal brankáře, znovu Richter těsně minul opuštěnou svatyni a soupeři se povedlo upravit na 5:4, ale vítězství si domácí vzít nenechali.

Svitavy – Tábor 9:3

Branky: Prudil 2, Vomočil 2, Hynek, Doseděl, Richter, Štěpař, Sauer.

Duely s Táborem nabízejí vždy tuhý boj a nejinak tomu mělo být tentokrát. Svitavští byli povzbuzeni sobotní výhrou, jenže se museli se obejít bez Čápa a Krbušíka. Kapitánskou pásku si tak navlékl Vomočil a symbolicky otevřel brankový účet poté, co jeho nahození k překvapení všech propadlo do branky.

Svitavský trenér Kocourek naordinoval týmu nezvyklou taktiku, která přinesla další zásah z hole Sauera. Táborští hráči působili v první třetině velmi zakřiknutým dojmem a zaostávali, nicméně podařilo se jim přesilovce snížit na 2:1.

„Ve druhé třetině jsme měly od trenéra za úkol soupeře zlomit a myslím, že se nám to dokonale povedlo,“ řekl dvoubrankový střelec Josef Prudil. Náskok florbalistů FbK totiž postupně rostl a Tábor si vzal již v čase 28:44 time out. Minutu po něm ale skončila gólem další akce dvojice Brýdl – Štěpař. V další početní výhodě poté snižovali hosté stav na 5:2.

Třetí část vycházela ze zodpovědného výkonu domácích, který doplňoval bezchybnými zákroky Skácelík. A tak to byly Svitavy, které vedení neustále navyšovaly a málem z toho byla dvouciferná výhra.

„Duel byl poznamenán řadou vyloučení a jedním nesportovním chováním, což obě mužstva musí rozhodně zlepšit. Nic to ale nemění na našem předvedeném týmovém výkonu. Potvrdili jsme, že se na domácí palubovce cítíme výborně,“ okomentoval zápas hrající vedoucí týmu Marek Vomočil. Kouč Luboš Kocourek ho doplnil: „Pro nás byly tyto zápasy výbornou zkouškou připravenosti a ukázaly, že jsme schopni se udržet ve vrchní polovině tabulky.“

FbK Svitavy: Skácelík – Vomočil, Čáp, Krbušík, Sauer, Šivák, Malý – Prudil, Doseděl, Richter, Muselík, Plch, Bureš, Hynek, Brýdl, Štěpař.

Litomyšl – Tábor 6:10

Branky: V. Jakubík 2, T. Jakubík 2, Hrubeš, Joch.

Domácí nezačali špatně, hrál se spíše pomalejší a opatrný florbal. Do vedení šel soupeř, který pak odpověděl i na vyrovnání Litomyšle z hole V. Jakubíka a po dvaceti minutách vedl.

Podobný obrázek byl k vidění i ve druhé třetině. Hosté měli častěji balonek pod kontrolou, domácí se snažili poctivě bránit a hrozit z protiútoků. Jejich manko se však zvyšovalo a po kanonádě hostů zkraje poslední části nebylo o výsledku pochyb. Utekli až na 3:9. „Tahali jsme za kratší konec. Bohužel jsem většinu gólů soupeři darovali našimi fatálními chybami, které hráči Tábora uměli trestat,“ sdělil hrající trenér Ladislav Štancl.

Peaksport vytěžil ze závěrečného náporu korekci na 6:9, ale poslední slovo patřilo vítězům. „Bohužel to byl další zápas, v němž jsme nebyli bez šancí, ale srazily nás vlastní velké chyby. Je těžké stále dotahovat výsledek. Nutno dodat, že výborně chytal brankář hostů, který chytil několik vyložených šancí,“ řekl Štancl.

Litomyšl – Hradec Králové 8:9

Branky: T. Jakubík 3, Blatný 2, Joch, V. Jakubík, Hrubeš.

Od začátku se hrál rychlejší florbal než v klání s Táborem. Opět šli do vedení hosté, tentokrát dvougólového. Litomyšlští však stačili ještě do konce třetiny stav vyrovnat na 2:2.

Ve druhé třetině pokračoval pohledný florbal a střelecky se dařilo spíše Peaksportu, který dokázala opět vymazat dvoubrankový náskok soupeře, ale tentokrát přidal i branku navíc a skóre otočil před druhou přestávkou na 6:5 ve svůj prospěch. Na začátku třetí třetiny to bylo dokonce 7:5, ale toto skóre dlouho nevydrželo.

„Bohužel jsme doplatili na dvě oslabení v krátkém časovém sledu, čehož dokázal soupeř využít,“ lituje hrající trenér. Když Hradec otočil stav na 7:9, začalo být zle. V závěrečné power–play se domácím podařilo sice ihned snížit na 8:9, jenomže to bylo všechno.

„Škoda nevyužitých šancí, výsledek mohl být jiný. Ale z obou zápasů mám dobrý pocit, nemáme se za co stydět, i když bychom body potřebovali. Máme však hlavy nahoře a věříme v úspěch. Čeká nás řada utkání doma a na ty se teď musíme důkladně připravit,“ dodal hrající trenér Ladislav Štancl.

FBC Peaksport Litomyšl: Řezníček (Bártek) – Hrdina, Kmošek, Klejch, Hubinka, Bouška – Blatný, Hrubeš, T. Jakubík, Stříteský, V. Jakubík, Joch, Štancl, Štefl.

Pořadí 2. ligy divize III: 1. Náchod (29), 2. Snipers Třebíč (28), 3. Tábor (23), 4. Svitavy (20), 5. Hradec Králové (18), 6. Jihlava (15), 7. Letohrad (15), 8. Rtyně (12), 9. SK JeMoBu (11), 10. Litomyšl (9), 11. TJ OA Třebíč (8), 12. Orlicko-Třebovsko (7).

(rh, mv, lš)