Náleží ke služebně nejstarším hráčům v kádru nováčka Mattoni NBL. Se svitavským basketbalem toho zažil opravdu hodně. Sedmadvacetiletý MARTIN LEPOLD se také jen těžko smiřoval s porážkou od Plzně, ale zároveň věřil, že se z tohoto nezdaru dokáže celý kolektiv poučit.

V čem vidíte hlavní příčiny toho, že Plzeň slaví výhru a Svitavy smutní, ačkoli to podle přání vás hráčů i fanoušků mělo být přesně naopak?
My jsme se na utkání velice pečlivě připravovali. Jak taktiku u videa, tak nácviky situací. Jenže možná, že i pod tlakem okolí jsme podlehli dojmu, že musíme vyhrát. Hráči, kteří jsou našimi stabilními oporami, zřejmě cítili, že to musí právě oni zlomit. Začali jsme hrát hrozně individualisticky, sami na sebe, každý myslel, že právě on dá ten koš, on to vyhraje. Bohužel nepadala střelba z dálky, neporadili jsme si s obranou Plzně, která nás nepouštěla pod koš a tím pádem z toho vzešel neúspěšný výsledek.

Přitom jste do utkání nevstoupili nejhůře. První čtvrtinu jste sice těsně, ale přece jenom vyhráli. Co se potom zlomilo, že přišla tak nepovedená druhá desetiminutovka?
V každém zápase na domácí půdě máme velice dobré začátky. První čtvrtina je před výborným publikem vždy plná nadšení, hrajeme rychle, dáváme si nahrávky, ale i v té první čtvrtce už byly chyby a zbytečné ztráty. Od druhé čtvrtiny hosté zpevnili obranu a zatáhli se pod koš. Nám to nepadalo z dálky a pod košem nás soupeř ubránil. Nedařilo se vůbec nic, snažili jsme se to dohnat, ale z toho pramenily jen další ztráty.

Co jste si v takové chvíli, kdy se vám zjevně nedařilo, říkali o půlce v kabině či při time–outech na lavičce?
V poločase to bylo o čtyři body, takže to byl vyrovnaný zápas. Řekli jsme si, že se musíme zlepšit hlavně v útoku, tam jsme nehráli, na co máme. Obrana byla do poločasu celkem dobrá. Nechtěli jsme podlehnout tlaku, věděli jsme, že proti pomalému basketbalu Plzně musíme hrát svoji rychlou hru a rychlé protiútoky. Bohužel se to nedařilo. Pořád jsme se hecovali, ale pak už na nás padla deka, i zkušení hráči dělali triviální ztráty a nedokázali jsme průběh zvrátit.

Neobáváte se, že prohra v zápase, od něhož se čekalo vítězství, zanechá ve svitavském týmu do dalšího průběhu soutěže negativní stopu?
Každá porážka je určitě nepříjemná, ale musíme se z ní poučit. Hlavně v tom, že zápas nemůže hrát jen jeden člověk. Hrát ho musí celá pětka, která je na hřišti. Myslím si, že pokud začneme znovu makat na tréninku, najdeme v sobě energii, a vrátíme se zpátky ke kolektivnímu pojetí naší hry, můžeme uspět nejenom v odvetě v Plzni, ale dá se porazit i USK, případně Ostrava či jiný tým, který bude mít špatný den a nám se bude dařit.

Takže věříte, že se z pokaženého závěru první poloviny základní části dokážete brzy vzpamatovat?
Určitě. Sezona nekončí, čekají nás další utkání. Ukázalo se, v čem jsou naše slabiny. Můžu říci za všechny kluky, že do toho dáme všechno, abychom skončili nad Plzní a ligu ve Svitavách udrželi.

Podrobnosti z utkání naleznete zde: Souboj nováčků vyzněl lépe pro Plzeň