„Přiznám se, že jsem nečekal žádné velké výsledky. Pro Tomáše to byla vůbec první nominace a Anička byla na šampionátu teprve podruhé, takže jsme odjížděli s tím, že se spokojíme s umístěním v první desítce," byl opatrný trenér Jiří Smékal.

Jako první nastoupil do soutěže Tomáš Dostál. „Byly znát chybějící zkušenosti a nervozita z tak velké soutěže. Nestačil na svého soupeře a vypadl hned v prvním kole. Ale to nevadí, přijeli jsme hlavně sbírat zkušenosti," zdůraznil Smékal.

Anna Kašparová startovala v kumite dorostenek nad 54 kilogramů a úvodní zápas zvládla, byť ne s takovou lehkostí, na jakou u ní bývá trenér zvyklý. Ve druhém souboji se nervozita projevila naplno. „Technika přece jen nebyla dotažená až do konce. Anička byla po celý zápas aktivnější, přesto se jí nepodařilo na soupeřku zabodovat a zápas museli rozhodnout rozhodčí. Díky aktivitě Aničky a tomu, že se rivalka jen bránila, rozhodli sudí v její prospěch a posunuli ji do finálového bloku," popisuje dění Jiří Smékal.

Ve finále se Anna Kašparová utkala se zkušenou závodnicí a českou reprezentantkou Barborou Bukáčkovou ze Spartaku Hradec Králové. Obě soupeřky se v průběhu sezony několikrát potkaly nejen jako protivnice, ale i jako členky jednoho týmu v první lize družstev, jejíž finále přijde na řadu v lednu 2015.

„Na zápase o zlato bylo zpočátku znát, že obě děvčata mají ze sebe respekt, ale projevilo se, že Anička má z velkých soutěží méně zkušeností. Technika Báry byla o něco přesnější a díky výškové převaze vždy zasáhla o setinku vteřiny dříve nežli Anička. Ta tedy soupeřce ve finále podlehla a získala stříbrnou medaili. Byl to ale vyrovnaný a pohledný zápas," chválil výkon své svěřenkyně trenér.

Mladá litomyšlská karatistka navázala na úspěšné závodníky TJ Jiskra, jakými byli Václav Andrle, Julie Nováková či Veronika Jandová, kteří vozili medaile z mistrovství republiky nepřetržitě od roku 1999.

„Jsem rád, že ani letos tomu není jinak. Rád bych všem členům oddílu poděkoval za jejich práci a podporu závodníkům. V karate trvá vychovat takového závodníka pět šest let a bez podpory a obětavosti ostatních členů by to nebylo možné. Na závěr bych rád dodal, že sportovní utkání je jen malou součástí karate-do. Sportovní soutěže jsou výkladní skříní, ale karate-do je především cvičení, které napomáhá sebepoznání, vůli, trpělivosti a odolnosti. Důležitější než vyšší technický stupeň nebo medaile je to, co podnikneme pro to, abychom tu medaili nebo vyšší stupeň získali," dodal trenér Jiří Smékal.

(js, rh)