Od té doby totiž získal tým sebevědomí a začal porážet silné soupeře, což se v předchozích letech dařilo spíše sporadicky. V nadcházejícím play off vidí šance Svitav jako otevřené.

Jak se změnila tvář týmu od loňské sezony, kdy jste se zachraňovali v play down s Opavou?

Pokud mám hodnotit herní projev, tak ten se změnil podle mě jen díky tomu, že do týmu přišlo několik nových hráčů, kteří jsou na tom na naše poměry technicky velmi dobře. Mám na mysli hlavně kvarteto Jiří Jedlička, Ondřej Pakosta, Vilém Nonn a Tomáš Zach. Výsledkem je, že při pečlivém pozorování naší hry v ní lze místy objevit i náznaky kombinace, což dříve, až na výjimky, nebylo zvykem.

Skončili jste nakonec na třetím místě v nesmírně vyrovnané tabulce první ligy. Jak hodnotíte z vašeho pohledu základní část?

Až do třináctého kola a zápasu na Kladně vypadala v mých očích velmi podobně jako ty dřívější. Střídaly se slušné výkony proti dobrým soupeřům, jakými byly Znojmo nebo Start, s někdy až tragikomickými vystoupeními v Ústí nebo Pelhřimově. Pohybovali jsme se kolem osmého místa jako vždy. Zápas na Kladně, kde jsme zahráli výborně a zaslouženě vyhráli, se stal určitým milníkem. Po něm jsme díky získanému sebevědomí porazili všechny konkurenty v boji o play off, což nás vyneslo až na naše současné umístění.

Kdo je pro vás největším překvapením? Právě o Svitavách se mluví jako o prvoligové senzaci…

Největším překvapením pro mě jsou dosavadní nemastné a neslané výsledky adeptů na postup do superligy: České Lípy, Kladna, Hattricku, Znojma a Startu. Byť je pravda, že alespoň poslední dva jmenovaní začali v posledních kolech podávat odpovídající výkony. Z jejich krize rezultuje jak naše postavení v tabulce, tak brankový rozdíl Liberce. Účastnící play down jsou pro mě bez překvapení. Na začátku sezony jsem si myslel, že o osmé místo budeme s těmito čtyřmi týmy bojovat právě my.

Doma jste prohráli čtyři z jedenácti utkání, ale přitom jste získali stejný počet bodů jako z venku. Dá se tedy říct, že oproti minulosti je jedno, kde hrajete?

Doma jsme prohráli dvakrát ze začátku o gól a ještě k tomu nám rozhodčí v obou zápasech neuznali regulérní vyrovnávací branky. Poté přišla porážka se Startem na nájezdy, závěrečná prohra s Libercem se dala čekat. Venku jsme se zkraje sezony trápili, po debaklu v Teplicích s Ústím jsme se na to snažili zaměřit a až na prohru v Pelhřimově se nám to podařilo zlepšit. Jinak se nám ale samozřejmě hraje lépe doma, což budeme chtít potvrdit o tomto víkendu.

V základní části jste obdrželi druhý nejmenší počet branek. Je hlavně obrana klíčem k úspěchu?

Je tomu tak proto, že jsme ji pod trenérem Kocourkem velmi často trénovali. Z čehož, ať už si to chceme přiznat nebo ne, těžíme dodnes. Dříve jsme se s většinou soupeřů nemohli rovnat v technických dovednostech, proto jsme se soustředili na obranu. Letos nám to vychází i díky vynikajícím výkonům našich brankářů. Naše útočná hra je založena na náhodě a proto musí být pro soupeře velmi špatně čitelná. My sami často nevíme, co budeme v útoku v následujících vteřinách dělat…

Jiří Skácelík má nejlepší statistiky z brankářů a dokonce proklouzl i do TOP 15 v anketě o nejlepšího brankáře sezony. Jaký má pro tým největší přínos?

Finanční přínos má, když si s námi v autobuse cestou na venkovní zápasy zahraje karty o peníze… Jirka chytil v posledních zápasech solidní formu, několik zápasů jsme vyhráli hlavně díky němu. Když si tak procházím gólmany v první lize, tak mě nenapadá, který další brankář by byl pro svoje družstvo tak důležitý, jako je on pro nás. Ocenění v TOP 15 si rozhodně zaslouží, protože je to jeden z mála hráčů, který pro to dělá to, co má, a ještě něco navíc.

U kormidla je trenérský tandem Ladislav Štancl a Roman Kalhaus. Mohl byste popsat jejich role?

Když ještě Láďa hrál, tak vše na střídačce řídil Roman, teď už působí jako trenéři oba dva. Láďa má větší florbalové zkušenosti a vyjadřuje se více k taktice, Romanova přednost je zase umění hráče namotivovat. Chtěl bych jim touto cestou poděkovat za jejich práci. Obětují nám svůj volný čas, který by mohli využít úplně jinak. Prošli jsme několika těžkými okamžiky, vždy jsme se ale dokázali rychle zvednout a nikdy to nikdo nevzdal. Největší odměnou jim budiž naše postavení v tabulce, na němž mají velký podíl.

Ve čtvrtfinále vás čeká celek z Kladna. Byl tento tým vašim prvním kandidátem ve výběru?

Naší první volnou byl celkem jednomyslně Hattrick Brno, potom již se názory různily. Nakonec jsme vybírali mezi Ústím a Kladnem. Kromě hlasování fanoušků probíhala samozřejmě debata v kabině, která by asi radši Ústí. Nakonec jsme ale dali na fanoušky a Radka Bečváře, který z Kladna pochází. Navzdory pozici v tabulce je podle mě soupeř favoritem, má s play off daleko více zkušeností. Pokud mě neklame paměť, tak když naposledy postoupil do extraligy, šel do vyřazovacích bojů osmého místa a vyhrál všechny tři série 3:0.

Vůbec poprvé za vaše prvoligové působení začínáte play off na domácím hřišti. Jak se těšíte?

Hodně. Na začátku soutěže by to nikdo neřekl, ale teď je to tady a my nehodláme končit sezonu příští sobotu. Soupeře jsme dvakrát porazili, víme tedy, že na něj máme. Čekám tvrdou, férovou, nejméně čtyřzápasovou sérii. Cílem prvních domácích duelů je alespoň jednou vyhrát.

Jak se na play off připravujete?

Stejně jako v průběhu sezony. Dokud to funguje, tak není důvod něco měnit. Vzhledem k tomu, že čtvrtfinále se hraje oba víkendové dny, uzpůsobíme tomu i program a budeme se více věnovat regeneraci. Vzhledem k tomu, že jméno soupeře známe teprve od neděle, nemohli jsme se na něj začít připravovat dříve. Klíčové bude určitě pohlídat jeho první útok, který má mnoho extraligových zkušeností.

Na domácím hřišti budete pod dozorem početné divácké kulisy. Dá se očekávat, že hala Na Střelnici bude praskat ve švech. Jak se vyrovnáváte s tlakem?

Podle mě není na místě pociťovat zbytečně velký tlak. Svůj cíl jsme si splnili a k zápasům tak můžeme nastupovat s čistou hlavou. Měli bychom spíše využít podpory publika, podat stoprocentní výkon a odměnit tím fanoušky za jejich přízeň během cele soutěže. Tímto bych si je dovolil pozvat v sobotu a v neděli do svitavské haly. Kladno je kvalitní soupeř, takže si přijdou na své a kromě toho bude připraven i doprovodný program.

Budete sledovat i ostatní čtvrtfinálové boje? Kterým týmům věříte, že postoupí do semifinále?

Určitě budu. Nejvyrovnanější bude podle mě série mezi Znojmem a Startem. Nedivil bych se pěti utkáním a o trochu více věřím Startu. Lípa s Ústím je zase prvotřídní severočeské derby. Jak už jsem někde četl, nebude to asi moc o florbalu, ale zápasy budou určitě zajímavé. Do semifinále postoupí Lípa. Liberec by s Hattrickem neměl mít problém a bude slavit postup v nejkratším možném čase. (vom)