Marek Káňa ze svitavského Eagle Racing Teamu odjel do Polska s náskokem 14 bodů na čele průběžné klasifikace třídy Open CZ. To znamenalo, že i v případě vítězství jeho největšího soupeře mu postačilo dojet čtvrtý, aby slavil titul.

Po počátečních problémech s přílišnou hlučností jeho stroje značky Yamaha podle polských norem, které se podařilo vyřešit až po telefonátu s delegátem Autoklubu ČR, se mohl Káňa pustit do kvalifikace své třídy, v níž si vyjel páté místo. První tři ovšem byli Poláci, kteří jeli společný závod, ale do MČR se nepočítali.

V samotném hlavním závodu si Marek Káňa hlídal svého hlavního soka Nimmerfolla. Cílem projel těsně za ním a stal se po zásluze mistrem republiky ve třídě Open CZ.

„V Poznani jsem byl poprvé. Okruh se mi líbil, ale se zázemím to bylo horší,“ uvedl Marek Káňa, který do závodu odstartoval s nutnou obezřetností. „Do první zatáčky jsem jel hodně opatrně, protože Poláci jsou známí svojí bezohledností,“ vysvětluje. Po prvním kole zůstal osmý na konci skupiny, která začala ujíždět ostatním. „Snažil jsem se jet zodpovědně, ale po dalších dvou kolech se mi už zdálo, že Poláci jedou pomaleji, než bych chtěl jet já, a tak jsem se do nich pustil,“ popisuje dění motocyklista.
Káňa si musel hlídat zejména Jana Nimmerfolla, jenž měl v těchto fázích pětisekundový náskok. „Postupně jsem se dostával dopředu, dokud jsem neměl svého rivala na dohled. V tu chvíli šlo předsevzetí jet na jistotu trochu stranou, rozhodl jsem se, že to zkusím. Nakonec mi na něj v cíli chyběly čtyři desetiny vteřiny. Chtělo to ještě jedno kolo,“ říká Marek Káňa, kterého však druhé místo v posledním podniku letošního seriálu nemuselo mrzet. „Důležité bylo v pořádku dojet a získat titul, což se povedlo. Všichni z toho máme velkou radost,“ dodal novopečený mistr České republiky.

Marek Káňa jezdící na Yamaze R1 nasbíral v šesti závodech MČR (Hungaroring, Brno, Panoniaring, Most, Slovakiaring, Poznaň) celkem 125 bodů, když ani jednou neskončil horší než druhý. Na stříbrného Jana Nimmerfolla (Honda, Limousine Prague Racing) má v konečném účtování jedenáctibodový odstup. Třetí pozici v pořadí MČR vyjel Stanislav Vaculík (69 bodů, Honda, Bonmoto CZ Racing).

(rh, zr)