Nemusí nastupovat k pátému utkání série play down, jedno potřebné vítězství si totiž z Opavy přivezli, celou vypjatou sérii opanovali 3:1 na zápasy a mohli si zhluboka vydechnout.

Ve Slezsku sice nastupovali za příznivého stavu 2:0 po dvou domácích vítězstvích, ale soupeř jim dával jasně najevo, že svoje snažení o udržení zdaleka nezabalil. A to se potvrdilo.

Svitavy začaly třetí zápas lépe, ale domácím se na obě jejich trefy povedlo v první třetině odpovědět. Po přestávce ale hosté zařadili vyšší rychlost, přitvrdili a Opava se příliš do útoku nedostávala. A když už si šance vytvořili, vychytal je výborný brankář Skácelík. Naopak se začala objevovat okénka v obraně domácích, čehož dokázali Svitavští využít a do 35. minuty dokázali vstřelit tři branky. Opava prohrávala 2:5 a z pohledu Svitav všechno vypadalo báječně. A to ještě mohli Slezané děkovat vynikajícímu Látalovi ve své brance za to, že další gólovky zlikvidoval. Závěr této části však patřil domácím. Vsítili dva góly během dvou minut a byli zpět ve hře.

Poslední dějství potom bylo v režii Opavy. Ve 42. minutě bylo vyrovnáno 5:5, domácí si vytvářeli jednu šanci za druhou a diváci je hnali na zteč. Branka na 6:5 nalila Opavským novou krev do žil a když zaznamenali po brejku sedmý zásah, bylo jasno. Svitavám už nepomohla ani hra bez brankáře.

Čtvrté a, jak se později ukázalo, poslední utkání série začalo opatrněji. Svitavy pozorně bránily a domácí se nebyli schopni dostat ke kloudné střele. Hosté se dostali do vedení po nešťastném vlastenci Opavy, té se povedlo v polovině utkání vyrovnat, ale vzápětí přišel nedůraz na brankovišti a druhá trefa Svitav z hole Bečváře.

Velké věci se začaly dít v poslední části. V úvodu se Opavští prosadili dvakrát během minuty a otočili duel na 3:2. Zdálo se, že si utkání nenechají vzít, jenomže brzy přišlo nečekané vyrovnání Doseděla a pak dvě potrestané chyby v opavské defenzivě. Stav 3:5 domácí zaskočil. Sice se ještě osm minut před koncem dostali na kontakt (4:5) a pak měli obrovské šance, ale Skácelík svoji svatyni uhájil a srovnání nepřipustil. Třetí vítězný duel v play down zajistil svitavským florbalistům úspěšný konec této výsledkově „turbulentní" sezony. V prvoligové soutěži budou bojovat nadále.

„Porazili jsme vše, co nám stálo v cestě. První liga patří do Svitav a FbK patří do první ligy," shrnul tuto sérii na webu České florbalové unie svitavský obránce Ladislav Štancl.

(hab, rh)

Play down 1. ligy – utkání číslo tři a čtyři

S.K. P.E.M.A. Opava – FbK Svitavy 7:5 (2:2, 2:3, 3:0). Branky: 15. Šimera (Repček), 20. Boželník (Klimscha), 37. Klimscha (Rychlý), 39. Rychlý (Solný), 42. Rychlý (Klimscha), 48. Klimscha (Mazur), 55. Solný (Klimscha) – 11. Bečvář (Doseděl), 17. Sauer (Říha), 25. Richter (Doseděl), 33. Doseděl (König), 36. Štancl (Kolena). Rozhodčí: Sýkora – Tkáč. Vyloučení: 1:1. Využití: 0:1. Diváci: 210. Střely: 39:43. Stav série: 1:2.

S.K. P.E.M.A. Opava – FbK Svitavy 4:5 (0:1, 1:1, 3:3). Branky: 31. Rychlý (Balnar), 42. Klimscha (Mazur), 43. Balnar (Rychlý), 53. Dzierža – 5. Sauer (Brýdl), 35. Bečvář, 43. Doseděl (Prudil), 48. Bečvář (König), 49. Sauer (Říha). Rozhodčí: Kyjovský – Veselý. Vyloučení: 1:1. Využití: 1:1. Diváci: 170. Střely: 32:28. Konečný stav série: 1:3 (Svitavy se udržely v 1. lize).

FbK Svitavy: Skácelík – Štancl, Šivák, Prudil, Říha – König, Doseděl, Bečvář, Kolena, Richter, Brýdl, Nejedlý, Sauer, Šmarda.