Tuři splnili svůj základní cíl a tentokrát nezazdili venkovní zápas hned na začátku. Jakmile se ale Opavě po přestávce rozstříleli trojkaři, tak neměli nárok.

BK Opava – Bohemilk Tuři Svitavy 95:78 (26:21, 45:44, 72:60)

Body: Jurečka 31, Gniadek 18, Cvek 15, Šiřina 10, Kvapil 8, Blažek 7, Dragoun 2, Lička 2, Vlček 2 – Doaks 26, Barker 17, Bruinsma 9, Jones 8, Špaček 8, Teplý 6, Šindelář 4. Rozhodčí: Hruša, Kapl, Holubek. Fauly: 23:20. Trestné hody: 17/10 – 22/16. Trojky: 15:6. Doskoky: 23:34. Diváci: 851. Nejlepší hráč zápasu: Luděk Jurečka (Opava).

Opava se hned v úvodu pokoušela o trhák. Během necelých pěti minut dala tři trojky a po té, kterou proměnil Blažek, vedla 15:7.

Hosté se snažili tento pokus ustát a podařilo se jim to. Když Kvapil nedal ani jednu šestku, snížil na rozdíl dvou bodů Doaks. Pak přišla sice trojka Jurečky, jenže stejnou střelou se prezentoval na druhé straně Teplý.

V 8. minutě už Tuři vedli Barkerovou zásluhou a jeho koše s faulem. Vedení Svitav však mělo jepičí život. Favoritovi stačila jen chvilka k tomu, aby opět šel do vedení a výsledek první desetiminutovky nakonec byl 26:21.

Ve druhém hracím období Opava pokračovala ve své aktivitě, problém ale měla ze začátku s proměňováním trestných hodů. Ve 13. minutě vedla o sedm bodů, zakončoval Šiřina – 33:26. Tuři se ovšem nepoložili, Bruinsma házel šestky, první dal, druhý nikoli, ale Barker balon doskočil – 33:29.

Po trojce Jonese to bylo jen o tři (35:32). Trojkou chtěl odpovědět Šiřina, avšak netrefil, to Barker obě šestky proměnil – 35:34. Domácí následně udělali ztrátu a Špaček poslal Svitavy do vedení. Bitva pokračovala.

Opavě se nevedlo podle představ a do kabin šla s jednobodovým odstupem (45:44). První poločas, to byla v podání Turů velmi dobrá práce a domácí fanoušci zůstávali v napětí, jaký bude další vývoj střetnutí.

Ovšem nástup do druhé půlky je musel nadmíru potěšit. Všechno odstartoval trojkou Šiřina, kterého za pár vteřin kopíroval Gniadek. A znovu trojka, tentokrát v podání Jurečky. To byla panečku palba!

Opavský tým rázem držel desetibodové vedení, mohl se uklidnit a začít si náskok hlídat. Na každý bodový úder soupeře našli odpověď a bylo zřejmě, že taktovku duelu už z rukou nepustí.

Čtvrtá desetiminutovka se hrála jasně podle opavských not. Zářil trojkový specialista Luděk Jurečka, který nakonec dal jednatřicet bodů. Podařilo se mu proměnit osm trojek z deseti. Slezané tak svému soupeři oplatili porážku z posledního vzájemného měření sil.

„Chtěli jsme udržet do poločasu krok a potom se pokusit o překvapení. První krok jsme udělali, ale ve druhém poločase jsme neubránili perimetr domácích a bylo po nadějích," mrzelo trenéra Stanislava Petra.

Za zmínku ještě stojí, že Svitavy v Opavě neměly vůbec špatná útočná čísla (střelba za dva body 50 procent, trojky 38, šestky 76), ovšem proti soupeřově produktivitě to bylo pořád málo.

Uteče sotva pár dnů a oba rivalové se na palubovce potkají znovu. Tentokrát to bude na té svitavské, kde poměří síly v rámci osmifinále českého poháru. Hraje se tuto středu 13. ledna se začátkem v 18 hodin.

24. kolo: Ostrava – Ústí nad Labem 77:67, Jindřichův Hradec – Kolín 88:80, Děčín – Brno 90:83, SK Praha – Pardubice 93:89 po 2. prodl.

1. Děčín (91.3), 2. Nymburk (80.0), 3. Prostějov (77.3), 4. Opava (65.2), 5. Pardubice (56.5), 6. USK Praha (47.8), 7. Kolín (40.9), 8. Svitavy (40.9), 9. Ústí nad Labem (36.4), 10. Ostrava (36.4), 11. Jindřichův Hradec (29.2), 12. Brno (19.0). (rob, rh)