Byl to den, kdy se jako nejrozumnější alternativa trávení času jevilo zalézt kamkoli k vodě.

Jenže sportovní život ani v parné neděli neutichl a tak se na závodišti Březovské stráně sešlo 150 mladých motokrosařů na třetím podniku juniorského mistrovství republiky.

Není třeba popisovat, že přes veškerou snahu pořadatelů o pravidelné kropení dráhy se závodníci i diváci místy ztráceli v oblacích prachu. V palčivém vedru už bylo utrpením stát u trati a dívat se, natož v kombinéze a výstroji jezdit po okruhu. Klobouk dolů proto přede všemi, kteří to zvládali, tím spíše, že šlo i o malé děti.

Mráz po zádech

Celý juniorský seriál letos nese název Memoriál Michaela Špačka na památku jednoho z velkých talentů českého motokrosu, který se na podzim v závodu MČR družstev velmi vážně zranil a přes všechno úsilí lékařů později zemřel v nemocnici. Nelze se divit, že všem přítomným běžel mráz po zádech poté, co sledovali, jak skončila druhá jízda třídy do 125 ccm. Ale o tom později.

Lídrem nejprestižnější kubatury „stopětadvacítek“ byl po dvou odjetých podnicích Jaromír Romančík z Orionu Litomyšl a i v Březové se čekala jeho výhra. Start do první rozjížďky se mu ovšem nepovedl, propadl se do hloubi pole a musel se probíjet složitě vpřed. A šlo to ztuha, přesto se zdálo, že se alespoň do „trojky“ dotáhne, jenže pak přišel pád a konec nadějí, vedoucí jezdec klasifikace dojel až šestý. Vepředu tvrdili muziku jiní, nejvíce nečekaně vítězný Jan Kučera.

Ve druhé jízdě to z pohledu motokrosaře Orionu vypadalo daleko slibněji. O poznání lépe vystartoval a držel se v kontaktu se špičkou. Dokonce dotahoval vedoucího Brendla a druhého Kučeru, takže závěr jízdy sliboval velké drama. Ale bohužel, v polovině závodu upadl v jednom z nově vybudovaných „esíček“ na trati jezdec s číslem 101 Josef Kovář, za ním jedoucí soupeř už neměl naději se mu v nepřehledném místě vyhnout a došlo ke kontaktu motocyklu s hlavou ležícího motokrosaře!

Ten zůstal po děsivém okamžiku bezvládně ležet na zemi. Následoval okamžitý zásah zdravotníků, poskytnutá první pomoc, transport do sanitky a ihned do nemocnice. Samozřejmě předseda jury závod musel zastavit červeným praporem. Protože byla odjeta více než jeho polovina, započítává se pořadí v okamžiku přerušení jako platné, to však v danou chvíli nebylo vůbec důležité. Lze jen doufat, že mladý jezdec překoná tuto hrozivou situaci bez následků.

Pro zpravodajskou úplnost dodejme, že Jaromír Romančík byl ve druhé jízdě klasifikován jako třetí a celkové obsadil čtvrtou příčku, když si do tabulky šampionátu připíše 35 bodů. Je to zatím jeho nejhorší výsledek v této sezoně, ale z pohledu útoku na kýžený mistrovský titul neznamená tragédii, nikdo z hlavních konkurentů nezazářil.

V samostatně hodnocené kategorii dvoutaktů do 125 ccm potvrdil svoji letošní suverenitu Lukáš Komprda. Jezdec z Moravské Třebové opět nenašel přemožitele a upevnil si vedení v průběžném pořadí.

Zahraničí vládlo

Co zajímavého přinesly ostatní kategorie? Nejmenší motokrosaři na „padesátkách“ se mořili ve vedru a prachu na kratším okruhu. Dařilo se zahraničním zástupcům, když v obou jízdách zvítězil Rakušan Marcel Stauffer. Smolařem číslo jedna se stal určitě Radim Kraus. Vítěz kvalifikace bojoval dvakrát o špičku a dvakrát ho postihl pád, ve druhé jízdě pár zatáček před cílem.

Ve třídě do 65 ccm bojovalo 35 motokrosařů na celé délce trati, což je při její náročnosti v Březové obdivuhodné. Takové byly i výkony slovenského jezdce Richarda Šikyni, který dominoval v obou bodovaných rozjížďkách s jasnou převahou. Krok se slovenskými zástupci držel z českých jezdců pouze Jakub Terešák, který se v závěru prosmýkl na druhé místo.

Zbývá kubatura do 80 ccm a v ní se také děly zajímavé věci. V první jízdě přesvědčivě zvítězil Dušan Drdaj závodící za Mňuk Motocross Team z nedalekého Vysokého Mýta, jenže to byla jeho poslední radost, protože druhou rundu kvůli technickým potížím nedokončil. Ke slovu tak přišel Dominik Procházka a zaslouženě si zajistil prvenství.

Dlužno dodat, že pořadatelé z Automotoklubu Březová si trochu „vyhráli“ s tratí a na několik míst zařadili zpomalovací zatáčky. Soudě dle ohlasů přítomných se to nesetkalo vždycky s kladným přijetím.

Další zastávkou Memoriálu Michaela Špačka bude 12. září Nová Paka. Pátý díl se vrátí zpět na Svitavsko, a to 2. října do Horního Újezdu. O titulech mistrů České republiky se pak s definitivní platností rozhodne 9. října v Krásné Lípě.

Výsledkový servis – MČR juniorů

MČR – třída 125 ccm – 1. jízda: 1. Kučera (KTM, Motosport Klub Málkov v AČR), 2. Hanousek (Honda, Motosport Klub Málkov v AČR), 3. Weschta (KTM, Hulho Team), 4. Bárta (Kawasaki, FH Team), 5. Finěk (Yamaha, Speed Moto Team), 6. Romančík (Suzuki, Orion Litomyšl). 2. jízda: 1. Brendl (KTM, LR Cosmetic ADOS KTM Team), 2. Kučera, 3. Romančík, 4. Finěk, 5. Bárta. Celkově: 1. Kučera 47, 2. Brendl 39, 3. Hanousek 35, 4. Romančík 35, 5. Finěk 34.

Třída 125 ccm dvoutakty – 1. jízda: 1. Komprda (Suzuki, Motoman Team), 2. Šmíd (KTM, Motosport Klub Málkov v AČR), 3. Hlava (AMK Zejax Motoklub Chrudim). 2. jízda: Komprda, 2. Šíma (KTM, Motosport Klub Málkov v AČR), 3. Hlava. Celkově: 1. Komprda 50, 2. Šíma 40, 3. Šmíd 40.

Třída 80 ccm – 1. jízda: 1. Drdaj (Honda, Mňuk Motocross Team Vysoké Mýto), 2. Procházka (Honda, SMS motokrosu Pardubice), 3. Krč (KTM, Světnický motorsport), 4. Dobeš (KTM, SMS motokrosu Kaplice), 5. Podmol (KTM, Osička MX Team). 2. jízda: 1. Procházka, 2. Kička (KTM, Osička MX Team), 3. Krč, 4. Dobeš, 5. Podmol. Celkově: 1. Procházka 47, 2. Krč 40, 3. Kička 36, 4. Dobeš 36, 5. Podmol 32.

Třída 65 ccm – 1. jízda: 1. Šikyňa (KTM, Slov.), 2. Repčák (KTM, Slov.), 3. Terešák (KTM, Motosport Klub Málkov v AČR), 4. Belanský (KTM, Slov.), 5. Olszowy (KTM, Pol., LR Cosmetic ADOS KTM Team). 2. jízda: 1. Šikyňa, 2. Terešák, 3. Repčák, 4. Jošt (KTM, Slov., Osička MX Team), 5. Novotný (KTM, Cermen Racing Team). Celkově: 1. Šikyňa 50, 2. Terešák 42, 3. Repčák 42, 4. Maliha (AMK Zejax Motoklub Chrudim) 29, 5. Novotný 28.

Volný seriál do 50 ccm – 1. jízda: 1. Stauffer (KTM, Rak., Motosport Chýnov v AČR), 2. Harcsa (KTM, Slov.), 3. Stupka (KTM, Action Racing Team), 4. Kraus (KTM, Motosport Klub Málkov v AČR), 5. Bartůněk (KTM, SMS Nepomuk). 2. jízda: 1. Stauffer, 2. Harcsa, 3. Dušek (KTM, ÚAMK Medlov), 4. Kraus, 5. Bartůněk. Celkově: 1. Stauffer 50, 2. Harcsa 44, 3. Kraus 36, 4. Dušek 35, 5. Stupka 35.