V areálu Cihelna se pravidelně konají klání leteckých modelářů a plochodrážníků. Už podruhé zde však našel zázemí cyklokros. Svitavští pořadatelé přivítali účastníky českého poháru Masters, konkrétně jeho závěrečného závodu.

Svitavská trať letos doznala dílčích změn, závodníci se nemuseli potýkat s výběhem ani s jedním z asfaltovým úseků, ale protože bylo čerstvě po oblevě, tak i rovinatý profil dostatečně prověřil síly všech startujících. O náročnost trasy se totiž postaral rozbahněný podklad.

Protože se jednalo o finálový podnik seriálu, byla ve hře vyšší porce bodů než obvykle a tak nebyly vyloučeny ani pohyby v celkové klasifikaci jednotlivých kategoriích. K nim však nedošlo, protože favorizovaní cyklokrosaři znovu prokázali svoji dlouhodobou výkonnost a konkurenty nechali za sebou.

V kategorii Masters A (do 29 let) si pro prvenství dojel Jiří Štěpaník (Cyklo Team Kolárna, 50:02) a potvrdil tím celkový primát v poháru. Druhý ve Svitavách dojel s minutovou ztrátou David Jílek (Bike Sport) a třetí pozici bral týmový kolega vítěze a druhý muž v pořadí českého poháru Martin Čihalík.

Nejpočetněji obsazená byla kategorie Masters B (do 39 let), v níž svedli tuhý boj o vítězství Jiří Chyba (Nutrend Specialized) a Pavel Martínek (Sweep Chomutov). Úspěšnější z nich byl první jmenovaný, který projel cílem s náskokem devíti vteřin (44:41). I v celkovém pohárovém pořadí kraloval Chyba, Martínek skončil třetí, mezi ně se vklínil ve Svitavách třetí Petr Pospíšil (Renova Race Team).

V měření sil kategorie Masters C (49 let) bylo pořadí svitavského závodu stejné jako v českém poháru. Prvenství potvrdil Rudolf Špicar (Cyklo Špicar Jilemnice) v čase 46:01 před Pavlem Krátkým (Sweep Chomutov) a Petrem Váňou (BMC Racing). Na startu se objevil i Ondřej Semerád (SK Prima Polička) a vyjel si sedmou pozici.

V kategorii Masters D (do 59 let) dominovali i ve Svitavách Pavel a Leoš Balákovi (oba Moravec Team Benešov), kteří jasně opanovali celou sezonu. Pavel těsně zvítězil v čase 34:45 a vybojoval tak rovněž pohárový titul, a to pouze o čtyři body před Leošem. Třetí nejrychlejší byl na trati Vlastimil Lachnit (CAC Červenka), ale v seriálu jej předstihl bronzový Jan Bálek z Lokomotivy Beroun.

Suverénem v kategorii Masters E (nad 60 let) byl Lubomír Brusch (Sweep Chomutov), který ani na svitavské trati nezaváhal a vyhrál zcela přesvědčivě (38:09) před Ladislavem Longauerem (CK Banská Bystrica) a Jiřím Lehotským (Cyklo Špicar Jilemnice). Ten byl v poháru třetí, druhý celkově skončil Andrzej Miszina z ACK Stará Ves pod Ondřejnicí, který ale v Cihelně na startu absentoval.

Náš region se dočkal očekávanému úspěchu v kategorii Masters ženy. Jitka Hodáňová (SK Prima Polička) nemá na domácích tratích žádnou konkurenci a coby aktuální bronzová medailistka ze světového šampionátu veteránů potvrdila svoje kvality i ve Svitavách. V čase 35:43 suverénně vyhrála, když jenom jediná soupeřka, Naďa Čivrná (Cyklo Špicar Jilemnice), zvládla stejný počet kol jako vítězka. I tak zaostala o čtyři minuty. Pohárová klasifikace byla na prvních dvou místech totožná. Jitka Hodáňová nebyla v České republice v této sezoně vůbec poražena.