Skokový pohár České pojišťovny pro rok 2012 vyvrcholil pětidenními mamutími závody, které pořádala stáj nejlepšího českého parkurového jezdce současnosti Aleše Opatrného.

Velká cena Hořovic měl dva hlavní body. Tím prvním bylo sobotní závěrečné kvalifikační kolo skokového poháru, druhým a hlavním nedělní finále. To byl vypsáno pro čtyři nejlepší jezdce celoročníhožebříčku a se střídáním koní, což je specialita, který je tahákem pro diváky, ale velmi náročný pro jezdce a koně.

Jiří Skřivan ze Stáje Manon Litomyšl měl postup do finále, v němžobhajoval triumf z loňska, jistý už před poslední Velkou cenou, a tak mu nevadilo, že v ní v sedle Kallisto se dvěma chybami nepostoupili do bojůo nejvyšší příčky.

Soupeři se změnili

Obsazení atraktivního finále však nakonec oproti původnímu očekávání a tomu, co ukázala klasifikace, doznalo poměrněvýrazných změn.

Z jezdců, kteří si právo startu na kolbištích během celého roku skutečně vybojovali, totiž nastoupili jen Jiří Skřivan (Kallisto) a Jiří Hruška (Mr. Vox Agromarket). Další z kvalifikovaných, Jiří Luža a Hana Pokorná, totiž odmítli finále jet a přepustili svoje místo náhradníkům – Aleši Opatrnému (Zandiro) a Martinu Matějkovi (Kar Kar MM).

V první části finále startovali všichni čtyři finalisté na svých koních. Jiří Skřivan dokončil jízdu v sedle klisny Kallisto bez penalizace, stejně jako Opatrný se Zandirem a Matějka s Kar Karem MM. Zaváhal pouze Jiří Hruška, dvanáct trestných bodů ho skoro vyřazovalo z bojů o primát.

Zandiro mu nesedl

Druhé kolo Hruška otevíral s Kallisto a další dvě chyby mu vzaly chuťdo dalšího boje o lepší umístění. Po dvou shozeních si nicméněpřipsali také další jezdci: Aleš Opatrný s Mr. Voxem a Martin Matějka se Zandirem. Polovinu soutěže uzavřel Jiří Skřivan na Kar Karovi MM a inkasoval jen na poslední překážce trojskoku, čímž se rázem ujal vedení.

„Začátek byl s Kar Karem velice rozpačitý. Předvedli jsme pár krkolomných skoků, ale ve druhé polovině kurzu jsem mu již ruku více nabídl a bylo to o poznání lepší. Byť jsme nakonec shodili céčko v trojkombinaci, což bylo důsledkem již ne zcela ideálního nájezdu na áčko," přiblížil situaci na kolbišti Jiří Skřivan.

Ve třetím kole se situace zase otočila, protože Opatrný s Kallisto, Matějka s Mr. Voxem i Hruška s Kar Karem prošli parkurem bez chyby, zatímco Skřivan se Zandirem utržil osm trestných bodů za dvě chyby.

„Po čtyřce jsem začal Zandirovi na sto procent věřit a chtěl zajet lepší čas. Příliš jsem ho pustil na pátý skok a z rychlosti přišla chyba. Do trojskoku jsem najel naopak opatrněji a zbytečně jsem ho do poslední části trojkombinace přitlačil," vysvětlil zaváhání, jež ho stála průběžné vedení.

Drama až do závěru

Závěrečné kolo finále odstartoval Martin Matějka se Skřivanovou Kallisto. A dokázal bezchybnou jízdou připravit jezdce z Litomyšle o šanci na obhajobu a zároveň poslal jasný vzkaz Aleši Opatrnému, že, chce-li doma zvítězit, musí na Kar Karovi zajet čisté. To se povedlo na závěr finále také Skřivanovi v sedle Mr. Voxe.

Výhodu posledního startujícího měl Aleš Opatrný a přisouzen mu byl Kar Kar MM. Ten jednou chybou přiřkl celkové prvenství svému vlastnímu jezdci – Martinu Matějkovi, jehož emocionální projev radosti nenechal nikoho ze zhruba dvou tisícovek přítomných diváků chladným.

Není divu, vždyť tento jezdec v sobotu večer Hořovice opustil netuše,že bude závodit ve finále, a povolán byl na poslední chvíli zpět. A nakonec se stal finálovým králem.

Opatrný předčil Skřivana při shodném počtu dvanácti trestných bodůdíky lepšímu součtu časů ze všech čtyř kol.

Nekorunovanou královnou byla Kallisto, která měla spolu s Kar Karem ze všech finálových koní nejlepší bilanci.

Vrchol se nepovedl

Kromě Skokového poháru České pojišťovny byla v Hořovicích na pořadu také finálová klání dalších seriálů, které doprovázely po celý letošní rok domácí parkurovou extraligu.

V Kolowrat Junior Cup byl velikým favoritem Jiří Tměj (JK Hřebčín Suchá). Ten jednotlivé díly tohoto seriálu naprosto ovládl a v čeležebříčku měl obrovský náskok. Ale ukázalo se, že jeden rozhodující závod je něco jiného nežli dlouhodobá soutěž. Jiří Tměj s Corsikou Mag Centrum se v základním juniorském parkuru postaveném na stupni S nevyvaroval dvou chyb a vůbec nepostoupil do finále.

(mal, rh)

Konečné účtování

Skokový pohár České pojišťovny 2012 – finále v Hořovicích

1. Martin Matějka 8 trestných bodů

(Egersmann Caro As)

Kar Kar MM 0

Zandiro 8

Mr. Vox Agromarket 0

Kallisto 0

2. Aleš Opatrný 12 trestných bodů

(JS Opatrný Hořovice)

Zandiro 0

Mr. Vox Agromarket 8

Kallisto 0

Kar Kar MM 4

3. Jiří Skřivan 12 trestných bodů

(Stáj Manon Litomyšl)

Kallisto 0

Kar Kar MM 4

Zandiro 8

Mr. Vox Agromarket 0

4. Jiří Hruška 20 trestných bodů

(JK Opava-Kateřinky)

Mr. Vox Agromarket 12

Kallisto 8

Kar Kar MM 0

Zandiro vzdal