Rozhodující bitvu o prvenství ve druhé lize a postup do vyšší soutěže zvládl lépe Jičín. Svitavští se musejí smířit s druhým místem. I tak se jedná o velký úspěch a historicky nejlepší umístění pro zdejší košíkovou. Kdo by něco takového řekl před rokem, kdy Svitavy obsadily poslední místo.

Sokol HK – Svitavy 81:88 (45:40)

Body Svitav: L. Havránek 18, Teplý a Jan Špaček 17, L. Šindelář 14, Lepold 8, Hrníčko a Dvořák 6, Sedlák 2.

Sobotní utkání se hrálo velice pozdě večer, končilo kolem půl desáté a hosty stálo spoustu sil. Ty se snažili ušetřit střídáním, v prvním poločase nastoupilo všech 11 hráčů včetně navrátilce Hrníčka.

Vývoj skóre nebyl pro Svitavy dost dlouho příznivý, od stavu 54:49 však převzaly otěže hry. Pětibodové manko záhy zlikvidovaly, šňůrou 15:0 si vybudovaly dostatečný odstup (68:84) a v závěrečné čtvrtině hru v klidu kontrolovaly.

„Věděli jsme, že Jičín porazil Žďár, takže utkání v Hradci nemělo na konečné umístění žádný vliv. Jsem rád, že kluci zápas nevypustili a odvedli dobrý výkon odpovídající naší pozici v tabulce. Soupeř ovšem zahrál velice dobře a dlouho tahal za delší konec provazu. Z našeho týmu vynikl výborným individuálním výkonem Libor Havránek, jehož některé akce zvedaly diváky ze sedadel. O jubilejní dvacáté výhře za sezonu se nám na začátku ročníku mohlo jen zdát,“ komentoval svitavský trenér Pavel Špaček.

Jičín – Svitavy 86:65 (31:29)

Body Svitav: Šindelář 17, Havránek 14, Teplý 9, Lepold a Sedlák 7, Jan Špaček 5, Dvořák a Fröhde 3.

Dramatičtější závěr si II. liga ani nemohla přát. Po minimálním odpočinku po duelu v Hradci nastoupili Svitavští v neděli v 10 hodin dopoledne k boji, na jehož konci se mohl radovat pouze jeden tým.

Hostům lépe vyšel úvod (2:8), domácí se brzy oklepali a v 5. minutě srovnali na 13:13. Od té chvíle se na palubovce odehrával souboj obran. Oba celky dokázaly „vymazat“ elitní střelce protivníka, tudíž body nepřibývaly závratnou rychlostí. Hosté ještě v 16. minutě vedli po trojce Sedláka 29:25, ale Jičín si dvěma vlastními úspěšnými trojkovými pokusy zajistil přece jenom mírný poločasový náskok (31:29).

Druhý poločas zahájil trojkou domácí ostrostřelec Peterka a tím jakoby předznamenal další dění. Se Svitavskými to vypadalo špatně už za stavu 40:31, ještě se ale dokázali vzchopit a šesti body Teplého korigovali na rozdíl dvou bodů (39:41). Jenomže to byl poslední moment, kdy se přiblížili k vítězství a postupu do 1. ligy. „Nejlepší střelec Jičína, exligový Novák, zavelel dvěma trojkami k rozhodujícímu náporu, který jsme nedokázali zastavit. Domácí vyhráli tento úsek 21:16 a zápas tím rozhodli,“ litoval Špaček.

Psychicky zlomení svitavští basketbalisté se poté už nevzpamatovali a přestože poslední hrací období vyhráli 18:17, na jejich osudu to nemohlo nic změnit. Na konci si sice vyslechli i oni potlesk od spokojených jičínských diváků, se smutkem na duši však museli pouze sledovat soupeřovy oslavy za zvuků skladby „We are the Champions“.

V konečné tabulce nadstavbové části o 1. – 4. místo mají Jičín i Svitavy na svých kontech shodných 48 bodů, avšak ve prospěch zástupce Královéhradeckého kraje rozhodla lepší bilance ze vzájemných střetnutí v této sezoně. „O vítězi celé nadstavby jednoznačně rozhodla nešťastná domácí porážka s Jičínem 86:88 před dvěma týdny,“ je si dobře vědom svitavský kouč.

Pavel Špaček byl z výsledku samozřejmě částečně zklamán, ale skončenou sezonu celkově hodnotí jako úspěšnou. Jeho svěřenci dalece přesáhli předsezonní očekávání.

“Je to nejlepší výsledek mužů v historii svitavského basketu. Na kluky jsem hrdý a za výkony v celé sezoně jim děkuji. Naším cílem byla záchrana, nakonec jsme až do konce bojovali o postup,“ říká trenér, jehož kolektiv vyhrál nejvíce zápasů venku ze všech účastníků. „Nepamatuji, že by s námi fanoušci jezdili na utkání na hřištích soupeřů tak, jako letos. I jim náleží poděkování, snad jsme je výkony potěšili.“

Za rozhodujícím kláním v Jičíně se Pavel Špaček ohlíží ve sportovním duchu.

„Především gratuluji soupeři k výbornému výkonu ve třetí čtvrtině. My jsme vzdorovali jen 25 minut, pak došly síly v obraně. Naše šance jsme promarnili ve druhé části, kdy jsme domácí udrželi na 11 bodech, ale bohužel nevyužili vlastní střelecké příležitosti. To, co nás zdobilo po celou sezonu, tedy skvělá tříbodová střelba z křídel, nás tentokrát zklamalo. Domácí nasázeli 11 trojek a to bylo klíčové. Kluci ale nechali na hřišti celé basketbalové srdce, každý hrál na maximum.“ (rh, špa)