Závod, kterého se zúčastní i juniorky a ženy, je rozdělen do čtyř etap, ve kterých startující musí prokázat všestranné dovednosti. Jak v těžkých stoupáních, tak na rychlém městském okruhu či v jízdě proti chronometru. Jenom takový závodník se jako dvaatřicátý zapíše do jevíčské listiny vítězů, plné zvučných jmen naší i zahraniční cyklistiky. Podívejme se blíže, co na kadety ze sedmi zemí letos vlastně čeká.
1. etapa, start je dnes v 17 hodin na Palackého náměstí. Trasa zavede peloton nejprve do Velkých Opatovic a poté na tři okruhy kolem Jevíčka. „Na trati jsou tři vrchařské prémie na kopci nad Křenovem a dvě rychlostní při vjezdu do Jevíčka,“ popisuje ředitel závodu Antonín Dostál. V cíli by se měli nejrychlejší závodníci objevit kolem tři čtvrtě na sedm. Itinerář: Jevíčko – Smolná – V. Opatovice – Jevíčko – nájezd na okruh Jevíčko – Smolná – Bělá – Březina – Křenov (VP) – Z. Arnoštov – Jevíčko (RP) – jede se třikrát, cíl 18.45. Celková délka etapy: 70 km.
2. etapa, start v sobotu v 10.00 u pivovaru. „Pojede se sedm městských okruhů, tak zvaných jevíčských trianglů. Na celkovou klasifikaci nemají velký vliv, ale jsou divácky velmi atraktivní,“ uvedl Dostál. Celková délka: 23 km.
3. etapa, start v sobotu v 16 hodin na Palackého náměstí. Královská část letošního ročníku. „Na cyklisty zde čekají tři náročná stoupání. Nejprve na Šubířov, poté nad Konicí a na závěr to pověstné nejtěžší na Hartinkov,“ sdělil ředitel závodu. První cyklisté se v cíli objeví po necelých dvou hodinách ostré jízdy. Itinerář: Jevíčko – Jaroměřice – Šubířov (VP) – Chobyně – Dzbel – Jesenec – Konice (VP) – Šubířov – Chobyně – Nectava – Chornice – Pěčíkov (RP) – Petrůvka – Vran. Lhota – Hartinkov (VP) – Březinky – Biskupice – Jevíčko. Cíl: 17.45, délka: 64 km.
4. etapa, start v neděli v 9.30 na sídlišti v Jevíčku. „Časovka jednotlivců se jede každoročně z Jevíčka do Březiny a zpátky. Závodníci startují v obráceném pořadí po třetí etapě a právě časovka klasifikaci často naprosto změní,“ informoval Antonín Dostál. Itinerář: Jevíčko – Smolná – Bělá – Březina a zpět. Délka: 15,2 km.
Kromě absolutního primátu budou ve hře rovněž barevné trikoty: puntíkovaný pro nejlepšího vrchaře, zelený pro spurtéra a bílý pro nejlepšího cyklistu ročníku 1993. „Slavnostní vyhlášení výsledků závodu spojené s bohatým kulturním programem se odehraje v neděli od půl druhé na Palackého náměstí. Letošní 32. ročník je jednou z nejvýznamnějších akcí uspořádaných v rámci oslav 750 let povýšení Jevíčka na královské město. I proto pevně věříme, že se znovu po všech stránkách vydaří,“ dodal Antonín Dostál.