Domácí Tuři vstoupili do druhého utkání skvěle. Během minuty vedli 7:0, o což se postaral především pěti body kapitán Jelínek. Náskok si Svitavy potom udržovaly (11:5, 18:11), ale to už se do provozní teploty dostala rovněž Beksa, svoji ztrátu postupně ukrajovala, až Kent z trestných hodů vyrovnal na 20:20. Zpočátku to byla hodně ofenzivní partie, za prvních sedm minut padlo celkem čtyřicet bodů. Těsné vedení po první čtvrtce patřilo hostům, zaujal i vysoký počet faulů (18).

TUŘÍ PASÁŽ SNŮ

Nástup do druhé periody, to bylo opakování historie z té první. Jelínek trefil dvě rychlé trojky, Tuři se šňůrou 10:0 vrátili do vedení, rozdíl byl ovšem v tom, že tentokrát byl jejich nástup trvalejšího rázu. Hosté se v zakončení trápili a dost často se k němu před dobrou obranu ani nedostali, naopak po dvou trojkách Petwaye narostlo skóre až na 41:28. Dvouciferný odstup platil i ve chvíli, kdy zazněl poločasový klakson. Domácí dali do druhé čtvrtiny, kterou opanovali v poměru 24:12.

Kdo čekal po návratu z kabin pardubický nápor, musel být zklamán, naproti tomu fanoušci Turů byli na nohou, protože jejích tým na palubovce exceloval. Za necelé tři minuty přidal dalších šest bodů a průběžný stav 55:37 na světelné tabuli dával tušit, že se rodí rozhodující trhák celého utkání. Navíc domácím vycházelo všechno, na co sáhli, těžká trojka z ruky Marka znamenala zvýšení na 65:46, za krátkou chvilku potom rozdíl ve skóre přerostl dvacetibodovou hranici.

ROZHODNE TŘETÍ BITVA

Do posledního kvartálu se šlo za sedmnáctibodového vedení Turů a nebyl v hledišti sportovní haly snad nikdo, kdo by si myslel, že se duel ještě dočká zápletky. Přesto Beksa ještě pozlobila svitavské nervy, čtyři minuty před koncem se dostala na minus osm (75:67) a po trojce Kenta to bylo dokonce jen „o pět“ (75:70). Ale blíže už Tuři svého rivala nepustili.

„Závěr byl těžký. V průběhu zápasu jsem vedli už o dvacet bodů, ale nechali jsme Pardubice snížit. Poslední minuty jsme však zvládli a zaslouženě vyhráli,“ řekl domácí rozehrávač Roman Marko.

Závěrečné minuty byly opravdu dramatické, Svitavy ale pardubické naděje na zvrat rázně utnuly a vynutily si třetí rozhodující duel.

Basketbalový duel o 3. místo Pardubice - Svitavy 71:65
Kliku do pohárové Evropy stiskli dříve pardubičtí obři

Lubomír Růžička, trenér Svitav: Jednalo se o naše poslední domácí utkání v této sezoně a chtěl bych říci, že jsem pyšný na organizaci Dekstone Tuři Svitavy, jsem pyšný na svoje družstvo a na tohle město, protože se tady hrál opravdu dobrý basket. Hrálo se o bytí a nebytí v sérii, jsem šťastný, že tady mohu sedět s vědomím, že nás dělí jedno venkovní utkání od toho, abychom si splnili sny, které mají i hráči starší třiceti let. Tlak je na straně Pardubic, my tam pojedeme naprosto uvolněně, soupeř je pořád favoritem, byl druhý po základní části, má zkušenosti z těžkých bitev mnohem větší. Náš tým má ale jedno velké pozitivum: má charakter, je to skutečný tým, dvanáct kluků, kteří na hřišti nechali všechno. To, že za stavu plus 21 se Beksa dostala na pět bodů, bylo zapříčiněno některými individuálními chybami, najednou jsme se dostali do křeče a lekli se, že bychom mohli zápas ztratit. Rozhodly ale zkušenosti těch nejpovolanějších. Jsem rád za to, jaký basketbal hrajeme, protože musí lidi bavit. Sice se někdy některá akce nepovede, ale i to je koření naší hry a když to baví hráče, pak to baví i diváky. Poslední zápas pojedeme odmakat, odbojovat, nechat tam duši a uvidíme, co z toho vzejde. Zároveň ještě jednou děkuji za celou sezonu svitavským divákům a zvu všechny, kteří mají možnost, aby přijeli v úterý do Pardubic.

Tomáš Bartošek, trenér BK JIP Pardubice: Gratuluji domácím k výhře a k vyrovnání série na 1:1. Rozhodly vstupy do prvních tří čtvrtin – první 0:8, druhá 3:12, třetí opět 0:8, to dalo domácím energii, sílu a víru ve vítězství. Byli hladovější, efektivita o tom jasně hovoří, hráli velmi dobře. Nás zdobila jedna věc, že ze stavu minus jednadvacet jsme se dokázali vrátit do utkání, stáhli jsme to na pět bodů, ubránili jsme, bohužel v následném útoku jsme se dopustili ztráty a hned z protiútoku dal Pavel Slezák trojku a tím vlastně zápas definitivně zlomil. V úterý se hraje rozhodující duel, musíme mobilizovat síly tak, abychom to před domácími fanoušky zvládli.

Kooperativa NBL basketbalistů, o 3. místo – 2. zápas:

DEKSTONE TUŘI SVITAVY – BK JIP PARDUBICE 83:75 (23:25, 47:37, 70:53)

Body: Kerr 19, Jelínek 18, Marko 13, Petway 12, Slezák 10, Roseboro 7, Smithson 3, Puršl 1 – Kent 25, Spearman 13, Pandula 10, Kohout 10, Půlpán 7, Potoček 5, Welsch 3, Nečas 2. Rozhodčí: Hošek, Hruša, Blahout. Fauly: 23:20. Pět chyb: 35. Nečas (Pardubice). Trestné hody: 17/12:28/17. Trojky: 9:10. Doskoky: 43:40. Diváci: 984. Nejlepší hráč utkání: Jelínek (Svitavy).

Stav série: 1:1.

3. zápas: úterý 22. května od 18 hodin v Pardubicích.