První liga florbalistů dospěla do série úvodního kola play down, což je pro svitavský celek první krok k záchraně v soutěži.

Měření sil s litvínovskými Bivoji rozehráli solidně, ze hřiště soupeře si přivezli jednu výhru, což je určitě počin, s nímž se dá pracovat.

ANI NE PŮLMINUTA

Zápas číslo jedna byl diktován oboustrannou opatrností, bylo znát, že ani jeden ze soupeřů nechce odkrýt všechny karty. Hosté začali nadmíru smolně, po chvíli byl Pakostovi připsán vlastenec, ale rychle se naštěstí oklepali, vyrovnali hru a po Říhově střele i skóre.

V průběhu celého utkání nevedl ani jeden z týmů o více než o branku. V poslední části nejprve Pakosta našel cestu i do té „správné“ svatyně a dorovnal na 3:3.

Domácí kanonýr Hulič vrátil poté Bivojům těsný náskok, hosté museli poslat veškeré síly dopředu, což navíc podpořili odvoláním gólmana Víška. A ejhle, ono to klaplo, v čase 58:44 se trefil T. Zach a poslal duel do prodloužení.

Ilustrační foto.
Divizní jaro lépe zahájil mladší tým

To se ovšem ke svitavskému zklamání hrálo přesně čtyřiadvacet vteřin. Hosté nezachytil litvínovský útok, Hocelík zavěsil a rozhodl tak o prvním bodu pro Bivoje.

„Nastoupili jsme na deset lidí, abychom zvýšili minutáž top hráčů a udrželi vysoké tempo hry, což se vyplatilo. Na naše poměry to byl slušný výkon, ale soupeřův brankář Stránský měl svůj den, takže naše šance pochytal. Na play down to byl takový zahřívací zápas,“ komentoval vedoucí svitavského družstva Lukáš Brýdl.

NÁSKOK USTRÁŽILI

O den později proti sobě rivalové vyrukovali opět a publiku nabídli další nervydrásající souboj. Klíčovou pasáží se ukázala být poslední minuta první třetiny, ve které Štarman se Sauerem zlomili smírný stav 2:2 a „vyčarovali“ pro Svitavy slibný dvougólový náskok.

Ten potom v dalším průběhu hosté ze všech sil drželi a udrželi ho až do konce, byť soupeř dělal možné i nemožné, ale svoje manko vygumoval. Několikrát se přiblížil na rozdíl jediné branky (3:4, 4:5), ale Svitavští pokaždé přispěchali s reakcí.

Tři minuty před koncem využil Hocelík přesilovku a kontaktní trefou na 5:6 se postaral o to, že koncovka nebyla pro slabé povahy, hosté však díky nasazení a obětavosti všech hráčů tenhle stav uhájili.

O tom, jaký to byl boj, svědčí i ta okolnost, že jen za posledních deset minut bylo vyloučeno pět florbalistů a na hřišti se docela jiskřilo.

Ilustrační foto.
O záchranu budou muset ještě zabojovat

„Byl to konečně zápas v tempu odpovídajícímu důležitosti situace. My jsme šli na tři beky a dostali se tím více do hry, konečně se nám také dařilo chodit do brejků, což rozhodlo. I když musím sportovně přiznat, že nebýt nedisciplinovanosti domácích, asi by to bylo o dost těžší,“ hodnotil Lukáš Brýdl.

„Stav série 1:1 je aktuálně spravedlivý a věřím, že Litvínov to bude mít v hale Na Střelnici hodně těžké. My se na soupeře pečlivě nachystáme a doma chceme dvě vítězství, vždyť to dlužíme fanouškům,“ zve Brýdl diváky na víkend do hlediště.

Play down, 1. utkání:

SK Bivoj Litvínov – FbK TJ Svitavy 5:4 PP (1:1, 2:1, 1:2 – 1:0). Branky: 30. a 53. Hulič, 3. vlastní (Pakosta), 30. Kulhavý, 61. Hocelík – 11 a 21. Říha, 49. Pakosta, 59. T. Zach. Rozhodčí: Valenta – Žďárský. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 66. Střely: 28:25. Stav série: 1:0.

Play down, 2. utkání:

SK Bivoj Litvínov – FbK TJ Svitavy 5:6 (2:4, 1:1, 2:1). Branky: 16., 27. a 57. Hocelík, 16. Skořepa, 45. Procházka – 17. a 31. Říha, 9. T. Zach, 20. Štarman, 20. Sauer, 52. Pakosta. Rozhodčí: Baloun – Šuvada. Vyloučení: 4:4, navíc Hulič (Litvínov) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 76. Střely: 38:27. Stav série: 1:1.

Série prvního kola play down se nyní stěhuje do sportovní haly Na Střelnici a svitavští florbalisté budou mít ve dvou následujících zápasech výhodu domácího prostředí. Sobotní třetí střetnutí bude rozehráno v 17:30, nedělní čtvrtá bitva vypukne úderem 16. hodiny. Určitě se bude hrát i v úterý 20. března na litvínovské palubovce.