Postaral se o jeden z největších úspěchů novodobé plavecké historie, když na ME v dlouhém bazénu na 100 metrů prsa vybojoval šesté místo. Nejlepší sezonu v kariéře pak vyšperkoval startem na olympijských hrách v čínském Pekingu. Je to pardubický plavec JIŘÍ JEDLIČKA.

Za zmíněné počiny byl podruhé v řadě oceněn v anketě s názvem Nejúspěšnější sportovec Pardubického kraje. Zvítězil u odborníků i čtenářů Deníků. Plavečtí experti v České republice ho však doslova bojkotovali. Nejenže neobhájil prvenství v prestižní anketě Plavec roku, on se do ní tentokrát vůbec nedostal…

Obhájil jste prvenství. V loňském roce jste však na vyhlášení chyběl. Neděsil vás v hlavě fakt, že se podobná šance už nemusí naskytnout?

Zprávu jsem se dozvěděl v době, kdy už jsem byl na reprezentačním soustředění na Kypru. Byl jsem ohromně šťastný, vždyť v minulosti anketu vyhrály osobnosti nejen českého, ale i světového sportu. Na druhou stranu mě mrzelo, že jsem si nemohl jít převzít cenu. Uvědomil jsem si, že se to nemusí opakovat.

Vám se podobně jako vloni podařil husarský kousek. Kromě odborníků vás za sportovní jedničku zvolili rovněž čtenáři Deníku…

Z toho mám radost a možná ještě o něco větší než v případě expertů. Aniž bych chtěl kohokoliv podceňovat, veřejnost nemusí tomu danému sportu tolik rozumět jako odborníci. Každopádně moc děkuji za každý hlas.

Jaký máte názor na ankety tohoto typu. Objevují se hlasy, že nejsou až tak spravedlivé…

Každý sport je něčím specifický a je velmi těžké určit, kdo je nejlepší. V tomto ohledu odborníkům nic nezávidím. Vždy je velký úspěch dostat se do užšího výběru a je jedno, jestli je tam deset nebo dvacet vyvolených. Každé umístění směrem nahoru je jen bonus navíc.

A konkrétně anketa Nejúspěšnější sportovec Pardubického kraje?

O ní to platí dvojnásobně. Stejně jako anketa o nejlepšího sportovce Pardubic mi je velmi blízká. Přeci jenom ve východních Čechách mám hluboko zapuštěny kořeny. Navíc se kolikrát setkávám na pódiu s kamarády sportovci, se kterými se až tak často v sezoně nevidím.

Mohou podobné ankety ještě více zvyšovat motivaci u sportovců?

Určitě. Vzpomínám si, když jsem se byl jako junior podívat na první ročník, tak jsem si říkal, že bych jednou chtěl být mezi oceněnými. Přiřadit se po bok například Martina Doktora, to byl můj malý sen.

S předchozí otázkou souvisí ještě jedna. Může být pro sportovce hnacím motorem i jeho jméno zveřejněné například v novinách?

Ano. Dostanete se do podvědomí závodnické veřejnosti, sponzorů i normálních lidí. Pak vám přichází gratulace nejen od známých, ale i od těch, od kterých byste to až tak nečekali.

Plavání podruhé za sebou dominovalo v hlavní kategorii. Většího vyznamenání ve sportovním regionu asi nelze dosáhnout?

V konkurenci ledního hokeje, atletiky, ploché dráhy a dalších sportů je to fantastické a mám z toho nelíčenou radost. Snad si to uvědomí také všichni, co se okolo plavání takzvaně motají.

Dají se vůbec srovnat vaše dvě prvenství? Která z těch sezon byla úspěšnější?

Tím, že jsem se probojoval na olympiádu do Pekingu, to vyhrál rok 2008. Olympiáda je vrchol a těch plavců z České republiky se tam nedostane tolik. Navíc mně bylo teprve jednadvacet let. Druhý hlas dávám za šesté místo na mistrovství Evropy v dlouhém bazénu. To bylo cennější než finále na pětadvacítce v Debrecenu v roce 2007.

O sezoně 2008 mluvíte jako o nejúspěšnější ve vašem životě. Zaráží mě však jedna skutečnost. Proč jste neobhájil prvenství v anketě Nejlepší plavec České republiky?

Neobhájil? Já jsem se vůbec nedostal do nominace! A nikdo mi to neobjasnil. Chtěl bych vědět, proč se na mě zapomnělo. Vždyť ocenili i plavce, kteří nebyli na olympiádě. Byl jsem nejúspěšnějším na ME v Eindhovenu. Jejich šestá místa ze zimní Evropy v krátkém bazénu se s tím mým dají těžko srovnávat. Po olympiádě nebyla v Rijece taková konkurence jako na jaře v Nizozemsku.

Neuškodil vám fakt, že jste před Rijekou otevřeně deklaroval, že si jedete šampionát jenom užít?

Pokud to jsou odborníci, za jaké se vydávají, tak by mohli posoudit, že jsem měl velmi náročnou sezonu. Zřejmě zapomněli, že byl nějaký Eindhoven a hodnotili pouze poslední akci v roce. Alespoň jsem si udělal obrázek o tom, jaké máme v České republice plavecké experty…

Zažil jste vůbec ve své kariéře náročnější sezonu?

Těžší sezonu jsem ještě neměl a dá se to lehce doložit počtem akcí.

Můžete je všechny vyjmenovat?

Vrcholy byly dva. Mistrovství Evropy v dlouhém bazénu v Eindhovenu a olympijské hry v Číně. Již zmíněné mistrovství Evropy v krátkém bazénu v Rijece jsem pojal spíše odpočinkově. Prakticky vůbec jsem se na něj nepřipravoval. Součástí obou vrcholů se staly zahraniční soustředění, ať už v Jihoafrické republice či na Kypru. K tomu musím připočítat více či méně důležité závody v cizině i České republice. Nemohu zapomenout ani na zimní i letní domácí šampionáty. Takže když to shrnu, na jeden rok toho bylo až moc.

Aby toho nebylo málo, vy se také pěkně nacestujete, a to na trase Praha – Pardubice?

Je to tak. Přes týden trénuji ve Vysokoškolském centru a na víkendy jezdím domů. Někdy jsem týden v Praze a týden v Pardubicích. Do programu zasahují závody i soustředění. Jsem sice dost rozcestovaný, ale na druhou stranu je to pestré.

Stále jste členem SCPA Pardubice, za který sbíráte vavříny na domácích šampionátech. Neuvažoval jste někdy o změně?

Přiznávám, že jsem několikrát dostal nabídky k přestupu, a to z různých koutů republiky. Zájmy některých oddílů stále platí. V Pardubicích je složitá situace okolo bazénu. Má se zavírat, a to by mi zkomplikovalo situaci. Uvidíme v budoucnu.

V juniorském věku jste byl zaškatulkován jako stále nemocný. Poslední dva roky však toto tvrzení vyvrátily. Jak si to vysvětlujete?

Musím to zaklepat, zdraví drží. Vždyť optimální stav je klíčem k úspěchu sportovce. Díky tomu, že už nemám problémy tohoto druhu, stoupám nahoru. A vysvětlení? Především si myslím, že můj organismus už je plně vyvinutý. Rovněž po stránce myšlení jsem dál. Dříve jsem třeba lezl do bazénu v době, kdy se o mě pokoušela nemoc. Přecházel jsem chřipky. Umím i lépe regenerovat a mám více času na odpočinek.

Pořadatelé ankety Nejúspěšnější sportovec Pardubického kraje přicházejí s revoluční myšlenkou. Střídat po okresech její slavnostní vyhlášení. Co tomuto záměru říkáte?

Je to podobné jako s mistrovstvím světa ve fotbale. Každý šampionát na jiném kontinentě. Určitě chtějí dostat anketu do hlubokého podvědomí všech lidí v Pardubickém kraji. V tomto ohledu je to férové. Na druhou stranu se nesmí zapomínat na fakt, že v Pardubicích je největší kulminace úspěšných sportovců a případné prosazování jen svých by mohlo anketu zdegradovat.

Tímto počinem začínáte šlapat na paty Martinu Doktorovi, který kraloval krajským sportovcům třikrát. On ale již ukončil kariéru…

Je to krásný pocit být ve společnosti s dvojnásobným olympijským vítězem. Teď mám velkou motivaci Martina dorovnat a pak jej někdy předstihnout.

Vidina zlatého hattricku je tedy lákavá. Co udělat proto, abyste ho dostihl už po tomto roce?

Především nesmím polevit v tréninkové píli, ať už pod dohledem svého otce či dalšího trenéra Jaroslava Strnada. Základem případného úspěchu v anketě bude vydařené letní mistrovství světa v Římě. Pečlivě se připravím rovněž na zimní mistrovství Evropy v krátkém bazénu.

Kompletní výsledkovou listinu včetně fotografií a videí najdete zde.