„Triatlonu jsem se začal věnovat naplno. Znamenalo to závodit nejen na tratích sprint triatlonu 0,75 km plavání – 20 km kolo – 5 km běh, ale i na tratích dvojnásobných v triatlonu olympijském. Snažil jsem se starty nešetřit, abych posbíral co nejvíce zkušeností do dalších let,“ sdělil Martin Berka. Letos se zúčastnil pěti závodů v rámci českého poháru (Poděbrady, Tábor, Jablonec, Nymburk a Karlovy Vary). V Poháru Pardubického kraje nechyběl na triatlonu „Říčkovský golem“ (sedmé místo) a v Mělicích. Zúčastnil se rovněž finálového závodu Hanáckého poháru, cyklistického maratónu Merida Malá Haná, pěti závodů moravskotřebovského Cyklomana (vyhrál triatlon Papírák a duatlon v domovské Kunčině) a před týdnem litomyšlského Decimuže.

Triatlon rozhodně není jednoduchou disciplínou. Chce to komplexního závodníka, tedy nejen fyzickou sílu, ale i psychickou odolnost, vůli k dřině.

„Oproti svým začátkům jsem hodně zapracoval na plavání, rok jsem plaval za TJ Svitavy, ovšem i nadále je to má nejslabší disciplína. Pokusím se dotáhnout co nejblíže k naší špičce, s níž svedu držet krok v běhu i na kole. Při studiu se budu připravovat s plavci VŠK Slavia Praha,“ říká M. Berka. Olympijský triatlon vyhovuje ambicióznímu závodníkovi z Kunčiny nejvíce právě kvůli slabšímu plavání. Ztráta z vody se dá při náročné cyklistice, kdy každý „jede za své“, ještě dohnat. Takové byly třeba pohárové závody v Táboře a Karlových Varech, v obou případech pořadatelé startujícím nachystali „ lahůdku“ v podobě půlkilometrového osmnáctiprocentního stoupání.

Triatlon v Karlových Varech se v půli srpna konal jako republikový šampionát v olympijském triatlonu. Závod sestával ze tří půlkilometrových plavání (vždy s výběhem z vody), sedmi cyklistických koleček v centru města a následně čtyř běžeckých okruhů po kolonádě. „Z vody jsem sice vylézal až na konci startovního pole, ale už zpočátku cyklistické části se mi podařilo sjet řadu závodníků, až ke skupince bojující o čtvrté místo, s níž jsem se uvisel. Hodně mi to ušetřilo síly pro závěrečný běh. Po něm jsem proťal cílovou pásku na 17. místě celkově a na sedmém v kategorii do 23 let.V cyklistice a běhu jsem udolal 21 startujících,“ popisuje mladý závodník. Zvítězili Filip Ospalý, mistr Evropy a účastník MS, mezi ženami Lenka Frintová.

Posledního závodu domácího poháru v Sokolově se Martin Berka nezúčastnil, přesto mu jeho nezměrné úsilí vyneslo konečné 12. místo v klasifikaci. „Myslím, že je to velmi solidní pozice, zejména proto, že ta letošní sezona byla jenom „rozkoukávací“. V příští chci být výš,“ poznamenal. Triatlon v Mělicích u Přelouče, který byl součástí Poháru Pardubického kraje, skončil pro M. Berku rovněž úspěšně. Skvěle zaplaval, pak doplatil na neochotu některých kolegů spolupracovat na kole, přesto vybojoval titul druhého vicemistra Pardubického kraje (v kategorii 20-29 let) a v průběžném hodnocení poháru figuruje zatím také na předních příčkách. Posledním dílem seriálu bude duatlon v Žamberku.

„Se sezonou triatlonu jsem se loučil v Litomyšli na tradičním závodu Decimuž. Z vody jsem vyplaval pátý, na kole jel se silnými cyklisty a minimalizovali jsme ztrátu. Poté, co jsem předběhl dva uprchlíky, mohl jsem závěr sezony oslavit výhrou. Celkově hodnotím tento rok kladně, doufám, že uspěji i v klasifikaci poháru Pardubického kraje, seriálu Cykloman a běžeckém poháru Iscarex,“ dodal nadějný triatlet z Kunčiny.