Jedna ku jedné. Vzhledem k tomu, co se po oba dny ve svitavské hale odehrávalo, se tento poměr jeví jako prozatím spravedlivý. Série je zcela otevřená a její další pokračování v pátek a v sobotu v Děčíně neslibuje nic jiného než další bitvy o každý centimetr hřiště.

Úvod zápasu si pro sebe pronajal Aiken třemi smečemi během pěti minut, jenže hosté odpověděli trojkami Pomikálka a Autreyho a stejně jako den předtím se v první čtvrtce ujali vedení. Když Slezák rovněž trojkou vyrovnával na 19:19, nikoho z tisícihlavého davu v hledišti by nenapadlo, že to je naposledy v zápase, co jsou Tuři alespoň na vyrovnaném skóre.

Ano, od té chvíli byli neustále pozadu. Až do vypršení čtyřicáté minuty.

Ve druhé periodě dobře střílející Válečníci odskočil na 32:41. Domácí se za chvíli přirazili zpět (41:43), jenže v tomto momentu, a nebylo to v utkání naposledy, nevyužili příležitost jít přes soupeře, naopak během chvíle zase ztráceli šest bodů, co byl i poločasový rezultát.

Nástup do druhého poločasu, to byla v pondělí silná svitavská zbraň. Ostatně nejen v pondělí, ale v řadě předešlých duelů v této sezoně. Jenže nyní? Než se Tuři porovnali na hrací ploše, vysázel jim děčínský Landa šest bodů (!) v kuse. A najednou to nebylo o šest, ale o dvanáct (45:57)…

Teď se domácí ocitli v těžkém útlumu, nic se jim nedařilo, první koš ve třetí čtvrtině dali zásluhou Aikena až po třech a půl minutách. Za stavu 57:71 to vypadalo hodně zle, ale v závěru tohoto kvartálu pomohly Turům na nohy trestné hody, díky nimž něco ze ztráty umazali a deset bodů pořád nebyla díra, která by musela být rozhodující.

Co bylo teď potřeba? Trojky! Zatím Svitavským moc nepadaly, ale potom se z perimetru trefil Kovář a následně dvakrát Marko. Tři přesné projektily za sebou a vypadalo to, že hala spadne nadšením (75:78 ve 35. minutě!).

A to měl vzápětí Kovář nataženo na další. Zlomový moment zápasu? Možná. Třeba by se Armex po takovém úderu nezvedl, jenže míč obroučkou neproletěl. A co bylo pro domácí ještě horší, hned z protiakce trefil trojku Šiška a znovu uklidnil svůj tým. Ten následně utekl šňůrou 0:10 na 75:88, takže svitavské naděje se rozplynuly v dým. Závěr si Válečníci pohlídali.

A propos závěr… Pokud to byla předzvěst dalšího dění v sérii, tak tedy potěš Bůh. Vypjatou a emotivní koncovku završily dokonce diskvalifikační chyby na obou stranách.

Děčín se v utkání prosadil z perimetru (dvanáct trojek při šedesátiprocentní úspěšnosti), což byl jeden ze zásadních faktorů pro výsledek. Navíc Turům, na rozdíl od prvního duelu, nepovolil výraznější bodovou šňůru. Na jejich nápor pokaždé dokázal zareagovat. A svitavská obrana, ta si nejlepší známky rozhodně nevysloužila, s pětadevadesátkou na kontě obdržených bodů se v semifinále play off dá obstát jen těžko.

Nic naplat, Tury čeká šichta na severu, ale už teď je jasné, že ve Svitavách se bude hrát ještě minimálně jednou.

„My jsme vůbec nehráli dobře, ani na obranné polovině, ani na útočné. Celý základ byl v obraně. Když dostaneme 51 bodů za poločas a 95 celkem, tak prostě nemůžeme pomýšlet na vítězství. Děčín měl spoustu otevřených střel, které proměňoval. Přesto, že jsme se vrátili do koncovky na minus tři, tak jsme tam udělali několik špatných rozhodnutí a soupeř trestal,“ hodnotil domácí lodivod Lubomír Růžička.

„Sedneme si, vymyslíme, co a jak zlepšit, určitě uděláme korektury některých věcí, které řešíme velmi špatně. Musíme hlavně zvednout sebevědomí mladým klukům, kteří jsou poprvé v životě v takových náročných situacích. Svět se nezbořil, myslím, že série bude ještě dlouhá. Jsem skálopevně přesvědčen, že tak, jak Děčín dokázal hrát tady, dokážeme i my zahrát v Děčíně,“ neztrácí Růžička víru a optimismus.

„Zápas jsme začali v podobném duchu jako o den dříve, tedy velmi dobře. Drželi jsme se, chtěli jsme být v utkání, chtěli jsme hrát vyrovnaně. Do poločasu jsme nastříleli jednapadesát bodů, což je na našem poměry nadprůměr,“ byl z první čístí duelu spokojen děčnský kormidelník Tomáš Grepl.

„Věděli jsme, že ve druhých poločasech máme problémy, prohráli jsme slušně rozehrané zápasy v Opavě i v pondělí ve Svitavách. Proto jsem hrozně rád, že se nám to povedlo dotáhnout do vítězného konce. Pomohlo nám, že jsme konečně zvládli obranný doskok a hned se to projevilo tím, že se nám hrálo mnohem lépe. Nepovolovali jsme soupeři druhé a třetí šance a utkání pro nás bylo o něco jednodušší. A když se nám povedlo trefit se dvanáctkrát zpoza trojkového oblouku, což není úplně zvykem, byli jsme v tu chvíli schopni tady jednu výhru urvat. Svým klukům gratuluji, získali jsme velice cenné vítězství,“ radoval se kouč Válečníků.

KOOPERATIVA NBL, 2. semifinále:

Dekstone Tuři Svitavy – BK Armex Děčín 84:95 (21:24, 45:51, 63:73)

Body: O'Brien 16, Aiken 14, Slezák 13, Marko 9, Kovář 7, Jelínek 7, Puršl 6, Číž 5, Svoboda 4, Teplý 3 – Autrey 23, Carlson 15, Pomikálek 14, Landa 14, Ježek 13, Šiška 8, Krakovič 3, Kroutil 2, Feštr 2, Skalička 1. Rozhodčí: Vyklický, Baloun, Vondráček. Fauly: 17:30. Pět chyb: 35. Krakovič, 38. Ježek, 39. Landa (všichni Děčín). Diskvalifikace: 40. Slezák (Svitavy) a Feštr (Děčín). Trestné hody: 34/25 – 19/11. Trojky: 9:12. Doskoky: 24:29. Diváci: 1124. Hráč utkání: Landa (Děčín).

Stav série: 1:1.

Příště:

3. semifinále, Děčín vs. Svitavy, pátek 10. května, 18:00.