Tam usedne za volant speciálu, se kterým se bude snažit uspět v závodě mistrovství světa, které se koná 25. a 26. března.

Rok jste se neobjevil na startovní listině a nyní najednou přišla zpráva, že usednete za volant speciálu Lamborghini Murciélago LP 670 R – SV a pojedete s ním rovnou mistrovství světa FIA GT1 v Abu Dhabi. Jak dlouho jste o vašem startu jednali?

Všechno to bylo strašně narychlo. Vše je přes manažera týmu Swiss Racing, Othmara Weltiho. Známe se více než tři roky. Jel jsem za něho několik závodů, respektive on servisoval auto týmu, za který jsem závodil. Koketovali jsme s tím asi měsíc, ale nic nebylo jasné. Před pár dny přišla zpráva, že hledá nějakého rychlého a zkušeného jezdce, tak mne oslovil. Zatím to je ale jen na první závod.

Takže není ještě úplně jasné, že se Jiří Janák vrátí zpět do kokpitu závodního vozu na celou sezonu?

Mám stoprocentní jistotu, že odjedu testy a první dva závody, které jsou v Abu Dhabi. Vše ostatní se bude vyjednávat až potom. Myslím si ale, že to je na dobré cestě.

Můžeme se tedy těšit, že se rodák z Ústí nad Orlicí bude znovu objevovat na světových startovních listinách?

To doufám. Rok bez závodění byl hodně dlouhý a mohu říci, že se opravdu moc těším. Nevím ale, co od toho mohu očekávat. Ještě jsem s tímhle autem nejel. Je ale naplánovaný celodenní test, kde se s ním seznámím. Zatím neměl nikdo moc času na testování, takže nikdo nebude mít extra výhodu.

Mohl byste nám speciál, se kterým pojedete, trochu přiblížit?

Já sám ani pořádně nevím. Vím, že to je Lamborghini Murciélago LP 670 R – SV. Je to specifikace GT 1, takže vše podle předpisů této soutěže. Má 600 koní a šestistupňovou sekvenční převodovku. Další podrobnosti sám ani pořádně nevím. Všechno to teď probíhá tak, že trávím poslední dny s telefonem u ucha a všechno dojednáváme. Je to ale bomba!

Říkáte, že je všechno narychlo, kdy jste se tedy dozvěděl, že v pondělí stoprocentně odletíte do Abu Dhabi?

Dozvěděl jsme se to v sobotu (smích).

Když vás kontaktovali, věřil jste tomu, nebo jste byl trochu nejistý, zda se nejedná o nějaký nejapný žert?

Museli jsme si to trochu ověřit. Za těch deset let v motorsportu jsem se párkrát spálil. Už nejsem takový „ňouma“, který skočí na všechno. Když jsem to slyšel poprvé, tak jsem si říkal: „Jo, dobrý“, ale už jsem měl několik takových nabídek a skončilo to špatně, tak jsem si říkal, jestli to není jen další z nich. Protože jsem ale věděl, že Othmar Welti je skvělý člověk, se kterým mám zkušenosti a on se mou taky, tak jsem si byl docela jistý, že to dopadne.

Máte s tratí v Abu Dhabi osobní zkušenosti?

Nikdy jsem tam nejel. V roce, kdy jsem ještě jezdil, se tam jel Super Cup, ale protože to byly poslední dva závody, které jsem už kvůli finančním problémům nemohl odjet, mohu toho teď jen litovat. Je to ale poloměstský okruh, který je dost široký, takže je hodně místa na předjíždění. Vezu si s sebou mapu okruhu a nějaká data. Tým, za který pojedu, má tovární podporu přímo od Lamborghini, tak mají k dispozici veškerá data a tovární inženýry. Jednou už tam jeli, takže to všechno máme k dispozici. Sám se s tratí seznámím ale až dnes večer po příletu. Vím, že to je supermoderní trať, kde se jezdí Formule 1, ale nemám na ní bohužel osobní zkušenosti.