Na mistrovství České republiky v sedmiboji žactva a dorostu v Třinci završila poličská atletka Tereza Vytlačilová svoji spanilou jízdu za mistrovskými tituly. Získala letos v pořadí už páté zlato. V tomto případě v nejnáročnější atletické disciplíně.

„Tereza obhájila prvenství z loňského roku po vskutku brilantním výkonu, který ji zařadil ziskem 5397 bodů v historických tabulkách od roku 1969 na neuvěřitelné třetí místo před takové osobnosti české atletiky, jakými jsou Michaela Hejnová, Denisa Rosolová, Nikol Ogrodníková, Kateřina Cachová a také třeba naše dnešní vícebojařská jednička a účastnice olympijských her v Londýně Eliška Klučinová, které dokonce nadělila 247 bodů," zdůraznil trenér poličské závodnice Jaroslav Kacálek.

Jisté zkreslení výkonů je vinou jiného oštěpu, ale právěv případě Terezy to je jedno, neboť oběma typy dosahuje prakticky stejných výkonů bez významného bodového rozdílu.

Co se vše událo

Vlastnímu závodu předcházelo páteční rozcvičení, které bylo silněovlivněno deštěm, ale tři pokusy o vrh koulí skončily téměř tragicky. Koule nelétala a nejdelší pokus byl „jen" 12,50 m. Bylo jasné, že se s technikou musí něco udělat. „Večer proběhla tentokrát celkem napjatá technická příprava s mnoha imitačními cviky, ale na konci již zavládla pohoda," popisuje trenér Kacálek.

V sobotu v první soutěžní den jsou na programu čtyři disciplíny. Tereza zaběhla 100 metrů překážek za rovných 15,00, což je její třetí nejlepší čas, ale dva týdny před tím běžela na mistrovství republiky dorostu v Praze stejnou trať již za 14,81, takže nebyla úplně spokojená. Potom se však už „rozjela."

„Ve výšce znamenalo 159 cm nový osobní rekord, výkonem v kouli 14,20 zaostala o jediný centimetr za osobním rekordem a dvoustovku zvládla za 26,31 znovu v novém osobním maximu, a to navzdory úmornému třicetistupňovému vedru. První den zakončila s luxusním náskokem a s vynikajícím součtem 3143 bodů," vypočítal Jaroslav Kacálek.

Potíže s rozběhem

V neděli pokračoval sedmiboj dorostenek dálkou, oštěpem a během na 800 m. Již v sobotu si Tereza Vytlačilová vyznačila v sektoru rozběh pomocí pásma, aby byl opravdu přesný, neboť právě dálka ji již jednou spolu se školním reprezentačním zápřahem o medaili připravila.

„Po rozcvičení jsou slečny odvedeny do sektoru pro dálku a nastává zděšení, protože pořadatelé ráno všechny značky odstranili. Tereza rychle už jen rozběh stopuje, ale děs a hrůza byly na světě. Rozběh totálně nevychází, opět nové nastopování, ale moc se nezmění, proto rychlý rozbor z kamery a jasný povel zní: Dvě a půl stopy dozadu,"vysvětluje Kacálek snad jediný zádrhel na mistrovském sedmiboji.

Už není čas na zkoušení, ale jak se ukáže, závod je zachráněný. První pokus 501 cm a třiceticentimetrový nedošlap, ale na vítězství bude stačit bohatě. Nakonec 530 cm je druhým nejdelším skokem v kariéře.

Oštěp poté v klidu v novém osobním rekordu dolétl na 49,55 m a závěrečný běh na 800 metrů byl „pohodový" (2:24,74).

Celkový součet dvoudenního snažení zní 5397 bodů a první místo před Michaelou Broumovou z Nového Města nad Metují (4885) a Kateřinou Klailovou z Plzně (4810). „Škoda tří bodíků, přitom stačilo běžet o tři desetiny rychleji osmistovku," dodal Jaroslav Kacálek.

Přehled výkonů Terezy Vytlačilové: 5 397 bodů – 100 m přek. 15,00 (842), výška 159 (724), koule 14,20 (807), 200 metrů 26,31 (770), dálka 530 (643), oštěp 49,55 (851), 800 metrů 2:24,74 (760).

(rh, jk)