Na otevřeném mistrovství ČR ve slalomu a freestylu startovala vedle českých surfařských špiček i řada zahraničních es světového poháru. Barvy východočeského regionu a jachetního oddílu TJ Jiskra Litomyšl hájil PAVEL SAQUA. A hájil je se ctí, v disciplíně slalom si na šampionátu dojel pro velice dobré dvacáté místo.


Co vás motivovalo ke startu na tomto otevřeném mistrovství?

Windsurfing nezná věkových hranic ani hranic našich možností. Je to krásný sport a stojí za to čas od času posunout své možnosti zase o kus dál. Z časových důvodů na závodech pravidelně nestartuji. Na mistrovství mně pozval Patrik Hrdina, náš „nesmrtelný“ olympionik ze Savannah a Barcelony, jak mu všichni říkáme. A takováto pozvání se neodmítají.


Skončit dvacátý v silné konkurenci, to je překvapivé, nikdo o vás do této doby příliš nevěděl…
Windsurfing u nás nepatří mezi příliš medializované sporty, protože se neodehrává před tribunami diváků. Surfaři a jachtaři trénujíi několik kilometrů od břehu a tam o nás zpravidla nikdo neví. Tady na Lefkadě stejně jako ve Francii se však windsurfing řadí k nejpopulárnějším sportům a zdejší pořadatelé připravili trať obou disciplín zejména pro diváky a řecká média velice atraktivní.


Jak byste čtenářům, většinou nejachtařům, popsal průběh závodu?
Pro ty, kteří slalom na surfu nejezdí, bych použil příměr – formule 1 na vodě. Souhra kondice, pevných nervů, meteorologických znalostí, předvídavosti a kombinačních schopností. Závodník volí těsně před startem v tzv. „surfařském depu“ velikost plováku, ostruhy a plachty, kterou je schopen udržet v momentálním větru a vlnách. Start je letmý, čas se odpočítává, to znamená, že optimálně na vteřinu přesně najíždíme na pomyslnou startovní čáru mezi bójí a lodí, a to bývá adrenalinová záležitost. Pak už surfaře čekají tři kola přibližně v kilometrovém úseku.


Mistrovství republiky pro vás určitě bylo velmi obtížné. Co bylo nejtěžší?
Slalom na moři je pochopitelně náročnější. Závod trval šest dnů. Každý den byly na programu minimálně dvě rozjížďky, znamenalo to neudělat chybu zejména na startu.


Horké řecké klima neznamenalo větší problémy?
Adaptace po příletu trvala jen pár hodin. Místní teplota vzduchu, ta je o něco chladnější jak v elektrické troubě… Vše se ale zvládlo a atmosféra závodu byla vynikající.


Co obsazení soutěže? Jaká se v Řecku sešla konkurence?
Velmi silná. Společně s námi startovali vedle českých špiček Stefano Leoneti, John Papaspirov, který se připravuje na olympiádu v Pekingu, ve freestylu jel Angličan Colin Dixon a další.


Je vůbec možné se na slalom na moři připravit v našich podmínkách?
Začínal jsem jako kluk na Košíři v Litomyšli, kde je dodnes dobré zázemí pro mládež i dospělé. Pro závodní účely je však pochopitelně příprava na větších vodních plochách nutností.


Jak se vám líbil celkově Watersweets Ocean Festival?
Velmi. Jde nejen o symbiózu české a řecké kultury, sportu, hudby, výtvarného umění a doprovodných programů pro všechny generace, ale zejména o vydařený a uznávaný projekt evropského formátu.(rau, rh)

Výsledky: otevřené mistrovství ČR ve windsurfingu poznalo své vítěze.
Slalom:
1. Milan Kir (ČR)
2. Stefano Leoneti (Řec.)
3. John Papaspirov (Řec.)
Freestyle:
1. Colin Dixon (V. Brit.)
2. Dominik Kovařík (ČR)
3. Marco Wedele (Něm.)
   Nicos Athanasius (Řec.)