Motokrosaři se tam letos naposledy sejdou, aby poměřili svoje síly ve speciálním závodu, kterým je mezinárodní mistrovství republiky družstev.

Při tomto podniku ale nepůjde jen o individuální výkony, z rivalů se totiž stanou parťáci a společnými silami se budou snažit získat zlatou tabulku mistrů republiky týmů.

Toto klání je každoročně nesmírně zajímavou podívanou. Nejen, že na trati je vidět kooperace týmových jezdců, ale k vidění jsou i promíchané třídy „malých" a „velkých" motorek.

Tři rozjížďky

Kompletní družstvo čítá tři závodníky ve třídách MX1, MX2 a MX3. Třída MX2 přitom bude jako obvykle slabší kubaturou pro čtyřtaktní motocykly do 250 ccm a dvoutaktní do 144 ccm.

Systém závodů je odlišný od šampionátu jednotlivců, takže v hlavním programu uvidí diváci tři jízdy a v každé z nich se představí jezdci dvou kubatur. Mezi nimi se uskuteční vložené závody třídy 85 ccm, která má svůj šampionát za sebou a mistrem republiky se právem stal Petr Polák. Druhý byl René Hofer a třetí Jiří Matějec.

Systém tří rozjížděk je určen k tomu, aby se každý jezdec potkal na trati s každým. Zvítězí družstvo s nejmenším počtem bodů, přičemž body se připisují podle umístění (za první místo jeden bod, za druhé dva atd.). Aby se závody ještě zdramatizovaly, jeden nejhorší výsledek týmu je vyškrtnut, což mimo jiné omezuje vliv případné technické závady. Tato eliminace dokáže pěkně míchat kartami.

Kdo s kým?

V minulém roce se družstva jela v Lokti, kde se již podruhé v řadě podařilo získat prestižní titul Buksa/ADOS KTM Teamu. Letos bude jeho sestava znovu elitní a je jasným favoritem na obhajobu. Proč? Se dvěma novými mezinárodními mistry republiky Sulivanem Jaulinem a Martinem Michkem a silným Florentem Richierem jiné než zlaté ambice ani mít nemůže. Tým má však velkou jezdeckou základnu a je schopen postavit rovněž druhé, a také nadmíru kvalitní, trio jedoucí ve složení Bence Szvoboda, Martin Kohút a „vypůjčený" Milan Špičák.

Vysoké cíle budou mít v Horním Újezdu i další dobré celky. Ostře sledován bude litomyšlský Orion RS Petrol a aby také ne, vždyť jede skoro doma. Spojil svoje síly s týmy Spencer Life Media a SZA Racing a v sestavě Petr Bartoš, Petr Michalec, Martin Krč musí pomýšlet na přední příčky. Jestliže by mu snad „bedna" unikla, jednalo by se o zklamání. Druhou závodní trojici vytvořil Orion s jihočeským Motosportem Chýnov a ta pojede takto: Jonáš Nedvěd, Michal Gregor a David Čermák.

Početné pole

Do „ohně" bude přilévat benzín i Team MAX2 – KRTZ. Loni byl třetí a letos míří ještě výš. Ten jede ve složení Jaromír Romančík, Tomáš Šimko a Marek Sukup a tato jména je nutno zařadit mezi výrazné favority. Dalším z pravděpodobných kandidátů na vítězství je Osička Pfeil MX Team. V něm se představí dva jezdci, kteří ještě v Česku nezávodili: Thomas Kjer Olsen z Dánska a Arminas Jasikonis z Litvy. Kjer Olsen není neznámé jméno, jeho bratr Stefan jel loni za Buksa/ADOS KTM Team. Thomas jezdí v německém seriálu ADAC a má namířeno i do mistrovství světa. Litevec je také účastníkem závodů ADAC, kde v kategorii Youngsters obsadil celkové třetí místo. Samozřejmě stálicí a tahounem týmu zůstává Filip Neugebauer.

Soupeření družstev je vždy nevyzpytatelné, takže byť jsou papíroví favorité daní, tak není vyloučeno žádné překvapení. Například MoToman Team, který neměl letos mnoho štěstí, by si nepochybně chtěl zlepšit chuť na závodech družstev. Tým se totiž opírá o nejlépe fyzicky vybaveného pilota Martina Žeravu, dále jedou Maďaři Erik Hugyecz, který se v Česku dlouho neukázal, a Márk Szöke. Dalšími „černými koňmi" mohou být BV Racing ve složení Rudolf Weschta, Michal Bárta, Martin Vaněček, nebo Yamaha Čepelák Racing Team jedoucí s Václavem Haasem, Markem Pospíšilem a Patrikem Liškou. Přihlášena je rovněž řada družstev z krajských středisek SMS.

Závodiště

Pořadatelé z místního autoklubu odvedli na trati spoustu práce. Oproti minulým rokům se jede obráceně a tím vznikly nové pasáže, skoky a start. Ten je nyní bezpečnější a atraktivnější pro diváky. V areálu přibyly také podchody pro diváky a mechaniky pro lepší dostupnost.

Jak už bylo avizováno, v sobotu se na Smetanově náměstí v Litomyšli koná Orion Taurus Trans Motoshow. Přítomní budou jezdci Orionu RS Petrol Teamu a Buksa/ADOS KTM Teamu pro rozhovory a autogramiádu. Mimoto bude k vidění výstava závodních motocyklů, o dobrou atmosféru se bude starat zpěvák a fanoušek motocyklového sportu Martin Maxa. V neděli budou na závodišti připraveny lety vrtulníkem. (tz, rh)

Časový program

NEDĚLE 4. ŘÍJNA

8:00: tréninky
10:10: kvalifikace
12:40: slavnostní zahájení
13:15: MX1 + MX2
13:50: 1. jízda 85 ccm
14:40: MX2 + MX3
15:25: 2. jízda 85 ccm
14:45: vyhlášení 85 ccm
16:00: MX1 + MX3
16:35: vyhlášení družstev