Závodit se bude v kategoriích 50, 65 a 85 ccm, 125 ccm Junior a MX2 Junior.

Pořádající Autoklub v AČR Horní Újezd řešil v nedávné minulosti vážné problémy s povolením ohledně provozování tamní motokrosové trati. O co šlo a jak je nakonec trať na sobotu nachystána, sdělil předseda AK Horní Újezd Václav Severa: „Před dvěma týdny byl motokrosový areál ze strany úřadů nově zkolaudován. Trať bude na závod řádně připravena a profil dráhy naorán. Všechno tedy bude odpovídat podmínkám pro mistrovský podnik,“ zdůraznil činovník.

Juniorské jezdce podporuje řada předních motokrosových týmů a některými trenéry jsou bývalí výborní závodníci. V nejmenší třídě 50 ccm zatím v seriálu vede David Widerwill z Cermen Racing Teamu Vítězslava Marka. Kategorii 65 ccm po zranění Matěje Skořepy (SMS Pardubice) nyní průběžně ovládá Julius Mikula reprezentující Motosportklub Málkov. Na čele třídy 85 ccm je situace výkonnostně velice vyrovnaná, bodově celému poli vévodí Jan Wagenknecht ze Starling Cross Teamu. Ve třídě 125 ccm Junior se letos nejvíce daří Jiřímu Matějcovi z týmu MAX2. Nejrychlejší kubaturu MX2 Junior vede po zdravotních potížích Jakuba Terešáka s padesátibodovým náskokem Dušan Drdaj (Yamaha Čepelák Racing Team). A všichni jmenovaní závodníci se budou chtít v Horním Újezdu přiblížit titulům.

Na přední umístění však pomýšlí řada borců. „Petr Rathouský se po zranění ruky rozjíždí a chtěl by bojovat o stupně vítězů. Uvidíme, zda se mu to podaří, protože situace ve třídě 85 ccm je dramatická a mnoho motokrosařů si brousí zuby na pódium,“ přemítá o své juniorské jedničce manažer Orionu Litomyšl Petr Kovář.

Juniorský šampionát v Horním Újezdu se jede v sobotu 9. září. Dopoledne jsou na programu jako tradičně tréninky a kvalifikace, soutěžní rozjížďky přijdou na řadu od 12:30. (rh, ez)