Premiérová sezona svitavského basketbalu v Mattoni NBL je nějaký čas minulostí. Běží však přípravy na tu následující, protože Svitavy se mezi tuzemskou elitou hodlají zabydlet a předvádět v ní výkony, jakými uchvátili fanoušky v závěru soutěže.

Prvním krokem je udržení hlavních opor a v tomto ohledu splnilo vedení klubu svoji roli na výbornou. V minulých týdnech se totiž domluvilo na pokračování dosavadní spolupráce s hvězdným trojlístkem. Dvouleté kontrakty podepsali s Basketbalem Qanto Svitavy Boris Meno, Kent Ravone George a Ladislav Horák. V týmu zůstali autoři třetiny svitavských bodů v minulé sezoně.

„Všichni tři hráči ve Svitavách prokázali svoji kvalitu a výrazně napomohli ke splnění stanovených sportovních cílů. Jsme rádi, že se nám podařilo vytvořit podmínky srovnatelné s dlouhodobými účastníky soutěže, které jsou zahraničními hráči hodnoceny velmi kladně,“ sdělil na klubovém webu manažer Pavel Špaček.

Svěřenci Tomáše Pětivlase po sezoně nezahálejí a lze je zahlédnout třeba v posilovně na Svitavského stadionu, ale i na dalších sportovištích.

Statistiky po třiceti sehraných utkáních nabízejí ze svitavského pohledu mnoho zajímavého. Qanto nastřílelo v Mattoni NBL dohromady 2011 bodů, zato obdrželo 2429 bodů. To dává „průměrný“ výsledek 67:81. Nejlepším střelcem byl zmíněný Ladislav Horák, který zaznamenal 369 bodů.

Pořadí dalších střelců je následující: Kramný 270, Teplý 247, Špaček 203, Macela 190, Meno 166, George 132, Šindelář 110, Harčár 76, Sedlák 73, Egwuatu 59, Bledsoe 35, Lepold 34, Petrovič 22, Bratčenkov 11, Havránek a Fröhde po 7 bodech.

Trojice Meno, Horák, George dominuje i v dalších ukazatelích. Mají nejvyšší průměr odehraných minut na utkání (nejvíce Horák 33,3), nejvyšší průměrnou užitečnost (Meno 20,1) i nejlepší průměr nastřílených bodů na zápas (George 16,5). George střílel nejlépe za dva body (58%), trojky spolu s Havránkem (50%), trestné hody střílel nejpřesněji Harčár (88,9%). Pod košem panoval po svém příchodu Boris Meno, jenž ve svitavských barvách předvedl v průměru úctyhodných 11 doskoků na zápas.

Zajímavý je také pohled do týmových statistik. Vyplývá z něj mimo jiné, že Svitavy se mohly opřít o solidní střelbu šestek (úspěšnost přes 65 procent), zato z pole (45) a z perimetru (28,6) mají co zlepšovat.

Téměř po celý minulý ročník trápil svitavské basketbalisty vysoký počet ztrát v jednotlivých utkáních. Nakonec jich bylo v průměru 14 a to je příliš vysoké číslo. Získaných míčů bylo v průměru přes 5.

Svitavy se v sezoně dopustily více faulů (22,4 na utkání) než jich získaly na soupeřích (20,1). Nejvíce faulujícími hráči byli Kramný, Meno, Teplý a Macela, naopak nejčastěji faulováni byli Horák (průměrně pětkrát na zápas), Meno a George, což není překvapení.

(rh, red)