Dva kandidáti byli na jistotu záchrany v nejvyšší basketbalové soutěži. Jen jeden se mohl radovat a svitavští Tuři to nebyli. Svoje zcela nepovedené vystoupení ve skupině A2 dotáhli až k tomu, že svoji příslušnost k Mattoni NBL budou muset hájit v baráži proti Jindřichovu Hradci a dvěma doposud neznámým finalistům prvoligové soutěže. V zápase v Ústí nad Labem, který museli bezpodmínečně vyhrát, nezvládli poněkolikáté v sezoně koncovku.

Sluneta Ústí nad Labem – Qanto Tuři Svitavy 82:77 (19:24, 37:44, 57:63). Body: Lewandowski 23, Reese 20, McFadden 20, Pištěcký 8, Hrubý 5, Slunečko 4, Krakovič 2 – Deloach 18, Mróz 16, Jelínek 11, Macela 9, Teplý 6, Moravec 5, Harčár 5, Sedlák 4, Miloš 3. Rozhodčí: Vyklický, Hošek, Jeřáb. Fauly: 18:23. Pět chyb: 39. Pištěcký. Trestné hody: 22/15 – 16/10. Trojky: 5:7. Doskoky: 38:39. Diváci: 523. Čtvrtiny: 19:24, 18:20, 20:19, 25:14. Nejlepší hráč: Lewandowski (Ústí nad Labem).

Trenér Růžička poslal do boje základní pětici Moravec, Mróz, Deloach, Jelínek a Miloš. Ta začala dobře, dříve než domácí setřásla nervozitu a zajistila Turům pětibodové vedení (2:7). Kdo mohl v ten moment tušit, že hosté budou ve vedení dalších skoro pětatřicet minut v kuse. A přesto to bude málo…

Po trojkách Harčára a Teplého Svitavští utekli na sedm bodů (17:24), v defenzivě se jim dařilo zastavit hvězdné ústecké trio a se vstupem do zápasu tak mohli být spokojeni.

Druhá čtvrtina nabídla stále stejný obrázek. Domácí se snažili manko likvidovat, ale srážely je vlastní nepřesnosti a Tuři si udržovali náskok, který se pohyboval mezi pěti až osmi body. Po úspěšných trestných hodech Deloache svítilo po dvaceti minutách na ukazateli 37:44 a svitavská záchrana se zdála být pořád reálnější.

Tím spíše, že i třetí čtvrtina vyznívala dlouho zřetelně pro Tury. Jejich odstup se po pěti minutách po Sedlákově střele dostal do dvouciferné podoby a o něco později dosáhl svého jedenáctibodového maxima. Za stavu 50:61 se zdálo, že domácí jsou hodně dole, ale ti ještě do konce tohoto období využili několika zbytečných chyb Turů. Rozdíl šesti bodů napovídal, že si oba soupeři v závěrečné čtvrtině sáhnou na samotné dno sil.

Krok za krokem

Hosté v ní zkraje ústecký nápor přibrzdili, po dvou minutách vedli o sedm bodů (60:67) a k tomuto náskoku se dostali ještě jednou (62:69), jenže od té chvíle se jim skvěle rozehraný duel začal sypat pod rukama.

Na domácí straně totiž vzali zodpovědnost na svoje bedra ti, od kterých se to nejvíce čekalo. Postupně tak Reese, McFadden trojkou, opět Reese košem s faulem a Lewandowski hrající se čtyřmi fauly zařídili, že se svitavské vedení čtyři minuty před koncem nejen rozplynulo, ale okamžitě přešlo na stranu týmu Slunety (72:71).

To byl zlom v zápase, Tuři se už nedokázali vzpamatovat a nenašli na nastartované domácí odpověď. Poslední naději jim zajistil Deloach, když po koši s faulem proměnil i šestku (76:74). Lewandowski ovšem ihned reagoval další dvojkou.

Minutu před závěrem bylo skóre stále jenom o čtyři body (80:76) a McFadden minul trojku, po dalšímu útoku Turů dal ale faulovaný Mróz jen jeden trestný hod (80:77). Na opačné straně byl Slunečko v téže situaci úspěšný naplno (82:77) a to do sirény chybělo 20 sekund.

Po oddechovém čase se ještě Macela pokusil o střelu za tři body, minul a to byl konec svitavských nadějí. Nic platné hostům nebylo, že tak dlouhou dobu vedli, protože basketbal se hraje čtyřiceti minut a v koncovce zabraly ústecké hvězdy.

„Troufám si říci, že jsme byli šestatřicet minut lepší. Za stavu plus jedenáct jsme však soupeře poslali třikrát nesmyslně na čáru trestného hodu a ten se pak bod po bodu vracel do hry. Rozehrál se McFadden a my už ztráceli," hořekoval trenér Turů Lubomír Růžička.

Slunetě zachránila ligu trojice největších opor. Lewandowski, McFadden a Reese dali dohromady v utkání 63 bodů a především v koncovce vzali zodpovědnost na sebe. A na takovou palebnou sílu hosté nenašli žádnou protizbraň, vždyť jejich špičkové duo Deloach – Mróz zůstalo za čísly protihráčů (18 resp. 16 bodů) a navíc bez větší podpory ostatních. „Říká se, že když chcete být úspěšní, musíte mít špičkového rozehrávače a my ho tentokrát neměli," podotkl Růžička. To všechno se projevilo v posledních čtyřech minutách, během nichž Ústí obrátilo výsledek.

Baráž bude pro zklamaný celek po sezoně plné problémů velmi náročnou zkouškou sil a odolnosti. „Budeme bojovat o svoji čest, kredit a jméno klubu," slibuje kouč Růžička.

Soupeři neznámí

Pětibodová porážka znamená pro Svitavy v konečné tabulce skupiny A2 šesté místo. Sice mají s Ústím shodný počet bodů, ale během sezony s ním čtyřikrát prohráli a horší vzájemná bilance je posílá tam, kde se s nimi rozhodně nepočítalo – do baráže o účast v příštím ročníku Mattoni NBL.

Spolu s nim bude o udržení usilovat Jindřichův Hradec, což bylo jasné už před posledním kolem. Účastníci z první ligy zatím nejsou zřejmí, tato soutěž teprve dospěla do semifinále. V něm proti sobě nastoupí BA Sparta Praha a tým JBC Brno, který z lavičky vede bývalý svitavský trenér Tomáš Pětivlas. Druhou semifinálovou dvojici pak tvoří Plzeň a Hradec Králové. Termíny a systém baráže budou teprve upřesněny.

Mattoni NBL – skupina A2 – konečné pořadí: 1. Levice (57 bodů), 2. USK Praha (53), 3. Opava (51), 4. Chomutov (49), 5. Ústí nad Labem (47), 6. Svitavy (47), 7. Jindřichův Hradec (46).

(rh, re)