Poprvé v historii porazili Žďár nad Sázavou a moc nechybělo, aby si vítězství odvezli i z odvety na soupeřově palubovce. Štěstí se v koncovce přiklonilo na stranu domácího Žďáru a tak drama závěru soutěže nadále pokračuje.

Svitavy – Žďár nad Sázavou 88:69 (46:27)

Body: J. Špaček 34, Šindelář 19, Teplý 14, Sobotka 10, Dvořák 6, Lepold 3, Havránek 2.

Touha po úspěchu se projevila razantním nástupem domácích, ti po šesti minutách vedli 15:3. Zaskočený soupeř nebyl po celý poločas schopen přehrát svitavskou defenzivu. Výsledkem byl skvělý devatenáctibodový náskok po dvaceti minutách. Jenže po pauze Žďár potvrdil své kvality, během chvilky nasázel kapitán Rosecký sám zkoprnělým domácím dvanáct bodů a rázem to bylo jen „o devět“. Naštěstí se Svitavští včas probudili a osmi body v řadě nástup soupeře odrazili. Poslední část měli již plně pod kontrolou a dokráčeli k zasloužené výhře.

Pavel Špaček, trenér Svitav: V přímém souboji nejlepšího útoku s nejlepší obranou jsme uspěli a to mě samozřejmě těší. O výsledku rozhodl jednoznačně první poločas, v němž jsme podali plně koncentrovaný výkon dle mých představ. Bohužel ve třetí čtvrtině přestala fungovat do té doby výborná obrana a dobře hrající Rosecký toho okamžitě využil. Naši kluci si však již skvěle rozehraný zápas vzít nenechali a potěšili slušně zaplněnou halu Na Střelnici. Diváci pro nás byli šestým hráčem na hřišti a patří jim od celého kolektivu velké poděkování.

Žďár nad Sázavou – Svitavy 97:92 (53:49)

Body: Teplý 28, Šindelář 26, J. Špaček 19, Havránek 4, Sobotka a Lepold 3 a M. Špaček 3, Sedlák, Dvořák a Nohal 2.

Hosté povzbuzeni sobotním vítězstvím zahájili utkání výborně a za tři minutky vedli 10:2. Domácím se po oddechovém čase podařilo srovnat na 16:16, ale první část patřila svitavským hráčům v poměru 26:23. Prvních pět bodů druhé čtvrtky padlo z rukou hráčů Žďáru, ti převzali vedení, které do poločasu nepustili. K vidění byl oboustranně velmi kvalitní basket, i 102 nastřílených bodů se divákům muselo líbit. Méně trenérům marně burcujícím svoje svěřence ke zlepšení obran. Spokojenější mohl být domácí kouč Bříza, jehož celek vedl o čtyři body.

Start do druhé půle byl zcela v režii domácích. Za dvě minuty to bylo 61:49, za pět dokonce 70:55! V těchto fázích hostům totálně vyhořel útok, šest vstřelených bodů je jasným důkazem. Přitvrzená hra domácích však měla také své oběti. Postupně se dostali do problémů s fauly všichni tři podkošoví hráči a toho hosté zkušeně využili. Do poslední části vletěli jako uragán a po šňůře 14:2 šli v 34. minutě po dlouhé době do vedení 83:82.

Nejlepší domácí hráč Bubák mající už čtyři osobní chyby pak odebral s neodpískaným faulem hostům míč a následně jednoznačně na půlce prorážel. Píšťalka do té doby výborně pískajících sudích zůstala němá a navíc přišel na stejného hráče správně odpískaný nesportovní faul. Domácí toho dokonale využili a odskočili na 90:84. Aby toho nebylo málo, po prorážení Lepolda následovala jeho technická chyba. I přes všechny tyto emoce se hosté dokázali svému soupeři přibližovat.

Po trojce Teplého snižovali minutu před koncem na 93:92. Po úspěšných trestných hodech Bubáka měl na ruce vyrovnávací trojku Martin Špaček, ale štěstí tentokrát doma nebylo, a následný faul „poslední naděje“ potrestal opět neomylně Bubák další dvěma „šestkami“. Těmi zaokrouhlil své konto na 30 bodů a rozhodl.

Pavel Špaček, trenér Svitav: Především gratuluji soupeři k vítězství po výborném výkonu. Střetnutí se muselo všem divákům kvalitou a dramatičností líbit. Určitě svou roli sehrálo také domácí prostředí, ale takový už je sport. Úkol víkendu jsme jako tým splnili a nyní se musíme připravit na poslední dva domácí zápasy s Jičínem a Hradcem Králové. Zapracujeme hlavně na zlepšení obrany, která v neděli neměla ty obvyklé parametry. Za jeden skalp Žďáru klukům děkuji, není to dlouho, co nám dal v poháru o „čtyřicet“.

V dalších duelech nadstavby Jičín dvakrát porazil Hradec Králové a srovnal krok se Žďárem. Společně tak zaostávají za Svitavami o dva body. Postupové počty jsou jasné. Svitavy mají osud ve svých rukou, v případě tří vítězství můžou slavit. I Jičín o postupu rozhoduje sám, když čtyřikrát vyhraje, půjde výš. Žďár musí čekat na zaváhání soupeřů, má ovšem lepší vzájemné duely se Svitavami.