Na startu jich bylo více než 170. Cyklistických kadetů, kteří toužili vydat se ve stopách Petera Sagana, Bernharda Eisela a dalších hvězdných borců, kteří v minulých letech vyhráli Závod míru nejmladších.

Na jeho konci zbyl jeden, jemuž se to skutečně povedlo.

Po dvou stovkách kilometrů rozdělených do pěti etap a více než pěti hodinách tvrdé dřiny na kole si jubilejní 40. ročník tohoto prestižního mezinárodního klání patnáctiletých a šestnáctiletých jezdců podmanil Karel Vacek.

Poprvé od roku 2009 dosáhl na jevíčské prvenství český reprezentant, byť je členem rakouského týmu.

Ostatně ředitel závodu Antonín Dostál se ukázal být velmi dobrým prorokem. „Myslím, že by to mohl být tajný český tip," řekl před startem první etapy a možná sám nevěděl, jak blízko bude ke skutečnosti.

Aniž to kdo dopředu tušil, jako rozhodující se ukázala hned páteční druhá etapa, v jejímž itineráři se nacházelo také legendární stoupání na Hartinkov.

Na něm se v dřívějšku odehrála řada památných bitev, které byly často klíčové pro výsledky závodu. A letos tomu nebylo jinak.

Právě sem si totiž Karel Vacek načasoval svůj drtivý nástup, na který nikdo z pelotonu nedokázal zavčasu reagovat a pak už bylo na všechno pozdě.

Vacek byl na vrcholu kopce osamocen a více než minutový náskok si potom udržel i ve zbývajících kilometrech do cíle v Jevíčka. A tím si zajistil úplně luxusní pozici pro další pokračování závodu.

Pravda, na mladé cyklisty z jedenácti evropských zemí čekala ještě etapa s pořadovým číslem čtyři s „výživnými" stoupáními na Šubířov a Pohoru, ovšem ani na nich český cyklistický talent neztratil hlavu.

I když se silné týmy Slovinců, Slováků a Poláků snažily, tak závodníka ve žlutém trikotu nedokázaly setřást a ten dojel do cíle v čelní skupině a před závěrečnou časovkou si pohlídal bezpečný náskok.

Závěrečný boj proti chronometru v minulosti několikrát úplně obrátil pořadí a i tentokrát zaznamenala první desítka docela zásadních změn. Vždyť například vítěz časovky Dán Eriksen se posunul na celkové druhé místo a navázal na pátou pozici z loňského roku.

Přesypání výsledků se ovšem netýkalo žlutého dresu, neboť Karel Vacek prokázal svoje schopnosti i v této disciplíně, dojel v ní pátý a podtrhl triumf o tři čtvrtě minuty před Eriksenem a o necelou minutu před Slovákem Michaličkou.

Pro zajímavost, šestý dojel v časovce moravskotřebovský Michal Rotter závodící v týmu SKP Duha Lanškroun, což je v tak silné konkurenci mimořádný výsledek. Stejně jako šestnácté místo v celkové klasifikaci.

Závod míru nejmladších oslavil zdařilé jubileum a lze si jenom přát, aby příští rok stejně vykročil také do pátého desetiletí své existence.

TOP 10 40. ročníku

1. Karel VACEK (ČR, RC Eindruck Sarleinsbach) 5:07:45 hod.
2. Frederik Nybo ERIKSEN (Dánsko) + 0:46
3. Štefan MICHALIČKA (Slovensko) + 0:59
4. Matej BLAŠKO (Slovensko) + 1:32
5. Aljaž OMZEL (Slovinsko) + 1:47
6. Frederik THOMSEN (Dánsko) + 1:57
7. Anže SKOK (Slovinsko) + 2:06
8. Jan KAŠPAR (ČR, CK Slavoj Terezín) + 2:09
9. Aksel Bech Skot HANSEN (Dánsko) + 2:24
10. Damian PAPIERSKI (Polsko) + 2:27

Vítězové etap

1. ETAPA (1,65 km): Jacob HINDSGAUL (Dánsko)
2. ETAPA (80 km): Karel VACEK (RC Eindruck Sarleinsbach)
3. ETAPA (22 km): Jan BEVC (Slovinsko)
4. ETAPA (75 km): Aljaž OMZEL (Slovinsko)
5. ETAPA (15,5 km): Frederik Nybo ERIKSEN (Dánsko)

Držitelé trikotů:

BODOVACÍ SOUTĚŽ: Štefan MICHALIČKA (Slovensko)
VRCHAŘSKÁ SOUTĚŽ: Wiktor RICHTER (Polsko)
BÍLÝ TRIKOT (ročník 2001): Jan BEVC (Slovinsko)
MODRÝ TRIKOT (nejlepší český jezdec): Karel VACEK (RC Eindruck Sarleinsbach)
SOUTĚŽ DRUŽSTEV: Dánsko