Pardubičtí junioři využili pozvání představitelů španělského týmu z Málagy, mimochodem nedávného působiště asi nejslavnějšího pardubického odchovance Jiřího Welsche, na prestižní mezinárodní turnaj.

Hraje se o tomto víkendu a zúčastní se ho domácí juniorská špička v čele s pořádajícím týmem Unicaja Málaga, dále Realem Madrid, Cajasolem Sevilla, Granadou a Coinem.

„Tyto kvalitní týmy by měly být dokonalou prověrkou našich zlatých talentů, jak je nazýván moderní projekt výchovy mladých basketbalistů v Pardubicích nastartovaný v minulé sezoně. Turnaj by měl odhalit všechny nedostatky našich mladíků a nastavit zrcadlo jejich výkonnosti v porovnání s Evropou, ve které patří španělská škola k dominantním a nejkvalitnějším cestám výchovy mladých,“ řekl vedoucí výpravy Tomáš Bartošek.

Jedním z hráčů, kteří si zahrají na španělském klání, je také odchovanec svitavského basketbalu Petr Andres.
Pardubické naděje by se měly setkat na hřišti i mimo něj také se svým bývalým spoluhráčem Samuelem Faifrem, odchovancem kolínské košíkové, který se za jižním sluncem vydal již před dvěma lety právě z klubu BK Pardubice.

„Tréninkový proces v našem klubu mu umožnil prudký rozvoj jeho talentu a nárůst výkonnosti vedoucí až k zájmu zahraničních klubů o jeho osobu. Z několika nabídek Sam zvolil Unicaju a právě pozvání a úhrada pobytových nákladů našeho týmu na turnaji jsou součástí smluvní odměny ze strany Málagy za výrazný podíl BK na výchově tohoto mladého hráče,“ objasňuje šéf pardubické mise.
Pardubičtí junioři přitom letos vstoupili exkluzivně do české extraligy, když v prvních šesti utkáních ani jednou neprohráli. Spolu s vycházejícími hvězdami z USK Praha vládnou pelotonu.

Trio hráčů Martin Peterka – Petr Heřman – Jiří Šoula se navíc stalo pevnou součástí pardubického A týmu v Mattoni NBL a sbírá první zkušenosti s dospělým basketbalem.

„Účast na tomto turnaji by měla být pro všechny členy družstva přímou konfrontací s moderními basketbalovými trendy a získáním nové výkonové motivace do další tvrdé tréninkové práce,“ přemítá Tomáš Bartošek.
Golden Talents, to ale není pouze pardubický basketbal. Do projektu jsou začleněni i borci z týmů, kteří spolupracují s Pardubicemi v rámci východočeského basketbalu.

Pozvání na turnaj má být také odměnou za kvalitní práci pro trenéry těchto klubů.

(oš)