Vyhlášení výsledků ankety Nejúspěšnější sportovec Svitavska za rok 2014 přivedlo na jedno místo nejenom samotné laureáty ocenění, ale i představitele společenského, hospodářského a politického života v regionu.

Ti všichni strávili příjemné dvě hodinky nabitého programu, jímž s nadhledem provedl moderátor Radek Jirgl a který osvěžila vystoupení zpěvaček Gabriely Goldové a Kamily Nývltové, mladých tanečníků a raperů.

Hlavní pozornost však patřila těm, kteří v uplynulém roce šířili čest a slávu svitavského regionu na poli sportu.

Může být ještě lépe

Scénář ceremoniálu byl obvyklý, takže hned ze začátku přišly na řadu žákovské a dorostenecké kolektivy. Mezi nimi se vytáhl svitavský volejbalový oddíl, jenž tu měl zastoupení díky starším žákyním i kadetkám.

Pětice nejlepších žákovských sportovců okresu reprezentovala badminton, jezdectví, travní lyžování, skate slalom a cyklistiku. Právě v ní zazářila vítězka této kategorie Markéta Hájková z Moravské Třebové, trojnásobná mistryně České republiky. „Nejvíce si vážím prvního místa v hromadném závodu, v němž jsem obhájila titul z roku 2013," svěřila se členka vrcholového střediska SKP Duha.

Medailová mašina zvaná Tereza Vytlačilová se nezastavila ani vloni a její sbírka atletických cenných kovů nemohla jinak než prvenstvím v dorostenecké kategorii skončit. Cenu za ní převzal pyšný otec, Tereza pobývá se svým novým klubem USK Praha na soustředění.

Jedním z mnoha úspěšných poličských skate slalomářů byl druhý v dorostenecké kategorii Petr Matouš. Proč má podle něho toto odvětví v Poličce takovou popularitu? „Máme silnou základnu a dlouholetou tradici. Mívali jsme i hezké náměstí, kde se dobře jezdilo," řekl vicemistr světa. Na náměstí se už jezdit nedá, ale soudě podle dosažených výsledků to místním borcům zase tak vadit nemusí.

V zastoupení svého syna si pro ocenění za mimořádný výkon přišel otec cyklistického hrdiny z Tour de France Leopolda Königa. „Leo si nejprve vytkl jako cíl TOP 10, to splnil na Vueltě. Poté umístění do sedmičky, což dokázal na Tour. Teď je v plánu pětka," pomalu vyhlíží letošní květnové italské Giro.

Že na sportovní úspěchy není nikdy pozdě, o tom přesvědčilo trio vyhodnocených veteránů. Například Anna Brokešová překvapila Radka Jirgla odpovědí na otázku, kdy začala s bowlingem, který ji přinesl titul mistryně republiky. „V šedesáti letech," zareagovala na to hráčka z Vidlaté Seče. Netřeba ani dodávat, že její kariérní vzestup byl opravdu bleskový.

To její kolega z kategorie Ladislav Zeman zase šokoval tím, že republikové mistrovství šachistů do 70 let vyhrál coby patnáctý nasazený hráč. „Jak to brali soupeři? Sportovně, co jiného jim ostatně zbývalo," usmál se zlatý medailista z roku 2014.

Mezi trenéry nescházel ani svitavský florbalový kouč Lubomír Kocourek, která zavzpomínal na „pravěk" tohoto sportu v regionu. „Před jednadvaceti lety jsme začínali s kamarády více méně z legrace," říká trenér, který byl a je svědkem nevídaného rozmachu florbalu. „Dnes mohu být hrdý na to, že na naše zápasy chodí v průměru tři stovky diváků," dodal.

Na koních se daří

Mezi sedmi vyhlášenými jednotlivci v kategorii dospělých mělo převahu jezdectví, a to díky dvěma zástupcům. „Nikde to není spočítáno, ale řekl bych, že tak z osmdesáti procent dělá výsledek kůň a z dvaceti procent jezdec. Je to dlouhodobá práce, oba dva musí být na stejné vlně," zdůraznil pátý v pořadí Jiří Skřivan, velmi zkušený parkurový jezdec z Litomyšle.

Většina sportovců se svěřila i se svými plány na rok 2015 a ty v řadě případů nejsou „při zdi". Takový triatlonista Tomáš Kabrhel myslí na mistrovství Evropy v Rakousku, jasný cíl má i sportovní hvězda Deníku Lukáš Kolouch. „Přípravu budu směřovat především na mistrovství světa v Itálii," potvrdil letošní vítěz českého poháru.

Svůj velký sen má i vítěz ankety Martin Maivald. U účasti na World Equestrian Games nechce zůstat. „Chtěl bych startovat na mistrovství Evropy ve Skotsku a nasbírat tam body do kvalifikace na olympijské hry v Riu," netají se sportovec roku.