Po nečekaně jednoznačném zdolání nymburské rezervy předvedli proti Jičínu, že dovedou zvládat i zápasy, ve kterých se jim herně zrovna nedaří.

Jejich osud visel v dramatické koncovce na tenkém vlásku, nicméně domácí hráči kritické chvíle ustáli a v pětiminutovém prodloužení udeřili.

Svitavy – Nymburk B 80:52

Body: Šindelář 18, Lepold 16, Teplý 13, Dvořák 10, Hrníčko 9, Havránek 3, Fröhde 3, Sobotka 3, M. Špaček 3, Sedlák 2.

V přímém boji dvou vedoucích celků se očekával vyrovnaný souboj. Pro rekordní diváckou kulisu tak bylo překvapením, že se zápas od začátku odehrával v režii domácích. Svitavští kvalitní obranou nedali béčku ani jednou šanci na zdramatizování duelu a nebýt polevení v poslední minutě, udrželi by hosty pod hranicí padesáti bodů. I tak jim oplatili podzimní porážku. Do střelecké listiny se zapsalo všech deset košíkářů.

Pavel Špaček, trenér: Soupeřovu sílu výrazně ovlivnila absence tří ligových basketbalistů, kteří nastoupili v Mattoni NBL. Na našich hráčích byla vidět velká koncentrace na utkání. Všichni podali týmový výkon založený na kvalitní obraně a velmi slušném procentu střelby. Potěšila mě především zlepšená hra podkošových hráčů, jež v zápase zaznamenali celkem 39 bodů.

Svitavy – Jičín 75:67 (po prodl.)

Body: Lepold 24, Teplý 19, Šindelář 18, Hrníčko 7, Dvořák 3, Havránek 3, Sobotka 1.

Hosté každého hned zkraje přesvědčili o získaném sebevědomí (sedm výher v řadě) a ovládli první čtvrtinu. Agresivní obranou zaskočili domácí střelce, kteří se zmohli jen na sedm bodů za deset minut.

Karta se začala obracet až od stavu 11:12, po třech trojkách Svitavy minutu před pauzou rázem vedly 30:24. Hosté ale dokázali výborně hrajícím Jiříčkem (dal 27 bodů) zkorigovat na 30:27 v poločase. Druhá půlka měla obdobný průběh. Hosté zahráli skvěle ve třetí čtvrtině a ještě pět minut před koncem vedli (60:55). Domácí s podporou fanoušků stahovali ztrátu a srovnali na 62:62. Jedenáct vteřin před koncem hosté vyhazovali z půlky s nadějí vítězné střely. K ní se dostal v poslední vteřině na zemi ležící Novák, jehož nahozený míč minul obroučku.

V prodloužení nasadili Svitavští dva nové hráče a především sázka na Hrníčka se vyplatila. Předtím dal jediný bod, ale nyní čtyřmi dalšími držel vedení na domácí straně. Po trojce Teplého to poté bylo již „o čtyři“ a cenné vítězství zůstalo ve Svitavách.

Pavel Špaček, trenér: Hosté přijeli s podkošovým duem Jiříček – Stěhulka, které je nejúdernější z celé ligy, což potvrdilo 39 body. Nám se nevydařil vstup do utkání. Na koši jsme měli „poklop“, naštěstí až na třetí čtvrtinu výborně fungovala obrana. Posledních pět minut jsme udrželi Jičín na pouhých dvou bodech. V prodloužení jsme mu povolili bodů pět a tím zápas rozhodli. Za vítězství si zaslouží pochvalu celý tým. Není umění vyhrát, když se daří, ale nám se v útoku nevedlo. Nedali jsme celkem patnáct trestných hodů a střelba trojek byla na úrovni žákovské ligy (38/8). Naštěstí má kolektiv velké basketbalové srdce. Skvělý zápas sehrál Martin Lepold a v klíčových momentech tým podržel kapitán Martin Sobotka. Podíl na výsledku mají také fanoušci.

Další výsledky – 15. a 16. kolo: Mladá Boleslav – Poděbrady 77:63 a Chrudim 89:80, Liberec – Chrudim 79:85 a Poděbrady 80:68, Rychnov nad Kněžnou – Pelhřimov 91:73 a Žďár nad Sázavou 84:90, Tesla Pardubice – Žďár nad Sázavou 58:55 a Pelhřimov 84:61, Šumperk – Jičín 77:90 a Nymburk B 80:63.

Nyní čekají na svitavský celek čtyři střetnutí venku, nejbližší 20. a 21. února v Chrudimi a v Poděbradech.