Vítězně z ní vyšli mladí Slováci, jež vyhráli ve všech třech svých utkáních.

Čeští svěřenci trenéra Lubomíra Vašiny obsadili konečné třetí místo s bilancí jednoho vítězství a dvou porážek. Tu první si připsali v sobotním zahajovacím zápase s Rakouskem v poměru 1:3 (18, –21, –23, –22). Po vynikajícím prvním setu a dobrém startu do druhého (12:10) se v jejich hře začalo objevovat až příliš moc nepřesností a nevynucených chyb, čehož soupeři využili a otočili vývoj i díky lépe zvládnutým koncovkám.

Druhý duel proti Maďarům byl testem před střetem obou týmů v kvalifikaci mistrovství Evropy v dubnu příštího roku. Byl to klasický souboj, ve kterém „každý chvilku tahal pilku“. Češi vedli 2:1 na sety, ale čtvrtou sadu získali nejtěsněji Maďaři a o výsledku rozhodoval až tie–break. V něm získal domácí celek brzy několikabodový náskok a ten udržel do konce utkání (15:11).

V úterní bitvě se Slováky měl český tým ještě teoretickou naději na primát v turnaji a přiživil ji úspěchem v prvním setu. V dalším průběhu však byli slovenští hráči přece jenom lepší. Méně chybovali a i když se domácím povedlo několik bodových sérií, tak po většinu času ztráceli. I když se jednotlivé sety rozhodovaly v koncovkách, Slováci byli pořád o krůček vepředu. Po výsledku 1:3 se Slovensko radovalo z prvenství, Česká republika klesla vinou horšího poměru setů na třetí pozici za Maďarsko, který předtím lehce zdolalo Rakušany.

V českých barvách se představili tito hráči: Jakub Ulč, Michal Kotek, Jiří Trubák, Vojtěch Navláčil, Tomáš Lanč, Michal Lohr, Jan Kučera, Tomáš Sobek, Jan Vobejda, Pavel Matějka, Matyáš Demar, Jan Štefan a Jan Hadrava. V dobrém světle se ukázala libera Kotek a Trubák, když druhý jmenovaný brněnský volejbalista odehrál proti Maďarům svoji reprezentační premiéru.

Vedení turnaje na závěr vyhodnotilo i nejlepší jednotlivce. Posuďme v příštích letech, jestli se třeba právě s těmito hráči setkáme coby s hvězdami evropského volejbalu. Nejlepším smečařem turnaje byl vyhlášen maďarský ranař Arpád Baróti. Coby nejlepší blokař se ve Svitavách prezentoval český reprezentant Tomáš Lanč. Dvě individuální trofeje mířily do slovenského tábora – pro nejlepšího nahrávače Filipa Palguta a nejlepší libero Michala Hovorku. Nejužitečnějším hráčem byl Rakušan Florian Ringseis.

Řeč výsledků

Česká republika – Rakousko 1:3
Slovensko – Maďarsko 3:1
Česká republika – Maďarsko 3:2
Slovensko – Rakousko 3:1
Maďarsko – Rakousko 3:0
Česká republika – Slovensko 1:3

Pořadí turnaje:
1. Slovensko (6 bodů), 2. Maďarsko (4), 3. Česká republika (4), 4. Rakousko (4).

(rh, zr)