Slavnostní vyhlášení II. ročníku ankety se uskutečnilo ve zcela zaplněném Tylově domě v Poličce a navázalo na vydařenou premiéru.Výsledky II. ročníku ankety uspořádané Regionálním sdružením sportů, šesti městskými úřady, Deníkem a agenturou ČOK CZ byly odtajněny v rámci galavečera v Tylově domě.

Jeho hlediště bylo zaplněno do posledního místa a v bezmála dvouhodinovém programu odměnilo potleskem čtyřiatřicet jednotlivců a kolektivů. Ty vybrala odborná komise z několika desítek nominovaných.

Celým večerem skvěle provázel Radek Šilhan z TV Prima a povedl se i doprovodný program zpěváků Heleny Zeťové a Davida Deyla, špičkového akrobata Pavla Kaisera, fotbalové žonglérky Heleny a poličských mažoretek.

Sportovec roku si nachází pevné místo v životě regionu, což dokládá i účast generality měst, tělovýchovy a sponzorů.

Touží po Evropě

Po loňském prvenství motokrosaře Petra Bartoše se historicky druhým vítězem ankety stal atlet Pavel Baar. Závodník Jiskry Litomyšl je „autorem“ druhého nejlepšího českého desetiboje v roce 2009.

„První místo je pro mě překvapením a samozřejmě mě těší, i když jsem věřil, že díky svým výsledkům nebudu mezi oceněnými chybět,“ svěřil se vícebojař, který o další cenný kov bojuje právě v těchto chvílích na MČR v halovém sedmiboji. „Ukazatele v tréninku byly velmi dobré, takže si věřím na dobrý výsledek,“ říká Baar.

Jeho sny a cíle do budoucna se týkají evropských a světových kolbišť. „Chtěl bych se pokusit splnit svazový limit na mistrovství Evropy v Barceloně. Znamená to další výrazné zlepšení osobního rekordu, ale myslím, že by se to mohlo podařit,“ netajil se vysokými ambicemi nejúspěšnější sportovec Svitavska za rok 2009.

Životní sezonu má za sebou také druhý v anketě Jiří Štěpánek. Poličský naturální kulturista přivezl medaile z mistrovství světa i Evropy, nejvýše hodnotí start na nejprestižnější světové soutěži Natural Olympia v Austrálii. „Když se mi zadařilo v Montrealu a Miláně, přišla nominace do Austrálie a pak ještě do USA a takové šance jsem chtěl využít. Není to jednoduché po finanční stránce, protože si veškeré náklady hradím sám, tudíž děkuji všem, kteří mě podporují,“ uvedl Štěpánek, který na pódiu vyjmenoval jen ty nejdůležitější partnery, jinak by tam podle vlastních slov stál ještě o dalších pět minut déle.

Nejlepší sportovec roku 2008 Petr Bartoš byl tentokrát zařazen na třetí příčku. Protože se toho času připravuje v zahraničí, převzal jeho ocenění manažer Petr Kovář. Jméno Orionu Teamu zaznělo o i při vyhlášení čtvrtého místa, které si zasloužil motokárový vicemistr Evropy Patrik Hájek. Pátá Nikola Tobiášová musela všetečnému moderátorovi vysvětlit, co že to v moderním sportovním karate znamená forma quinta. „Kdo zná soutěže kata v klasickém karate, je doma,“ ozřejmila studentka brněnské vysoké školy.

Závazek a motivace

Dva poháry si odnesla triatlonová mistryně České republiky Zuzana Vlčková. Vítězka v kategorii dorostu nasbírala také nejvíce hlasů ve čtenářské anketě Svitavského deníku. Minulý rok chyběla, protože pobývala na soustředění, letos mohla přijít pro pohár osobně, přípravu v teple má teprve přes sebou. „Na Malloroku odlétáme 10. března. Obě ocenění jsou pro mě zavazující, je to další motivace k tréninku,“ uvedla triatlonistka.

V kategorii dorostenců dominovaly triatlon (druhý Tomáš Kabrhel) a karate (třetí Julie Nováková a pátá Lenka Jůzová). Na čtvrtou příčku se vměstnal Lukáš Kolouch, dle slov Radka Šilhana jediný lyžař, který čeká, až roztaje. „I travní lyžaři trénují v zimě na sněhu,“ ubezpečil ho sběratel úspěchů na domácích i zahraničních travnatých svazích.

V žákovské kategorii nebylo hned od zveřejnění nominace pochyb o primátu Milana Le Vieta. Titul mistra republiky v pětiboji je v silné konkurenci české atletiky mimořádným výsledkem a Pavel Baar může mít brzy důstojného nástupce. Druhý v této kategorii Martin Doubek reagoval na dotaz moderátora, jestli ví, že i Michael Schumacher začínal na motokárách. „Určitě ano, ale na to je čas,“ odvětil s úsměvem. „V příštím roce mě čeká start v nejprestižnějším seriálu mistrovství Evropy a na to se soustředím,“ dodal reprezentant litomyšlského Orion Teamu.

Břemeno navíc

Uznání si zaslouží trojice veteránů, kteří dokazují, že ani „pokročilejší“ věk nemusí být na překážku kvalitním sportovním výkonům. Atlet Vladimír Novotný z Litomyšle, medailista z mistrovství světa a Evropy veteránů, vysvětloval, co si představit pod názvem vrhačský pětiboj, neboť do pěti by se někdo nemusel dopočítat. „Kromě disku, koule, kladiva a oštěpu přidali veteránům, asi že toho máme málo, ještě navíc břemeno,“ poznamenal mistr republiky.

Mezi oceněnými kolektivy nechyběli loňští krajští přeborníci v ledním hokeji z Moravské Třebové. Snad jim to pomůže zahnat chmurné myšlenky po prohraném prvním čtvrtfinále krajské ligy a v neděli si v Chocni vynutí pokračování série.

Do debaty s Radkem Šilhanem se pustil Pavel Daněk, trenér fotbalových dorostenců TJ Svitavy, kteří sice vyhráli krajský přebor, ale do vyšší soutěže nepostoupili. „Pro nás jako trenéry je odměnou, že čtyři hráči družstva se úspěšně zabudovali do kádru A týmu dospělých. Zůstali jsme při zemi, ale podzimní část soutěže ukázala, že kvalitu jsme v týmu udrželi,“ pronesl zkušený svitavský trenér.

Laureát ceny za mimořádný sportovní výkon Jan Froněk do Poličky nepřijel, protože v současné době pobývá v zahraničí. Byla to škoda, protože zážitky motocyklisty, který jel a dojel Rallye Dakar v jižní Americe, by stály za to. „Motoristického sportu se věnujeme dlouho, ale musím říci, že tahle soutěž, to je extrém,“ uznává závodníkův otec, který cenu v zastoupení převzal.

Trénuje nejvíce

Krajánkem roku byla vyhlášena odchovankyně FbK Svitavy Kristýna Jílková. Česká reprezentantka se svěřila, jak ji dodnes mrzí, že na prosincovém světovém šampionátu nedosáhla se spoluhráčkami na vysněný cenný kov. „Byla to opravdu velká škoda, protože tenhle kolektiv na medaile skutečně měl. Taková příležitost se už nemusí opakovat.“

Nelze zapomenout vyhlášení handicapovaného sportovce. Vladimír Matura vidí svoje úspěchy ve stolním tenise jasně. „Trénuji více než ostatní kluci a proto vyhrávám v turnajích,“ prohlásil rezolutně za potlesku publika.

Zbytečné, trapné a absolutně nedůstojné

Ano, jinými slovy nelze popsat vystoupení Miloslava Červa z Poličky během slavnostního galavečera. Patřil mezi trojici vyhodnocených v kategorii trenérů. Svoji cenu na jevišti veřejně odmítl převzít. Ať ho k tomu vedly důvody jakékoli, budiž, je to jeho věc. Co však nelze v žádném případě akceptovat, je forma, způsob a styl, jaký k tomu zvolil. Pokud o cenu neměl zájem, stačilo zvednout telefon nebo zastavit se u předsedy regionálního sdružení a prostě říci: „Děkuji, nechci“. Jeho trapné extempore nejenže uvedlo každého včetně bezvadného moderátora do rozpaků a bylo jedinou kaňkou jinak velmi zdařilého večera, ale současně také zbytečně znehodnotilo úsilí těch, kteří při přípravě ankety odvedli veliký kus práce, a také všech ostatních oceněných.
Další fotografie ze slavnostního večera najdete ZDE.